Προς το περιεχόμενο

Τέλη εισαγωγής από ΗΠΑ σε μεταχ. κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ξέρει κανένας κατά πόσο (και αν ναι, ΠΟΣΟ :D) θα πρέπει να πληρώσω για εισαγωγή μιας μεταχειρισμένης κιθάρας από ΗΠΑ, την οποία θα μου στείλουν ως Gift?? Παρακαλώ εάν κάποιος γνωρίζει να με ενημερώσει εδώ, διότι πρόκειται η κιθάρα κανονικά κοστίζει $2000 (τιμή καταλόγου $3500), οπότε δε θα ήθελα να μου΄ρθει κανα 40% extra γιατί προφανώς ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!! :(

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!Θα σου πω τη δικη μου εμπειρια χωρις να ξερω αν ισχυει γενικα.Αγορασα περσι μια Fender Jazzmaster USA ελαφροτατα μεταχειρισμενη στη γελοια τιμη των 875 $!Τιμη Στολλα 2200 Ευρω!Δεν πληρωσα ουτε 1 λεπτο σε φορο κι αυτο γιατι μου την εστειλαν gift και-νομιζω οτι παιζει ρολο-ηρθε με express μεσω της USPS(United States Parcel Service νομιζω) η οποια ειναι μακραν καλυτερη απο τη UPS(φιλος μου που του ηρθαν πεταλια απο Αμερικη με UPS πληρωσε 60 Ευρω φορο για πεταλια αξιας 500$).Αυτα,γενικα δεν εχω πληρωσει ποτε φορο για οτιδηποτε ηταν gift και ολα ηταν μεσω της USPS.Ελπιζω να ισχυει γενικοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα search υπαρχουν ΟΛΕΣ (τι ολες ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ και απο αυτες που θες να μαθεις) πληροφοριες.

 

τυπικα ισχυει (ειτε ειναι δωρο ειτε οχι) το εξης:

 

 

((ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΑΞΙΑ+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ) Χ 3,5% ΔΑΣΜΟΣ ΕΙΣΑΓ.) Χ 19% ΦΠΑ

 

ΑΞΙΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 50 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ

 

Αρα πρεπει αυτος που σου την στελνει να ΔΗΛΩΣΕΙ τη χαμηλοτερη δυνατη αξια αν ειναι ιδιωτης το κανει ευκολα,αν την εχεις αγορασει απο κατ/μα δεν το κανει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου