Προς το περιεχόμενο

τι πρεπει να εχει ενα ταμπουρο για να ναι ταμπουρο????


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον, μετα απο αυτον τον χιουμοριστικο τιτλο, ας περασουμε στο ...ψητο.

 

οπως ειχα πει και σε αυτο το θεμα,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172060.0

ειμαι σε αναζητηση ταμπουρου για ενα νταζ σετ.μετα απο μια τυχαια συναντηση με τον φιλο WrTsXxx, εκανα την παρακατω σκεψη!

 

εκτος απο το ντζαζ που αγορασα,εγω εχω ηδη ενα ντραμσετ που αποτελειται απο μποτα,βαθυ,ταμπουρο και 3(ναι τρια) τομς. το σετ ειναι παναρχαιο και σχεδον τα παντα πανω του ειναι διαλυμενα!

αναρωτιομουν λοιπον, γιατι να μην παρω ενα απο τα τομ.να το κοψω για να μην ειναι τοσο βαθυ και να του βαλω πανω νεα κλειδια και σουρτινα?

 

τα ερωτηματα ειναι τα ακολουθα!

1ον, γινεται?

2ον, τι χρειαζομαι απο ανταλλακτικα? μονο κλειδια και σουρτινα?

3ον, εχει κανεις καμια ιδεα πως μπορω να το κοψω εγγυημενα ισια?

4ον, αν ολα τα παραπανω ειναι βατα,εχει κανεις καμια ιδεα για το κοστος?

 

 

ευχαριστω!

 

p.s.εχω ηδη ενα ταμπουρο και εχω και στο προγραμμα για λιγο καιρο μετα, την αγορα ενος ''καλου'' ειτε απο καποια αγγελια ειτε καποιο καινουργιο!

οποτε το ολο εγχειρημα σε μεγαλο βαθμο γινεται για την χαρα της κατασκευης και την περιεργεια μου...!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα, παιζω σχεδον μονο με ενα τομ οποτε παιζω, οποτε εχω την δυνατοτητα να ''θυσιασω'' και τα δυο τομ αν χρειαστει!

 

ακομα μια τελευταια ερωτηση.... το ταμπουρο εχει διαφορετικο δερμα απο τα υπολοιπα τυμπανα σωστα? ;D ;D ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Φρόντισε τα σημεία που πατάει το δέρμα σε κάθε πλευρά να είναι λεία και απροβλημάτιστα.

2) Στα δύο σημεία που θα πατάει η σουρτίνα στο ξύλο τρίψε με λίγο γυαλόχαρτο ώστε να αποκ΄τησουν ένα μικρό βαθούλωμα 1-2 χιλιοστά το πολύ και πλάτος όσο το πάτημα της σουρτίνας. Αυτό θα βοηθήσει την σουρτίνα να κάτσει καλύτερα στο κάτω δέρμα και να αυξηθεί η ευαισθησία του ταμπούρου.Όλα τα κανονικά ταμπούρα το έχουν.

3)Ο κλασσικός συνδυασμός δερμάτων είναι REMO coated ambasssador πάνω και REMO clear ambassador ή REMO clear diplomat κάτω. Αυτός ο  συνδυασμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στα τομ. Το ζήτημα είναι τι ήχο θες και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση.

4) Τι διαστάσεις έχουν τα τομ που θες να μετατρέψεις? Προσωπικά θα διάλεγα το μεγαλύτερο και άμα πετύχαινε η μετατροπή θα έκανα το ίδιο και στο μικρότερο για να έχω δύο εφόσον δεν θες εξτρά τομ.

5) Για το κόψιμο, σημάδεψε με μολύβι την ευθεία κοπής, με σέγα ή πριονάκι κόψε προσεκτικά και μετά με ρούτερ ή γυαλόχαρτο κάνε τα φαλτσοκοψίματα που πατάνε τα δέρματα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα ευχαριστω για την απαντηση!

 

 

4) Τι διαστάσεις έχουν τα τομ που θες να μετατρέψεις? Προσωπικά θα διάλεγα το μεγαλύτερο και άμα πετύχαινε η μετατροπή θα έκανα το ίδιο και στο μικρότερο για να έχω δύο εφόσον δεν θες εξτρά τομ.

 

 

δεν εχω ιδεα τις διαστασεις τους!

παντως και εγω αυτο σκεφτομουν. να κοψω το πιο μεγαλο και το πιο μικρο και να τα κανω αντιστοιχα το ενα λιγο πιο βαθυ και το αλλο πιο στενο!

τις διαστασεις πως τις βρισκω για να αγορασω τα δερματα??

μετραω διαμετρο?η ακτινα?

 

 

 

2) Στα δύο σημεία που θα πατάει η σουρτίνα στο ξύλο τρίψε με λίγο γυαλόχαρτο ώστε να αποκ΄τησουν ένα μικρό βαθούλωμα 1-2 χιλιοστά το πολύ και πλάτος όσο το πάτημα της σουρτίνας. Αυτό θα βοηθήσει την σουρτίνα να κάτσει καλύτερα στο κάτω δέρμα και να αυξηθεί η ευαισθησία του ταμπούρου.Όλα τα κανονικά ταμπούρα το έχουν.

 

μαλιστα!

ευχαριστω για την συμβουλη!

ξερεις μηπως που θα βρω σουρτινα και κλειδια?

φανταζομαι πως θα εχει σιγουρα ο γαβριλος, αλλα κοιταω και για πιο οικονομικες λυσεις!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βρεις τισ διαστασεις των τυμπανων σου μετρας την διαμετρο σε ιντσες ,η σε εκατοστα και τα μετατρεπεις σε ιντσες (1 ιντσα = 2.54 εκατοστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταμπούρο είναι καλό να το κάνεις με το 14άρι, αν έχει 14άρι στα τόμ, η διάμετρος του είναι 35,6εκ (αντιστοιχο των 14" σε εκ).

Για το ύψος που θα το κόψεις πρέπει να μας πεις τί ήχο θέλεις, γιατί εκεί καθορίζεται το πόσο μπάσσο ή πρίμο θα είναι το ταμπούρο.

Όσο πιο ψηλό, τόσο πιο μπάσσο. Επίσης ο ήχος έχει να κάνει και με τη χορδιέρα που θα βάλεις απο κάτω, αφού και σε αυτές υπάρχουν πολλές επιλογές, απο 20άρα μέχρι 40άρα!!! Και πάλι εδώ η πιο φαρδιά έχει και πιο μπασσο-μεσσαίο ήχο σε αντίθεση με τις λεπτές που είναι πιο πριμαριστές, αλλά αυτό είναι και θέμα "σετάπ" στο κατά πόσο θα είναι σφιχτή ή χαλαρή.

Υπόψιν, οτι όταν θα κόψεις το τόμ, θα κόψεις μόνο απο μία πλευρά, για να σου μείνουν τα σημάδια απο τα κλειδιά και έτσι να μπορέσεις να μαρκάρεις και τα σημεία που θα μπούν τα καινούργια.

Οι επιφάνειες που θα κάθετε το δέρμα πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο καμπυλομένες και λείες για να μην σκίζετε το δέρμα.

Ανταλακτικά (κλειδιά, χορδιέρες κλπ) έχει σε πολύ καλές τιμές και πολύ καλή ποιότητα η Pearl.

 

Σε λίγο θα σου έχω και "λινκς" με τα απαραίτητα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ύψος που θα το κόψεις πρέπει να μας πεις τί ήχο θέλεις, γιατί εκεί καθορίζεται το πόσο μπάσσο ή πρίμο θα είναι το ταμπούρο.

 

 

δεν εχω ιδεα τι ηχο θελω...!

παω πιο πολυ ''ψαχνοντας''!!!

 

 

Το ταμπούρο είναι καλό να το κάνεις με το 14άρι, αν έχει 14άρι στα τόμ, η διάμετρος του είναι 35,6εκ (αντιστοιχο των 14" σε εκ).

 

νομιζω πως τα τομς που εχω ειναι 10-12-13, αλλα δεν ειμαι σιγουρος!

αν ειναι ετσι θα πασπατεψω το ενα δεκατριαρι με βαση τις αναλογιες ενος περλ που εχει ο τομαν!

 

Υπόψιν, οτι όταν θα κόψεις το τόμ, θα κόψεις μόνο απο μία πλευρά, για να σου μείνουν τα σημάδια απο τα κλειδιά και έτσι να μπορέσεις να μαρκάρεις και τα σημεία που θα μπούν τα καινούργια.

 

 

το ξερω, το εχω ηδη σκεφτει! ;D ;D

 

 

Σε λίγο θα σου έχω και "λινκς" με τα απαραίτητα.

 

εισαι θεος! ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ιδού και τα Links!

 

Μηχανισμός για ταμπούρο 13"

http://www.stollas.com/vp.asp?dbID=2365

 

Τα lugs (κλειδιά)

http://www.stollas.com/vp.asp?dbID=2255

 

Οι βίδες

http://www.stollas.com/vp.asp?dbID=2267

 

20άρα Χορδιέρα για 13"

http://www.stollas.com/vp.asp?dbID=34759

 

Στεφάνι 8κλειδο 13"

http://www.stollas.com/vp.asp?dbID=32175

 

Ιμάντες για την χορδιέρα

http://www.stollas.com/vp.asp?dbID=2312

 

Το οτι τα λίνκ τα έχω πάρει απ'το Στόλλα είναι επείδή γνωρίζω καλά το site, τα αντίστοιχα μοντέλα μπορείς να τα βρείς παντού.(Γιάννη Σ. Σόρρυ ;D)

 

Αν ξέχασα κάτι ας το πει κάποιος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία είναι λίγο-πολύ αυτή που περιέγραψε ο chem, αλλά πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι κάνεις, γιατί ιδίως η περιοχή επαφής με το δέρμα (bearing edges) και η εσοχή της χορδιέρας είναι αυτά που κάνουν την (ηχητική) διαφορά μεταξύ ενός ταμπούρου και ενός κουβά.

Επίσης θα πρέπει να μετρήσεις πολύ προσεκτικά πριν τρυπήσεις για να βάλεις βασάκια, μηχανισμό χορδών κ.λπ., γιατί παρότι υπάρχει μία μικρή ανοχή, αν έχεις μεγάλη απόκλιση θα καταλήξεις με ένα ωραίο ξύλινο πορτατίφ…

 

Πάντως αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις αποφασίσει να κάνεις τη μετατροπή, είτε γιατί χρειάζεσαι το ταμπούρο είτε για χαβαλέ, ρίξε μια ματιά και στα διάφορα καστομ-ντραμο-κατασκευαστικά sites (ghostnote.net, drumshed.org κ.λπ.) για να πάρεις καμιά ιδέα, και ξεκίνα ακάθεκτος.

 

Υ.Γ. Όταν λες ότι το σετ είναι αρχαίο, πόσο αρχαίο εννοείς; Μήπως τόσο, που έχει συλλεκτική αξία την οποία θα χάσει αν αρχίσεις να πριονιάζεις τα τομ; Για πες καμιά λεπτομέρεια, η ανέβασε καμιά φωτογραφία…

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου