Προς το περιεχόμενο

Τί κιθάρα να πάρω στον μικρό?? (400-500ευρώ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

???

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό, και δεν αναφέρομαι μόνο στο δικό σου ποστ, το ξαναδιάβασα...

 

Δηλαδή η Schecter είναι all-around κιθάρα για έναν μη κατασταλαγμένο έφηβο, και μάλιστα 14 χρονών;

 

Ταπεινη μου γνώμη, και αφού και μόνος σου ανέφερες την custom LP της epiphone, να τη χτυπήσεις, και καλόπαιχτη του πιτσιρικά... Ούτε gibson les paul studio του χιλιάρικου+ δεν  είναι τόσο τίμιες κιθάρες! :o

 

ήρεμα...ήρεμα! κι εγώ μαζί σας είμαι! απλά επειδή είναι γεγονός ότι πολλοί κολλάνε στο headstock, καταλήγουν να "ντρέπονται" να βγουν live με epiphone ή να λένε ότι παίζουν με epiphone και καταλήγουν πολύ σύντομα να θέλουν άλλη κιθάρα, πιο "επώνυμη". Προσωπικά τις Schecter τις απεχθάνομαι λόγω poserias. Αλλά δεν είμαι 14 χρονών.

 

Έχω παίξει με τρελές Epiphone των 250 euros... κι εγώ μαζί σας είμαι. Απλά προσπαθώ να μπω στο μυαλό ενός 14χρονου όσον αφορά το τί θα τον τρέλαινε να έβλεπε για δώρο! και κακά τα ψέματα, είναι πολύ καλά κομμάτια και κελαηδάνε. Μην τρελαίνεστε!

 

peace.

 

 

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπον να του παρεις αυτην  http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c7_fr_wh.htm

 

επισης παρτου δωρο και το cd dead heart in a dead world-nevermore

και ο πιτσιρικας θα βγαλει γουστα  ;) ;) ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπατριώτη Γιάννη,

Βλέπω η συζήτηση είναι γύρω απο 3 κιθάρες, PRS (SE υποθέτω), Epiphone LP, Schecter.

 

Αν νομίζεις οτι σε παίρνει οικονομικά να πας για την PRS, απλά κάν'το με κλειστά μάτια.

Το γιατί βρίσκετε στην ποιότητα, που αν και μιλάμε για 3 Made In Korea κιθάρες, η PRS είναι αλλού και με διαφορά.

Ως δεύτερη επιλογή απο τις 3 θα έλεγα την Schecter, λόγο της ηλικίας του μικρού, αλλά και του εύκολου μπράτσου που έχει. Για του λόγου το αληθές, κάνε μιά βολτα στον "Βαγγέλη", ξεκρέμασε μία που έχει εκεί και δοκίμασέ την.

Τελευταία η Epiphone LP ως πιο δυσκολόπαιχτη για ένα αρχάριο, βέβαια με ένα καλό σετάπ και 9άρες (μπλιάχ :P :P :P :P :P) θα τον βολέψει. αλλά δεν προτείνετε και για τους μαγνήτες της, αφού οι δύο παραπάνω έχουν καλύτερους.

 

 

σ.σ: Η Schecter δεν είναι "μεταλάδικη", απλά έτυχε και έπαιξαν μερικοί μεταλλάδες με αυτήν. Αν είχε παιχτεί απο 100 τζαζίστες η ιδιά ακριβώς κιθάρα, θα τη λέγαμε "Τζαζίστικη"?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν για την epiphone, γι αυτό την είχα σαν πρώτη σκέψη.

 

λοιπον να του παρεις αυτην  http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c7_fr_wh.htm

 

επισης παρτου δωρο και το cd dead heart in a dead world-nevermore

και ο πιτσιρικας θα βγαλει γουστα  Wink Wink Grin

 

;D το έχω κάπου παρατημένο το cd....ε μην το ακούσει, θα απογοητευτεί το παιδί(κιθαριστικά), όπως όλοι μας!  ;D

 

Συμπατριώτη Γιάννη,

Βλέπω η συζήτηση είναι γύρω απο 3 κιθάρες, PRS (SE υποθέτω), Epiphone LP, Schecter.

 

Αν νομίζεις οτι σε παίρνει οικονομικά να πας για την PRS, απλά κάν'το με κλειστά μάτια.

Το γιατί βρίσκετε στην ποιότητα, που αν και μιλάμε για 3 Made In Korea κιθάρες, η PRS είναι αλλού και με διαφορά.

Ως δεύτερη επιλογή απο τις 3 θα έλεγα την Schecter, λόγο της ηλικίας του μικρού, αλλά και του εύκολου μπράτσου που έχει. Για του λόγου το αληθές, κάνε μιά βολτα στον "Βαγγέλη", ξεκρέμασε μία που έχει εκεί και δοκίμασέ την.

Τελευταία η Epiphone LP ως πιο δυσκολόπαιχτη για ένα αρχάριο, βέβαια με ένα καλό σετάπ και 9άρες (μπλιάχ Tongue Tongue Tongue Tongue Tongue) θα τον βολέψει. αλλά δεν προτείνετε και για τους μαγνήτες της, αφού οι δύο παραπάνω έχουν καλύτερους.

 

Γειά σου πατριώτη.

Ακριβώς έτσι...προς το παρόν είναι αυτές οι 3 που ανέφερες.

Επειδή δεν έχω παίξει με PRS, θέλω να σε ρωτήσω : ένας φίλος μου μου λέει ότι η PRS 

έχει χοντρό μπράτσο, όχι ότι η epiphone δεν έχει βέβαια, αλλά νομίζει ότι είναι πιο μεγάλο ακόμα, ισχύει αυτό? γιατί αν ισχυεί τότε βάση του playability πρέπει να πάει τελευταία στις προτεινόμενες. Και μένα αυτή μου άρεσε πάντως (ειδικά για αυτό το μοντέλο μιλάω http://www.thomann.de/gr/prs_tremonti_se_nt.htm )

 

Τελικά παίδες για epiphone την κόβω την δουλειά, μετά από παρέμβαση του άμεσα ενδιαφερόμενου  ;D

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είδα ΟΛΕΣ τις κιθάρες που μου προτείνατε,του τις έδειξα όλες ευχαριστώ πολύ!  :D

 

Βέβαια εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και η PRS, αυτή θα διάλεγα στη θέση του. Και με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω και τις Schecter τις οποίες ομολογουμένως δεν τις είχα ακουστά αλλά εφόσον άκουσα καλά λόγια από σας καλό θα ήταν να τις τσεκάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις επιλογες που εχεις δωσει, εγω την epiphone θα διαλεγα...

Ρε σεις παιδια, πως και δεν εχει προτεινει κανεις τις αγαπημενες μας τσεχες στον ανθρωπο?? ???  ;D ;D ;D

 

P.S. Γιαννη, Check your e-mail

 

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ποιότητα των ιμπανεζ, αν πιάσεις μερικές, ίσως να συμφωνήσεις. Μπορεί και όχι :) τίποτα δεν υποκαθιστα την άμεση εμπειρία, τα άλλα είναι λόγια

 

Δεν είναι κρίμα να του πάρεις του πιτσιρικά μια σαν αυτή που προτείνει ο φίλος Gear Acquisition Sydrome, και μετά από κάποιο καιρό που θα ''ξεκαβλώσει'' λίγο με το ultra-super-duper-heavy metal ;D  να θέλει να παίξει μια σκατοροκιά ή μια σκατομπλουζιά, και να μην έχει το ωραίο epiphone λεσπόλι(και ψήνεται και για LP απ'ότι τον έκοψα)? H οποία παρεπιπτώντος μια χαρά παίζει και για μέταλ.. ;)

 

αφού ψήνεται το παιδί για lp, πάρτου :) δε διαφωνούμε με έφηβο γιατί χάνουμε  :D

 

πολύ καλά λόγια έχω ακούσει εδώ για τις hagstrom, βγάζουν κ πολλά μοντέλα, τα έχεις δει υποθέτω; έχει κάτι θέματα  στο νοιζ, πχ τρομερό συγκριτικό τεστ λεσ πολ των 2500 vs hagstrom των 500:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2784.0

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτείνω την epiphone lp custom..

Η εταιρία αυτή με έχει κερδίσει..Αν υπάρχει κανείς που λέει οτι οι συγκεκριμένες κιθάρες είναι για πέταμα είναι ανίδεος..Τώρα το ψυχολογικά ζήτημα με το headstock είναι ένα ζήτημα αλλά άμα δεν είσαι κομπλεξικός δεν υπάρχει πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ όλους για την βοήθεια παιδιά...στον μικρό πιο πολύ απ'όλες του άρεσε η epiphone άρα γι αυτή πάμε μάλλον. Εμένα προσωπικά μου άρεσε περισσότερο η PRS του Tremonti αλλά αφού αυτή θέλει τι να κάνουμε  ;D

 

έτσι κ αλλιώς η PRS είναι 150 περίπου ευρώ παραπάνω, οποτέ με αυτά τα λεφτά ίσως πάρω στην epi κλειδιά ή μαγνήτες κάποια στιγμή (αν φυσικά χρειαστεί)

 

ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου