Προς το περιεχόμενο

Ηχομονωση δωματιου για drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τιτλος τα λεει σχεδον ολα..τωρα με τα χριστουγενα θα παρει μια drums ο μικρος μου αδερφος ετσι να αρχισει να μαθαινει την σπουδαιοτητα της μουσικης ;)..

Αλλα υπαρχει ενα θεματακι..το απιτι ειναι ισογειο και πρωτος..δικα μας ειναι αλλα κατω μενει ο θειος μου και αρκετα τον εχω ζαλισει εγω με την κιθαρα μου. :)

Θελω λοιπον να βρω εναν τροπο να ηχομονωσω το δωματιο..με οσο ποιο φθηνα υλικα..για την αγορα ηλεκτρονικης drums δεν θελει να παρει κατηγορηματικα..

Βασικα θελω με καποιο τροπο να ηχομονωσω το window ;) και την πορτα,ελπιζοντας να μην ακουγετε τοσο πολυ..αα και θα χρησιμοποιει και δερματα εξασκησης για μειωση ηχου..τι προτινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158312.0

 

εδω θα μαθεις οτι θες βεβαια ειναι για project studio οχι για ενα δωματιακι απλο.

μπορεις ομων να βασιστεις σε αυτο.

για μενα πρεπει να κανεις:

 

1)πλωτο πατωμα

2)αεροστεγες κλεισιμο πορτας

3)μπασοπαγιδες

4)ρικοφον σε διαφορα σημεια του τοιχου για βελτιωση ακουστικης

 

χρειαζεσαι κανα 800 ευρω γιαυτη τη δουλεια

 

ενναλλακτικα παιρνεις ηλεκτρονικα και τελειωσε το θεμα

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα ωπα χαλαρα...βασικα δεν καταλαβα τι ακριβως ειπες αλλα και η τιμη με ετσουξε.βασικα μιλαω για πολυ απλα υλικα πχ(αυγοθηκες) εχω ακουσει οτι ειναι χρησιμες που θα μειωναν λιγο τον ηχο..ειπα για ηλεκτρονικα το αποκλυουμε οποτε μην το προτεινεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 800 ευρώ δεν κάνεις και πολλά. Με λάστιχα μελέτης όταν θα είναι ο θείος στο σπίτι κάτι γίνεται και χωρίς όταν λέιπει. Αλλιώς ετοιμάσου για μεγάλη επένδυση με αμφίβολα αποτελέσματα ειδικά εαν ο θείος δεν έιναι ανεκτικός αρκετά. Δεν είναι τυχαίο ότι και επαγγελματιές επιλέγουν ηλεκτρονικά για το σπίτι όταν δεν μένουν σε μονοκατοικία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ καταλαβα δηλαδη με αυγοθηκες και κουβερτες στα παραθυρα δεν κανουμε τιποτα??

γιατι οκ 15 ειμαι και για να βρω τοσα λεφτα θα φαω τα νιατα μου.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες παρα πολλα λευτα ωστε και δυσκολη δουλεια να μην μην ενοχλεις απο κατω/πανω/αριστερα/δεξια.με τα υλικα που ειπες το μονο που κανεις ειναι να φτειαχνεις τον ηχο καπως μεσα στο δωματιο που θα παιζονται τα οργανα,το απεξω παραμενει το ιδιο...η λυση ειναι να προσπαθησετε να μην παιζεται ενοχλητικα/δυνατα.. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα..βρηκα λυση.θα παιζουμε οταν ειναι στην δουλεια και τα σαββτοκυριακα κανονικα και ποιο χαλαρα με τα δερματα εξασκισης καθημερινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε με τα sound off λαστιχα θα ειναι οκ πιστευω.δεν μιλαμε για ωρες κοινης ησυχιας φυσικα... ;)

οσο για πορτες και παραθυρα ο,τι βαλεις καλο θα κανει(μην περιμενεις θαυματα)

ενας φιλος μου χρησιμοποιει ενα στρωμα για την πορτα(δεν εχει παραθυρο το δωματιο) και υπαρχει μια μικρη διαφορα :)

Επισης βαλε μεσα στην μποτα τιποτα υφασματα ή κουβερτες(θα μιωθει λιγο ακομη η βαβουρα)

και εαν δεν εισαι ικανοποιημενος με τα sound off(κυριως σε πιατινια) βαλε απο πανω πχ ενα σεντονι ή καποιο αλλο υφασμα

παντως επαναλαμβανω οτι με τα sound off θα πρεπει να εισαι ενταξει οσον αφορα τον θειο σου απο κατω εκτος και αν ειναι περιεργος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου