Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Seagate Free Agent


VN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Seagate Ε?

Άντε πάλι η ίδια ιστορία μ'αυτή την εταιρία.

Τα τελευταία χρόνια, όταν ακούω για χαλασμένους σκληρούς οι 8 στους 10 είναι Seagate, είτε μιλάμε για εσωτερικούς, είτε για εξωτερικούς.

Το θέμα είναι οτι όπως προαναφέρθηκε η εγγύηση αφορά μόνο το κομμάτι Hardware και όχι δεδομένα. Όχι πως δεν μπορουν να σε εξυπηρετήσουν, φυσικά και μπορούν, και δίσκο σου στέλνουν καινούργιο και τα δεδομένα σου σε δισκάκια, αλλά αυτό γίνετε μόνο factory direct και θα σου κοστίσει κάτι ψιλά.

Εμένα μου είχαν ζητήσει απο το εργοστάσιο στην Αυστραλία (εκεί με παρέπεμψαν) πριν απο 6 χρόνια 600$, με τα μεταφορικά μισά-μισά, εγώ τα δικά μου, εκείνοι τα δικά τους.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια πρόχειρη πάντως καταμέτρηση στη στοίβα με "σκασμένους" δίσκους δίπλα μου:

 

Hitachi: 3

Seagate: 4

Western digital: 4

Maxtor: 3

Toshiba: 3

 

8)

 

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκληροί δίσκοι, εκτός από bottleneck της ταχύτητας του συστήματος, είναι και το αδύνατο σημείο της αξιοπιστίας του.

 

Ο κανόνας της διατήρησης των δεδομένων έχει ως εξής: Τα δεδομένα πρέπει να είναι σε τουλάχιστον τέσσερα διαφορετικά δισκία  ;D, εκ των οποίων το ένα να βρίσκεται και σε διαφορετικό κτίριο  ;)

 

Η επανάκτηση δεδομένων είναι μια ακριβή διαδικασία. Αν μπορείς να την κάνεις μόνος σου γλιτώνεις πολλά λεφτά, οπότε το κόστος της απώλειας της εγγύησης είναι αποδεκτό.

 

Τώρα αν θέλεις να μην κάνεις back up, να διατηρείς την εγγύηση ΚΑΙ να κάνεις επανάκτηση, ε τότε είναι η πίτα ολόκληρη, ο σκύλος χορτάτος και το αλεύρι στη θέση του  ;D  ;D  ;D

 

Σε περίπτωση πάντως που προσπαθήσεις να κάνεις επανάκτηση, σου εύχομαι καλή τύχη  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου