Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για doom metal. Ποιόν να αγοράσω;


Snake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα για doom: orange, sunn, matamp, electric (αυτον θεωρω και τον πιο καταλληλο στη σημερινη παραγωγη - παρε και ενα ντεμακι http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=801013&content=songinfo&songID=7630241 - ακου το σε ενα καλο σετ ηχειων/ακουστικων και θα νιωσεις ολο το filth που προσωπικα εχω συνδεσει με το doom  :))

 

O Tiny terror δεν νομιζω να σε καλυψει - γραφει orange πανω αλλα πιστευω η χροια του δεν θα σε συναρπασει

 

Για τα χρηματα, απο προσωπικη εμπειρια ο peavey 6505/5150 μπορει να βγαλει αυτο που θες και νομιζω ο νεος κινεζος 6505 combo θα ειναι και μεσα στο budget σου (ελπιζω να ακουγεται οπως ο κλασικος)

  Φοβερός ο ήχος των electric, κάτι τέτοιο ζητώ.. αλλά οι τιμές των κεφαλων ξεκινάν πάνω από τα 2000ευρώ..

  'Ακουσα τον Peavy και ακούγεται αρκετά καλός.

 

ο tiny terror είναι πολύ καλός και το gain του επίσης αλλά δε νομίζω να σε ικανοποιήσει ο όγκος του θα θές και πετάλι,για μένα κοιτα τον randall rg50tc αν θες λαμπάτο με όγκο ή τον 6505 αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και δε ξέρουμε και πως ακούγετε,όσο για την αγορά σου προτείνω με τα 1000 thomann

  Και ο randall επισης καλός, τον είχαν προτείνει κ παραπάνω. Δεν τον έχω ακούσει όμως στα χαμηλά.. Αν έχετε links απο demos να τα στέλνετε.

 

 

Τα ερωτήματα του προηγούμενου μου post παραμένουν.

ι) Μπορεί ένας μικρός λαμπάτος combo να προσεγγίσει ήχο κεφαλής+καμπίνας; (στην ηχογράφηση κ όχι σε live!)

ιι) Προτάσεις για κεφάλη+καμπίνα.. Πάντα στο κλίμα των "βαρύτατων" συχνοτήτων.. και των παράλογα κατεβασμένων κουρδισμάτων. Στην περιοχή των 1000ων ευρώ..

  Ευχαριστώ πάντα για τις απαντήσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικα με τον συγκεκριμενο randall δεν εχω εμπειρια αλλα με οσους randall εχω παιξει (και απο εναν που εχω) το κοινο τους σημειο ηταν το 'σφιχτο' και ξερο distortion με μπολικο ογκο. Αντιθετα πχ στο ντεμο του ελεκτρικ το χαρακτηριστικο του ηχου ειναι τα ωμα, 'γρυλιστα' ( :)) μεσαια τα οποια βγαιναν μαλιστα αρκετα fuzzy (συνδυασμενα με τον ογκο του ενισχυτη φυσικα). Αρα λοιπον αν εισαι της δευτερης σχολης πιστευω ο 6505/5150 θα ειναι πιο κοντα στον ηχο αυτον καθως διαθετει μπολικα 'τραχια' μεσαια (τα οποια συνδυασμενα με χαμηλα κουρδισματα βγαζουν εναν ηχο κοντα στον ελεκτρικ χωρις τοσο fuzz), μπολικο ογκο χωρις παρα πολυ σφιχτο low end (καλο για το ειδος που θες πιστευω). Για να σου δωσω μια ιδεα, μια μερα προσπαθησα να βγαλω τον ηχο απ το ντεμο - ιδιο ριφ, κουρδισμα drop b, κιθαρα με emg 81 - και τελικα για να καταφερω να βγαλω παρομοια βρωμια και γρυλισμα και ογκο επρεπε να βαλω ενα μπουστ μπροστα (emg ab - δεν ειναι σφιχτο οσο τα κλασικα πεταλια που χρησιμοποιουν για μπουστ οποτε εδωσε το filth που χρειαζοταν).

 

Οσον αφορα το ερωτημα 1, ειδικα για χαμηλοκουρδισματα χρειαζεσαι ογκο το οποιο σημαινει τουλαχιστον 12" ηχεια και αν θες να το παρατραβηξεις ισως 15" (ή συνδυασμο τους). Αρα επειδη στους μικρους λαμπατους κομπο απ οσο ξερω βαζουν το πολυ μεχρι 10" ηχεια τα πραγματα θα ειναι δυσκολα

 

Για το 2ο - με επιφυλαξη επειδη ακομα δεν εχω διαβασει ή ακουσει ποσο ομοιος ειναι με τον 6505/6505+ - θα σου ελεγα αυτον http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_112_combo.htm . Αν ειναι εστω και κατα 90% ομοιος - και στα λεφτα που ειναι καινουριος - θα ειναι σιγουρη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν πολλά χρόνια παρακολούθησα συναυλία (ΔΕΝ ήταν doom metal  :-X ) οπου ο κιθαρίστας περνούσε την SG του σε ενισχυτή μπάσου

 

είχε απίστευτο όγκο και χαμηλά, μοναδική εμπειρία

 

πριν πάρεις τελική απόφαση δοκίμασε έναν ενισχυτή μπάσου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον ACHIEVEIT σχετικά με τον Randall RG50TC. Είναι μεν εξαιρετικός στα λεφτά του για καθαρά metal παιξίματα, αλλά με πιο 90'ς και 00'ς νοοτροπία (βλ. death, thrash, power, prog κλπ). Για stoner, doom κλπ θα κοίταγα κάτι πιο "παραδοσιακό" προς αγγλία μεριά...

(εντάξει, όχι VOX, αυτά τα παίζουν οι κολπλέηδες :P)...

 

Τώρα σχετικά με αυτό που λέτε για κάποιο distortion πάνω σε ενισχυτή μπάσου δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μπορεί και να δουλεύει. Οπως και να'χει, για όγκο και βοθρίλα πιστεύω ότι θες μια αντίστοιχα ογκώδη καμπίνα, όσο άβολο και αν είναι αυτό...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν πολλά χρόνια παρακολούθησα συναυλία (ΔΕΝ ήταν doom metal  ) οπου ο κιθαρίστας περνούσε την SG του σε ενισχυτή μπάσου

 

είχε απίστευτο όγκο και χαμηλά, μοναδική εμπειρία

 

πριν πάρεις τελική απόφαση δοκίμασε έναν ενισχυτή μπάσου

 

Μηπως ηταν ο Frank Marino με τους Mahogany Rush;Νομιζω πως αυτος συνηθιζε να το κανει αυτο (SG σε ενισχυτη μπασου).Παιχταρας!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για μισό λεπτό. Πάλι παρατηρώ πως κανείς (edit: σόρι, σχεδόν κανείς) δεν προσέχει τι αναζητά ο ερωτών στην αρχή. Τι λεφτά διευκρίνισε πως μπορεί να διαθέσει? Πώς χωράνε μέσα σε αυτά τα ονόματα που αναφέρθηκαν ΜΑΖΙ με καμπίνα? Καλή η συζήτηση περί dream machines για στόνερ κλπ. αλλά ας μην ξεχνάμε τι προτάσεις αναζητούμε... αν είναι έτσι να προτείνουμε και όλο το σετάπ των Isis με VHT κλπ κλπ.

 

Αυτό το θρεντ http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.0 λέει πολλά για στόνερ και doom, αρκεί να έχετε την υπομονή να το διαβάσετε. Πχ. το γιατί ορισμένοι προτιμούν Matamp, γιατί Orange, ποιες είναι οι διαφορές τους, γιατί μερικοί θέλουν fuzzboxes, πόσο καλά και γιατί δουλεύει ένας solid state ενισχυτής μπάσου με 15ρι κλπ.

 

ι) Μπορεί ένας μικρός λαμπάτος combo να προσεγγίσει ήχο κεφαλής+καμπίνας; (στην ηχογράφηση κ όχι σε live!)

ιι) Προτάσεις για κεφάλη+καμπίνα.. Πάντα στο κλίμα των "βαρύτατων" συχνοτήτων.. και των παράλογα κατεβασμένων κουρδισμάτων. Στην περιοχή των 1000ων ευρώ..

 

Πρέπει να αποφασίσεις (α) αν θες μεταχειρισμένο πχ. από Ebay ή καινούργιο, (β) αν θες να είναι καθαρός και να παίρνεις την παραμόρφωσή σου από πετάλια ή βρώμικος. Και οι δυο λύσεις υφίστανται στο στόνερ/doom. Η καμπίνα 2x12 ή 4x12 πρέπει να μπει στον υπολογισμό απαραίτητα αν θες να μπασάρει τόσο.

 

Πολλά βατ με κεφαλές-γομάρια δεν ξέρω αν θα χρειαστείς (και αν θα μπορέσεις ποτέ να τα βάλεις σε αξιοπρεπείς εντάσεις χωρίς να χάσει όλη η μπάντα την αίσθηση της ακοής της), η καμπίνα πάντως είναι απαραίτητη. Ο μικρός λαμπάτος μπορεί να προσεγγίσει τέτοιο ήχο σε ηχογράφηση αλλά θέλει πολλά τεχνάσματα από έμπειρο τεχνικό - κοινώς, μεγάλος μπελάς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για μισό λεπτό. Πάλι παρατηρώ πως κανείς δεν προσέχει τι αναζητά ο ερωτών στην αρχή. Τι λεφτά διευκρίνισε πως μπορεί να διαθέσει? Πώς χωράνε μέσα σε αυτά τα ονόματα που αναφέρθηκαν ΜΑΖΙ με καμπίνα? Καλή η συζήτηση περί dream machines για στόνερ κλπ. αλλά ας μην ξεχνάμε τι προτάσεις αναζητούμε... αν είναι έτσι να προτείνουμε και όλο το σετάπ των Isis με VHT κλπ κλπ.

 

Αυτό το θρεντ http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.0 λέει πολλά για στόνερ και doom, αρκεί να έχετε την υπομονή να το διαβάσετε. Πχ. το γιατί ορισμένοι προτιμούν Matamp, γιατί Orange, ποιες είναι οι διαφορές τους, γιατί μερικοί θέλουν fuzzboxes, πόσο καλά και γιατί δουλεύει ένας solid state ενισχυτής μπάσου με 15ρι κλπ.

 

Πρέπει να αποφασίσεις (α) αν θες μεταχειρισμένο πχ. από Ebay ή καινούργιο, (β) αν θες να είναι καθαρός και να παίρνεις την παραμόρφωσή σου από πετάλια ή βρώμικος. Η καμπίνα 2x12 ή 4x12 πρέπει να μπει στον υπολογισμό απαραίτητα αν θες να μπασάρει τόσο. Πολλά βατ δεν ξέρω αν θα χρειαστείς, η καμπίνα πάντως είναι απαραίτητη. Ο μικρός λαμπάτος μπορεί να προσεγγίσει τέτοιο ήχο αλλά θέλει πολλά τεχνάσματα από έμπειρο τεχνικό - κοινώς, μεγάλος μπελάς.

 

Thank you!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου