Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ένα έχω να πω! Μακάρι να είχαμε τέτοιο φανατισμό με τους νόμους και σε άλλα θέματα! Αλλά όπως πάντα, όπου βολεύει τον καθένα!  ;)

 

Τώρα θυμήθηκα ότι υπάρχουν και άλλα 2 thread επί του θέματος:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4161.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151512.0

 

Τότε ήμουν μη καπνιστής και έλεγα τα ακριβώς αντίθετα!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν θα ξανα-αναπτύξω τη θέση μου (ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει δεδομένου ότι δε δημιουργεί πρόβλημα στους γύρω του - όταν δημιουργεί πρόβλημα το "δικαίωμα" δεν ισχύει γιατί κ εγώ στην τελική μπορεί να θέλω να πιάνω τον κώλο κάθε γυναίκας που βλέπω, αφού όμως τις ενοχλεί παύει να είναι δικαίωμά μου), θα αναφέρω μόνο ένα πράγμα.

 

Επειδή μου φαίνεται πολύ κουραστική και πολύ κοντόφθαλμη όοοοολη την ιστορία με την αντίσταση στο "κάρφωμα" (μας έχουν πρήξει όλοι οι επαναστάτες του καναπέ από τότε που βγήκε το μέτρο), θα ήθελα απλώς να πω σε όποιον επιμένει σε αυτή την ιστορία (φασισμός, ρουφιανιά, καταδότες, γερμανοί, κατάσκοποι, ανατολικογερμανοί, χιτλερικοί, σταλινικοί, υπερβολές, αντίσταση και μπλα μπλα μπλα) αν σας χτυπήσει κανένα αυτοκίνητο περνώντας με κόκκινο να σκέφτεστε χαρούμενοι ότι κάποιος στο προηγούμενο φανάρι που πέρασε με κόκκινο δεν τον είχε "καταδώσει" την προηγούμενη μέρα - στο νοσοκομείο να χαίρεστε που δεν έχουμε ξεπέσει στη ρουφιανιά καθώς θα μετράτε τα σπασμένα πλευρά σας. Εξυπνάδες. Έλεος.

 

Όταν παίρνεις τηλέφωνο να κάνεις καταγγελία για κάποιον που περνάει με κόκκινο (ή που κακοποιεί ένα ζώο ή που δέρνει τη γυναίκα του (μήπως ανήκει στην ίδια κατηγορία;; ;D ;D ;D - just joking :P) ή που επιτρέπει στο μαγαζί του να καπνίζουν ενώ κανονικά απαγορεύεται) δεν το κάνεις για να κάνεις κακό σε αυτόν, αλλά για να προστατεύσεις το ζώο, τη γυναίκα, τους εργαζομένους και πελάτες αντίστοιχα.

 

Είναι δε αστείο που διάφοροι "αριστεροί" (που με κάνουν πραγματικά να ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που αυτοαποκαλούμαι έτσι) θεωρούν μια χαρά σωστό να καταγγείλω κάποιον που παραβιάζει ένα καθεστώς της εργατικής νομοθεσίας (και φυσικά έχουν δίκιο που το θεωρούν σωστό) αλλά θεωρούν ρουφιανιά να καταγγείλω τον εργοδότη που για να μη χάσει πελατεία αναγκάζει τα παιδιά που δουλεύουν στο μαγαζί του να εισπνέουν καπνό όλη μέρα. Αλλά έτσι πάει. Η σκέψη μας δεν πάει και πολύ παρακάτω. Αν δείχνει αντικαθεστωτικό είναι σωστό. >:(

 

 

σωστος ο μενελαος!

οπως εχω ξαναπει,ζουμε σε μια χωρα που πρεπει διαρκως να παλευοθμε για τα αυτονοητα ζητηματα.ζητηματα που αλλοι λαοι τα εχουν λυσει εδω και σαραντα χρονια!

αλλα ειπαμε....εδω ειναι ελλαδα. ουζακι, τσιγαρακι, φραπεδουμπα και ασε τους κοπανους τους αλλους να κανουνε βηματα μπροστα.....

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω! Μακάρι να είχαμε τέτοιο φανατισμό με τους νόμους και σε άλλα θέματα! Αλλά όπως πάντα, όπου βολεύει τον καθένα!  ;)

 

 

Για ποια θεματα αναεφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι ενας καπνιστης δεν επιτρεπεται να αντιπαρατιθεται με καπνιστες γυρω απο τα νεα μετρα, αλλα θα παρεμβω μονο σε ενα πραγμα (απο τα πολλα που διαφωνω) γιατι ειδα οτι ετυχε και απολυτης υποστηριξης :

 

Δεν ειναι δυνατον στο βωμο της επιχειρηματολογιας να βαζετε την καταγγελία κατά ενός ιδιοκτήτη μπαρ που επιτρεπει το καπνισμα στο ιδιο επιπεδο ηθικης με την καταγγελια κατα ενος εγκληματια-δολοφονου. Απλα δεν γινεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυνατον στο βωμο της επιχειρηματολογιας να βαζετε την καταγγελία κατά ενός ιδιοκτήτη μπαρ που επιτρεπει το καπνισμα στο ιδιο επιπεδο ηθικης με την καταγγελια κατα ενος εγκληματια-δολοφονου. Απλα δεν γινεται.

 

ένα άλλο που δεν γίνεται είναι να  βάζεις την καταγγελία εναντίον του ιδιοκτήτη μπαρ στην ίδια τάξη με τον κουκουλοφόρο ρουφιάνο της κατοχής  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα άλλο που δεν γίνεται είναι να  βάζεις την καταγγελία εναντίον του ιδιοκτήτη μπαρ στην ίδια τάξη με τον κουκουλοφόρο ρουφιάνο της κατοχής  ;)

 

Και από πού προέκυψε αυτό;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι ενας καπνιστης δεν επιτρεπεται να αντιπαρατιθεται με καπνιστες γυρω απο τα νεα μετρα, αλλα θα παρεμβω μονο σε ενα πραγμα (απο τα πολλα που διαφωνω) γιατι ειδα οτι ετυχε και απολυτης υποστηριξης :

 

Δεν ειναι δυνατον στο βωμο της επιχειρηματολογιας να βαζετε την καταγγελία κατά ενός ιδιοκτήτη μπαρ που επιτρεπει το καπνισμα στο ιδιο επιπεδο ηθικης με την καταγγελια κατα ενος εγκληματια-δολοφονου. Απλα δεν γινεται.

 

 

 

+1000

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου