Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε PJ Bass wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας κ παλι, επανηρθα!

Αφου κατεστρεψα τα pots απο το κολλα ξεκολλα ζητησα απο ebay καινουργιο wiring κομπλε (απο εναν Αμερικανο που μου χε φτιαξει το προηγουμενο). Μεχρι να ρθει περιμενουμε... :'(

Τωρα, οσο αφορα το shielding σκεφτηκα προς το παρον να καλυψω με χαλκο μονο το pickguard. Θα κανει τιποτα λετε?

Και κατι αλλο, το οποιο εχω ηδη στειλει ερωτηση στη Seymour Duncan αλλα μεχρι να απαντησουν... Οταν πιανω τα pole pieces του επανω μισου απο τον διπλο μαγνητη βγαζει βζζζ. Αυτο ετσι πρεπει να ειναι? 'Η τελικα εκει εχω το προβλημα και τζαμπα παιδευομαι με ολα τ αλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δυνατος είναι ο βόμβος που ακούς; Λες να έχεις προβληματικό μαγνήτη; Όταν ακουμπάς τους πόλους του άλλου μαγνήτη ή του Jazz ακούγεται το ίδιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειμαι γειωμενος (πχ να πιανω χορδες) ο βομβος ειναι δυνατος. Μονο ο επανω βγαζει -ο  κατω ή ο jazz δεν βγαζουν τιποτα. Σαν να μου φαινεται οτι κοπηκε η γειωση του επανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είχε κοπεί η γείωση δεν θα έπαιζε... και επειδή είναι σε σειρά με τον άλλο, δεν θα έπαιζε ούτε ο άλλος Pbass. Εκτός και αν λες για άλλη γείωση...

 

Μπορείς να μετρήσεις ωμικά τους δυο Pbass ξεχωριστά? Θα πρέπει να έχουν την ίδια τιμή.

 

Και τσέκαρε στον Pbass που λες, ότι κάνει θόρυβο, αν έχει ακουμπήσει το τύλιγμα σε κάποιον πόλο. Βάλε τον ένα ακροδέκτη του πολυμέτρου σε μία από τις δύο επαφές του μαγνήτη και τσέκαρε έναν έναν τους πόλους. Κανονικά πρέπει να έχεις άπυρο... αν μετρήσει σε κάποιον πόλο έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον ιδιοι ειναι: Ο πανω 10,9 κι ο κατω 10,73.

 

Ομως ο πανω (αυτος με τον βοβμο), το κατω pole piece μετρημενο με το + του μαγνητη μου βγαζει 10,84.

 

Αλλα κι ο μονος: το κατω pole piece μετρημενο με το + μου βγαζει 15,5.

 

Τι εχει γιατρε? Βραχυκυκλωμενοι και οι δυο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μετράει το τύλιγμα με κάποιον πόλο δεν είναι καλά τα νέα! Είσαι σίγουρος?

Μπορείς να μετρήσεις το + και - του μαγνήτη ξεχωριστά με κάθε πόλο και να μου πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε και λεμε:

 

Το πανω μερος του διπλου:

κατω πολος με το +: 11,29

κατω πολος με το -: 48,3

 

Ο Jazz:

κατω πολος με το +: 16,96

κατω πολος με το -: 289,5 (πολυ μεγαλο μου φαινεται αυτο το νουμερο!!!)

 

Μα καλα, και οι 2 μαγνητες για τα μπαζα, παραξενο δεν ειναι? Και γιατι ακουγονται μια χαρα αμα ειμαι γειωμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry. Παμε παλι:

 

Το πανω μερος του διπλου:

κατω πολος με το +: 11,29 ΚΩ

κατω πολος με το -: 48,3 Ω

 

Ο Jazz:

κατω πολος με το +: 16,96 ΚΩ

κατω πολος με το -: 289,5 Ω

 

Οι υπολοιποι πολοι δεν μετραν τιποτα. Μηδεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου