Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένα άλλο που δεν γίνεται είναι να  βάζεις την καταγγελία εναντίον του ιδιοκτήτη μπαρ στην ίδια τάξη με τον κουκουλοφόρο ρουφιάνο της κατοχής  Wink

 

+2000 ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ειναι δυνατον στο βωμο της επιχειρηματολογιας να βαζετε την καταγγελία κατά ενός ιδιοκτήτη μπαρ που επιτρεπει το καπνισμα στο ιδιο επιπεδο ηθικης με την καταγγελια κατα ενος εγκληματια-δολοφονου. Απλα δεν γινεται.

 

Σωστά. Γίνεται όμως να την βάλουμε στο ίδιο επίπεδο με την καταγγελία ενός εργοδότη που παραβιάζει με άλλον τρόπο την εργατική νομοθεσία, έτσι δεν είναι;

 

Και θα τονίσω και εγώ ότι είναι εντελώς ΓΕΛΟΙΟ να τη βάζουμε στο επίπεδο "ρουφιανιάς", "προδοσίας", "φασισμού", "κατάδοσης" κλπ. Η λέξη "ρουφιάνος" σημαίνει ένα συγκεκριμένο πράγμα. Έχει πάρει το νόημά της κατά τη διάρκεια πολλών δεκαετιών, αν όχι αιώνων, όταν λοιπόν τη χρησιμοποιούμε έχει συγκεκριμένη βαρύτητα - την οποία άλλωστε επικαλούμαστε με τη χρήση της. Οπότε μη δουλευόμαστε. Όταν κάποιος λέει "ρουφιάνος" εννοεί "ρουφιάνος". Και το να καταγγείλεις (επώνυμα) κάποιον που έχει παρκάρει σε μια ράμπα για ανάπηρους, κάποιον που περνάει με κόκκινο ή κάποιον που δε σέβεται τους υπαλλήλους και τους πελάτες του (ένας τρόπος γι αυτό είναι να αφήνει να καπνίζουν παράνομα στο μαγαζί του) δεν είναι ρουφιανιά, είναι τήρηση του νόμου.

 

Απλώς έχουμε φάει το κόλημα, αν καταγγείλουμε καθίκι εργοδότη είναι γροθιά στο σύστημα, αν καταγγείλουμε καθίκι εργαζόμενο είναι ρουφιανιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχετε μπλεξει κατι στην αποψη μου : δεν υπερασπιζομαι μια ομαδα ανθρωπων που υποστηριζουν οτι οποιος παιρνει το 1142 ειναι ρουφιανος, ουτε επιχειρηματολογω γυρω απο αυτο με τη θεση μου. Εχω αποψη και περι αυτου αλλα ΔΕΝ τη διατυπωσα, ομως πανω σε αυτο που ΔΕΝ ΕΙΠΑ απαντατε.

 

Το αντεπιχειρημα σας ειναι οτι ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ειπαν κατι αλλο. Δεν με ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι ουτε τι θεωρουν για μια ΑΣΧΕΤΗ πτυχη του ζητηματος που εθιξα.

 

Σωστά. Γίνεται όμως να την βάλουμε στο ίδιο επίπεδο με την καταγγελία ενός εργοδότη που παραβιάζει με άλλον τρόπο την εργατική νομοθεσία, έτσι δεν είναι;

 

Ναι, ετσι ειναι. Υπαρχει ομως μια λεπτη διαφορα : ειναι ευκολο να παρεις ενα τηλεφωνο (καπου που χεστηκανε για το τι συμβαινει), ενω να stand up for your rights επειδη εισαι ιδεαλιστης και να εχει αποτελεσμα,  απαιτει προσωπικο κοστος. Θα συνεχιζα , αλλα η συζητηση θα γινει καθαρα πολιτικη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι, ετσι ειναι. Υπαρχει ομως μια λεπτη διαφορα : ειναι ευκολο να παρεις ενα τηλεφωνο (καπου που χεστηκανε για το τι συμβαινει), ενω να stand up for your rights επειδη εισαι ιδεαλιστης και να εχει αποτελεσμα,  απαιτει προσωπικο κοστος. Θα συνεχιζα , αλλα η συζητηση θα γινει καθαρα πολιτικη.

Είναι; Αλήθεια; Αν είναι έτσι, ποιος άλλος εδω μέσα και τις 20 σελίδες έκανε 2η καταγγελεία, πέρα απο μένα;

 

Το stand up for your rights δίδεται και εξασκείται με διαφορετικούς τρόπους για το καθένα. Άλλος θα σπάσει κανά δυο αυτοκίνητα, άλλος θα πάει να παίξει ξύλο με τον ιδιοκτήτη, άλλος θα πάρει τηλ, κοκ...

 

Δεν έχουμε δικτατορία, δεν έχουμε χούντα, δεν υπάρχουν τανκς πουθενά να σταθούμε μπροστά τους και να δείξουμε τις προσωπικές μας θυσίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο με την καταγγελία ενός εργοδότη που παραβιάζει με άλλον τρόπο την εργατική νομοθεσία, έτσι δεν είναι;

 

Δεν φανταζομαι να μιλας για τις καταγγελιες στην επιθεωρηση εργασιας γιατι ΑΥΤΕΣ και αν ειναι ΠΑΝΤΑ ανωνυμες.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι; Αλήθεια; Αν είναι έτσι, ποιος άλλος εδω μέσα και τις 20 σελίδες έκανε 2η καταγγελεία, πέρα απο μένα;

 

Δηλαδη σοβαρα πιστευεις οτι εκανες κατι δυσκολο ή σημαντικο ?

Εγω δεν παιρνω επειδη δεν συμφωνω με το μετρο.

 

Και για την περιπτωση που θα μου πεις οτι ειναι ο νομος και οφειλουμε να τον τηρουμε προπληρωνω την απαντηση : Οχι, δεν επικαλουμαστε ως σωστο οτιδηποτε αναφερεται στη νομοθεσια και για να μην πιασουμε το ηθος της παραπανω προτασης και προχωρησουμε σε αλλα θεματα φιλοσοφιας, θα σου πω οτι μπορεις να καταγγειλεις οποιονδηποτε ΠΟΔΗΛΑΤΗ επειδη το ποδηλατο του δεν εχει ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ. Δεν το κανεις επειδη δεν συμφωνεις με το μετρο, ετσι δεν ειναι?

 

edit : τελικα ο ηλιθιος νομος για τις πινακιδες σε ποδηλατο καταργηθηκε το 2007

http://www.podilates.gr/node/1197

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φανταζομαι να μιλας για τις καταγγελιες στην επιθεωρηση εργασιας γιατι ΑΥΤΕΣ και αν ειναι ΠΑΝΤΑ ανωνυμες.....

 

Ok, αλλά... εννοώ απλώς ότι δε γίνεται να είμαστε υπέρ όταν δείχνει "αντικαθεστωτικό" και κατά otherwise. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φανταζομαι να μιλας για τις καταγγελιες στην επιθεωρηση εργασιας γιατι ΑΥΤΕΣ και αν ειναι ΠΑΝΤΑ ανωνυμες.....

 

Και ανώδυνες.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι καπνιστής. Δεν ενοχλώ ΚΑΝΕΝΑΝ με τον καπνό μου (και πριν το μέτρο). Αν υπάρχει μη καπνιστής στην παρέα ΔΕΝ καπνίζω.

 

Εγώ μένω στο λεκανοπέδιο της Εορδαίας. Πριν από λίγες μέρες καταγράφηκε συγκέντρωση αιωρούμενων σωματιδίων στην περιοχή σε ποσοστό 2.616 μικρογραμμαρίων, όταν το όριο επιφυλακής είναι 50!!!!

 

http://www.skai.gr/articles/news/greece/ΕφιάλτηςρύπανσηςστολεκανοπέδιοτηςΕορδαίας/

 

Αφού αναφέρθηκε το 1142, τα δικαιώματα των πολιτών, να προστατευθούν οι μη καπνιστές κλπ κλπ για πείτε μου τώρα μετά από αυτό ΠΟΥ να στραφώ;;; Που να κάνω καταγγελία;;; Στην ΔΕΗ; Στο κράτος;

 

Γιατί με συγχωρείτε αλλά με τα περιστατικά που βλέπω γύρω μου, μου φαίνεται λίγο φαιδρό το ζήτημα του τσιγάρου.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου