Προς το περιεχόμενο

Telegun M.S.D vs Tech 21 Sansamp GT-2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφορετικη φαση το Tonebone.

Δεν ειναι απλα για να ''σπρωξει'' ενισχυτη. Μπορεις να εχεις κρυσταλλινα καθαρα και με ενα πατημα του πεταλιου να γινει χαμος. Μιλαμε για τονους gain, με εντονο στις περισσοτερες ρυθμισεις αλλα οχι ολες, το βρετανικο μαρσαλ ηχοχρωμα.

Ειναι εξαιρετικο πεταλι, το ειχα και το εδωσα γιατι δε μου χρειαζοταν τοοοσο gain.

Ειναι εξαιρετικο, οπως εχω ξαναπει για hard rock, A.O.R. , N.W.O.B.H.M. 80's ακουσματα.

Σε καθε περιπτωση απο τα πεταλια distortion που αξιζει σιγουρα να τσεκαρει καποιος.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

G.K., μιλάς μάλλον για το Plexitube, το οποίο το θέλω μάλλον για τους λόγους που το έδωσες.  ;D

Θυμάσαι αν κομπρεσσάρει καθόλου τον ήχο?

Το trimode είναι λιγότερο γκαζωμένο ή απλά είναι πιό "αμερικάνικος" ήχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το trimode είναι λιγότερο γκαζωμένο ή απλά είναι πιό "αμερικάνικος" ήχος?

 

Το trimode δεν το εχω παιξει για να εχω αποψη οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω. Αλλα απο αυτα που λεγονται μαλλον προκειται για ενα εξισου ποιοτικο με το Plexitube πεταλι με σαφως λιγοτερο (αλλα οχι λιγο) gain.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ! Βρήκα από το FAQ των tonebone τα εξής:

 

Q: What is the difference between the Hot British and the Classic distortion circuitry?

 

A: The Classic employs two gain stages while the Hot British employs three gain stages. This allows the Classic to clean up like a real tube amp while the Hot British will produce more harmonics and saturation.

 

Q: What were the amplifiers used in developing and testing Tonebones?

 

A: As most guitarists know, the mother of all amplifiers is the Fender® Bassman™. Tonebones were optimized using the vintage tube amps as a starting point and then each was refined based on where we wanted the sound to go. The Marshall JCM800 was our model for the Hot-British (and Plexitube) and a vintage Fender was our model for the Classic (and Trimode).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου