Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα κιθάρας Vs προενίσχυση ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεκινάω από το ερώτημα και το ρεζουμέ, οι ενστάσεις και οι συμβουλές αποδεκτές, μέχρι κράξιμο δεχόμαστε.

 

Μόνο με κεφάλι λαμπάτο τρικάναλο σωζόμαστε οι μεταλλάδες;

 

Μετά από δοκιμές συνδυασμών πεταλιέρας άμεσα καρφί στην είσοδο του ενισχυτή, μετά από send return proamp-pedal-poweramp και συνδυασμούς των ανωτέρω κατέληξα ότι όσο ζω μαθαίνω.

 

Στο δικό μου setup λάμπα proamp-solidstate poweramp παρατηρώ ευεληξία στα γκάζια, "δωρικότητα" μονολιθισμό,  8) στα καθαρά.

Δοκιμάζοντας την ίδια φορητή λαμπάτη προενίσχυση σε send return ο συνδυασμός με τελικό λάμπα τα σπάει, αλλά έλα μου ντε που είναι πολύ η οδήγηση πλέον (για τα δικά μου χέρια). Φαίνεται στην αμεσότητα, στο τρανζιστοράτο τελικό στάδιο νιώθω βολικότερα, μπορεί να έμαθα στραβά και να νομίζω όρτσα.

 

Σκέφτομαι λοιπόν ότι βαρέθηκα το κουβάλημα και αφού πλέον στουντιακώς έχουμε μονιμότητα, να προβώ σε τρικάναλο τελικό λαμπάτο ή η υπάρχουσα συνδεσμολογία προ λάμπα τελικός τρανζίστορ αφού μου κάνει δουλειά να παραμείνει. Αντίστοιχες εμπειρίες υπάρχουν ;

Είμαι και ζαλισμένος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προβώ σε τρικάναλο τελικό λαμπάτο

Τι είναι αυτό?

Υπάρχει?

Μήπως εννοείς τρικάναλη κεφαλή?

εεεεεε με το μπαρδον εεε........ποια ειναι η λαμαπτη προενισχυση? ::)

+1

 

Επίσης, για ποιόν solid state μιλάς?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κολλας στον τρικαναλο ?

υπαρχουν και δικαναλοι που ειναι φτιαγμενοι μονο για μεταλ. πχ Jcm800KK που εχει πολυ ωραιο και χαρακτηριστικο distortion .

H ακομα και μονοκαναλοι οπως ο laney gh100.

H γυμνη αληθεια ειναι οτι κανενα πεταλι δεν θα σου δωσει την ζεστασια και του punch ενος γομαροενισχυτη που μπαινει στο clippin zone

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωριτίκα εφ'όσων πέρνεις ακριβώς οτι θέλεις απο την προενίσχυση ο τελικός δεν πρεπει να χρωματίζει τον ηχο σου καθόλου κάτι που δεν συμβαίνει με τις λαμπες αλλά με τα τρανζίστορ

(δεν είμαι ειδήμον ούτε έχω δοκιμάσει αν ισχύουν τα άνω εικασίες κάνω οπότε μην με κράξετε ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κολλας στον τρικαναλο ?

ο φιλτατος williamsats δεν κολλαει στο τρικαναλο αλλα στο τρικαναλο τελικο

bouzoukleri αναδιατυπωσε αν θες τον προβληματισμο σου γιατι εγω προσωπικα δεν καταλαβα και πολλα...  :-\

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι.

1 κανάλι καθαρό  :)

2 κανάλι βρωμερό ;)

3 κανάλι και καλά μπουστερό για σόλο και καλά ή για το κάτι τις παραπάνω  ;D

 

Και ναι εννοώ τρικάναλη κεφαλή.  :o

 

Το τι έχω δεν έχει σημασία (είμαι σίγουρος), γιατί τα γενικά χαρακτηριστικά που αναφέρω όντως τα παρατήρησα και με άλλων φίλων προ-ενισχύσεις συνδυασμούς. Μου έρχεται βολικότερο η λάμπα στη προενίσχυση και το τρανζίστορ στο τελικό στάδιο. Επίσης ένα κανάλι το θέλω απαραίτητα για τα εφεδάκια (τι στο καλό τα αγοράζουμε) το άλλο για βασικό γκάζι.

 

Είμαι ακόμα ζαλισμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bouzoukleri τα πράγματα όπως ξέρεις είναι πολύ απλά.... Άν και πλάτιασες πολύ στην εισαγωγή, θα σου λύσω το πρόβλημα μια για πάντα....

 

Κάνεις οικονομία και παίρνεις.... τον Dual Rectifier τέλος....

 

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Rectifier_Series/Dual_Rectifier/dual_rectifier.html

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου