Προς το περιεχόμενο

Μπασσίστες τα ΦΩΤΑ σας!


ex-ReCoC_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται..

 

Λοιπόν κατευθείαν στο θέμα:

 

Παίζω μπάσο περίπου ένα χρόνο και θέλω να βελτιώσω λίγο τον ήχο μου. Λόγω μικρου badget θέλω μια φτηνή λύση. Μετά, λοιπόν, από μια ολιγοήμερη έρευνα στο διαδύκτυο κατέληξα στο Behringer Bass V-Amp για το οποίο συνάντησα πολλά θετικά αλλά και πολλά αρνητικά σχόλια. Θέλω λοιπόν τι γνώμη σας. Επίσης είδα και το POD για μπάσο το οποίο μου φάνηκε πολύ καλό (αν και τριπλάσιο στην τιμή του!).

 

Αξίζει λοιπόν το VAMP? Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο στο ίδιο επίπεδο τιμών (100-200)? Ή αν δώσω λίγα παραπάνω μπορώ να πάρω κατι πολύ πιο αξιόλογο?

 

Δεν το θέλω για ηχογράφηση. Το θέλω κυρίως για τις πρόβες στο studio και για το σπίτι και ίσως για κανένα live (όταν με το καλό αξιωθεί η μπάντα μου να κάνουμε! :D )

 

Επίσης έιμαι της άποψης του "ανταλλάσω 20 ήχους για 1-2 πολύ καλούς".

Το μπάσο μου είναι το Ltd Β-50 και ο ήχος που μ'αρέσει είναι σαν του Flea (Red Hot Chilli Peppers) και V. Wooten και όχι όπως Green Day κλπ...

 

Αυτά. Ελπίζω να μην είμαι υπερβολικά κουραστικός! :P

 

Περιμένω τα φώτα σας :idea: :idea:

 

ΥΓ. Καθαρά λόγω περιέργειας, αν είχατε όσα λεφτά γουστάρετε:

1. Ποιά πεταλίερα/πολυεφφέ θα διαλέγατε?

2. Γενικότερα τι εξοπλισμό πιστεύετε οτι θα σας έδινε τον ιδανικό ήχο?

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου παράτα vamp και bass pod και οτιδήποτε άλλο ψηφιακό δεις μπροστά σου και πήγαινε ντουγρου για sansamp bass driver di (www.tech21nyc.com). Υπάρχει και το αντίστοιχο με 3 κανάλια για λίγο περισσότερα χρήματα. Είναι full αναλογικά και δεν έχουν effects, κατά τη γνώμη μου όμως αν ακούσεις τους ήχους τους δε θα τα χρειαστείς κιόλας. Πάρτα από Θώμα όμως γιατί sansamp από ελλάντα τσούζει.

 

Έγω επειδή παίζω και μπάσο και κιθάρα πήρα το psa-1 που το βρήκα μεταχειρισμένο από ebay.de 400euros και υσήχασα από κάθε άποψη. ¶σε που μ'αρέσει πολύ και ο direct ήχος του. Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου παράτα vamp και bass pod και οτιδήποτε άλλο ψηφιακό δεις μπροστά σου ...

 

Συμφωνω.

 

Αλλα δες και το Hartke VXL Bass Attack:

http://www.samsontech.com/products/productpage.cfm?prodID=1734&brandID=3

 

καθώς και το MXR M80 Bass DI:

http://www.jimdunlop.com/products/electronics/mxr/products/m80.html

 

και τα 3 ειναι πολυ αξιολογα κομματια....

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι και λίγο άσχετος 8O (λιγο?), τί ακριβώς είναι το D.I.? Πως επιδρά στον ήχο? Τον συμπιέζει κιόλας (Λαλακία είπα?)?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιώ το Hartke VXL Bass Attack κατευθείαν στην κονσόλα, παίζει παρα πολύ καλά και έκανε 100 ευρώ μόνο. To Tech21, που το έχω ακούσει, είναι επίσης πολύ καλό.

 

Δεν νομίζω ότι έχουν και πολύ νόημα τα πολυεφφε για μπάσσο αν αυτό που θες είναι 2-3 ήχοι. Ισως ένας καλός ενισχυτής μπάσσου να έχει νόημα. Αντε και κανένα πεταλάκι compressor.

 

Το DI είναι μια συσκευή που μετατρέπει το κατευθείαν σήμα του μπάσου σε κάτι που ταιριάζει καλλίτερα στην είσοδο της κονσόλας (για να το πω απλά) και για να μην έχει θόρυβο και απώλειες το σήμα σε μεγάλες αποστάσεις. Αν ένα DI είναι καλής ποιότητας δεν επηρεάζει τον ηχο. Πολλοι προενισχυτές για μπάσσο έχουν ενσωματωμένο DI για λόγους ευκολίας. Επίσης πολλοί ενισχυτές γα μπάσσο έχουν balanced (DI) έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το Bass Driver ΤΕCΗ 21 & ξεχνα ολα τα αλλα !(θα εχεις ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ connect ηχο για ολη σου τη ζωη & θα ξεχασεις τηνη εννοια "ενισχυτης" στο σπιτι σου & στις ηχογραφησεις αλλα & σε εκτακτες περιπτωσεις ακομα & live...

 

ΥΓ. Καθαρά λόγω περιέργειας, αν είχατε όσα λεφτά γουστάρετε:

1. Ποιά πεταλίερα/πολυεφφέ θα διαλέγατε?

2. Γενικότερα τι εξοπλισμό πιστεύετε οτι θα σας έδινε τον ιδανικό ήχο?

 

1.καμμια/κανενα

2.ενα καλο vintage style μπασο Fender (precission,jazz bass,p-bass),ενα καλωδιο George L & ενας AMPEG SVT 300 λαμπατος με την 8 Χ 10 καμπινουλα του

 

(με την προϋποθεση βεβαια οτι εσυ θα μου πληρωνες τους roadies για να τον κουβαλανε) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. ¶λλη ερώτηση: Απο Θωμά πόσο περίπου είναι τα μεταφορικά? ¶λλο αξιόλογο ηλεκτρονικό κατάστημα (Ελλάδα-Εξωτερικό) υπάρχει?

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. ¶λλη ερώτηση: Απο Θωμά πόσο περίπου είναι τα μεταφορικά? ¶λλο αξιόλογο ηλεκτρονικό κατάστημα (Ελλάδα-Εξωτερικό) υπάρχει?

Απο τον Θωμα ειναι πολυ αξιοπιστα....!Οι περισσοτεροι εδω στο forum τον επιλεγουμε συχνα(μην πω συνεχεια)!Τα μεταφορικα ειναι 20 ευροπουλα για οτι και αν παρεις....εγω σου προτεινω το tech21 με κλειστα ματια...

Αν εχεις αλλες απορειες με Θωμα κανε ενα search στα σε προηγουμενα posts...το θεμα εχει εξαντληθει εκει.... :wink:

 

Υ.Γ : οπα....με προλαβε ο superfunk ....... :wink: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παδια μιλησα με τον γνωστο γιωργο αγγελοπουλο στο θωμα και μου ειπε οτι οσα πραματα και να παραγγειλω ανεξαρτητως ογκου και βαρους σε μια παραγγελια πληρωνω 20 ευρω. σωστα καταλαβα?

δηλαδη αν παραγγειλω ενα τεραστιο φουσκωμενο μπαλονι και 3 πιανα με ουρα θα πληρωσω 20 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου