Προς το περιεχόμενο

ερωτησεις για Soundcraft Compact-4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω...

 

πριν παρα παρα πολυ καιρο καποιος μου ειχε κανει δωρο αυτην!

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Recording/Mixer-Consoles/Soundcraft-Mixer-Console-Compact-4-11-22-COMPACT-4.htm

 

δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν εχω ιδεα τι λεει σαν κονσολα!

εχω μερικες αποριες (καθοτι παντελως ασχετος)που μου δημιουργηθηκαν απο την περιγραφη του πλαισιου!

 

λεει πως εχει ''2 mono & 2 stereo εισόδους''

αυτες δουλευουν ταυτοχρονα?δηλαδη μπορεις να συνδεσεις 4 πραγματα και να γραφουν ολα την ιδια στιγμη?

και κατι ακομα, αν γραφουν την ιδια στιγμη, το αποτελεσμα θα ειναι σε ενα καναλι, η σε ξεχωριστα καναλια το καθε οργανο?

φανταζομαι οτι αυτο εξαρταται απο το προγραμμα που χρησιμοποιεις,σωστα?

 

ακομα διαβασα''υψηλής ποιότητας προενισχυτές μικροφώνου''

αυτρο σημαινει πως βαζοντας ενα μικροφωνο θα εχω ηχο κατευθειαν, χωρις να χρειαστει να ''μπει'' κατι αλλο αναμεσα σε κονσολα και μικροφωνο?

 

και τελος, τι στην ευχη ειναι η ''είσοδος RIAA''?? ;D

 

ξερω πως οι ερωτησεις φλερταρουν με το να χαρακτηριστουν χαζες, αλλα ειμαι εντελως απειρος απο ρικορντινγκ και τις πιο πολλες συζητησεις που γινονται εδω μεσα δεν μπορω να τις παρακολουθησω...!~ ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα ήχου που έχεις έχει 4 εισόδους τότε μπορείς να γράφεις σε 4 διαφορετικά κανάλια. (2 από το record out και 2 από το monitor out αν έχεις τα ηχεία σου στην κάρτα και όχι στην κονσόλα). Η κονσόλα αυτή έχει phantom power άρα δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο μεταξύ μικροφώνου και κονσόλας (εκτός από το καλώδιο φυσικά!!!).

 

Ο προενισχυτής RIAA χρησιμοποιείται για να συνδέσεις pick up βινυλίου. (Από την έξοδο phono του pick up και όχι την line out) Επίσης αν συνδέσεις το pick up καλό είναι να συνδέσεις και τη γείωση που βρίσκεται στο πλάι της κονσολίτσας σου.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα ήχου που έχεις έχει 4 εισόδους τότε μπορείς να γράφεις σε 4 διαφορετικά κανάλια. (2 από το record out και 2 από το monitor out αν έχεις τα ηχεία σου στην κάρτα και όχι στην κονσόλα). Η κονσόλα αυτή έχει phantom power άρα δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο μεταξύ μικροφώνου και κονσόλας (εκτός από το καλώδιο φυσικά!!!).

 

Ο προενισχυτής RIAA χρησιμοποιείται για να συνδέσεις pick up βινυλίου. (Από την έξοδο phono του pick up και όχι την line out) Επίσης αν συνδέσεις το pick up καλό είναι να συνδέσεις και τη γείωση που βρίσκεται στο πλάι της κονσολίτσας σου.

 

Η συγκεκριμένη έχει και Main Mix & Monitor Mix. Δεν υπάρχει ΙΜΗΟ κανένας λόγος να συνδεθούν τα Monitors κατευθείαν πάνω στην κάρτα ήχου, ειδικά αν δεν έχει volume control. Η compact 4 (& compact 10) φτιάχτηκε για ταυτόχρονη ηχογράφηση 2 καναλιών (stereo) ή (mono & mono) με hard panning αν και δεν θα το έκανα λόγω ακουστού crosstalk.

 

Σχετικά με ταυτόχρονη ηχογράφηση και του Record Out και κάποιου από τα Main/Μοnitor, ... δεν ξέρω δεν μου κάθεται καλά σαν πρακτική, αλλά δεν μπορώ να αμφισβητήσω την λειτουργικότητα, δεν το επιχείρησα ποτέ.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις κατ αρχην!

 

Αν η κάρτα ήχου που έχεις έχει 4 εισόδους τότε μπορείς να γράφεις σε 4 διαφορετικά κανάλια. (2 από το record out και 2 από το monitor out αν έχεις τα ηχεία σου στην κάρτα και όχι στην κονσόλα).

 

εχω μια ερωτηση πανω σε αυτο!

συνδεουμε ας πουμε πανω στην κονσολα 4 οργανα! ας πουμε κιθαρα/μπασο/2 φωνες!

απο εκει και περα πως συνδεεις κονσολα με κομπιουτερ?

δηλαδη ποσα καλωδια πανε απο την κονσολα στην καρτα ηχου?

γιατι με μπερδευει λιγο αυτο που εχω σε μπολντ!

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω ότι σύμφωνα με το manual ενδείκνυται να γράφεις ταυτόχρονα 2 mono tracks ή ένα stereo.

 

Η κονσόλα έχει record out τομέα. Εκεί συνδέεται το Line-In της κάρτας ήχου. Στο Playback In συνδέεις το Line out της κάρτας ήχου.

 

Όταν σε ένα κανάλι πατάς το record κουμπάκι, στέλνεις το σήμα στο record out. Από εκεί καταγράφεται στο DAW, μέσω του line in της κάρτας. Αν πατήσεις και το monitor κουμπάκι, το σήμα στέλνεται και στο Monitor Mix, οπότε φρόντισε να έχεις απενεργοποιημένο το (Direct) Monitoring στο DAW.

 

th_project_studio.jpg

 

http://www.soundcraft.com/products/product.aspx?pid=121

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τι κάρτα ήχου έχεις? Πόσες εισόδους έχει. Ζητάς να σου πούμε μια συνδεσμολογία αλλά δεν ξέρουμε τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Τώρα για κιθάρα μπάσο και 2 φωνές... θα κάνεις δουλειά εάν έχεις κάποιο έξτρα προενισχυτή για τα όργανα, κάποια πεταλίερα κτλ. Τα 2 μικρόφωνα στις 2 εισόδους τις κονσόλας (1-2). Θα πατήσεις και στα 2 το κουμπάκι rec και στο panning θα τα κάνεις τέρμα left και right. Από το record out της κονσόλας θα πάρεις σήμα για τις 2 εισόδους της κάρτας σου. Εάν τώρα η κάρτα σου έχει και άλλες 2 εισόδους και εσύ έχεις κάποιους προενισχυτές για τα όργανα τότε είτε συνδέεις τους προενισχυτές απ' ευθείας στην κάρτα (το προτιμότερο) είτε σε 2 άλλα κανάλια της κονσόλας, πατάς το κουμπάκι μονιτορ, και πάλι με το panning δεξιά αριστερά. Αυτή τη φορά θα πάρεις έξοδο από το monitor out για την κάρτα. (Εννοείται πως αν γράφεις 1-2 κανάλια τη φορά πας στον πρώτο τρόπο.)

 

Φίλε ghen έχεις δίκιο σε αυτά που λες (και για το crosstalk αλλά και για την κονσόλα), ούτε γω το δούλεψα ποτέ έτσι, αλλά μπορεί να δουλέψει (σε όργανα που βγάζουν line σήμα μόνο για τον έλεγχο της έντασης (πλήκτρα κτλ))

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως , τι γνωμη εχετε για την προενισχυση της συγκεκριμενης κονσολας?

αξιζει να γραφει καποιος φωνες ή αλλοιωνουν δραματικα τον ηχο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενδιαφερει και μενα το συγκεκριμενο θεμα.

κοιταζω την compact 10 , η οποια ερχεται στα 35€ διαφορα τιμης περιπου απο την epm6.

 

ποια απο τις 2 εχει καλυτερους προενισχυτες - headroom - λιγοτερο hiss κλπ , για recording??

 

λεω να χρησιμοποιησω την υποψηφια , στα line balanced in της profire 610 που εχω.

πανω της θα μπουν , μονιμα ,

tonelab se

2 x sm57

2 synths

2 πυκνωτικα.

 

απλα για να γλιτωσω το βαζε-βγαζε των καλωδιων , (αλλα και ισως να γραψω κανα συγκροτηματακι που ισως σκασει μυτη καμια φορα στον χωρο μου.)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την compact 10:

 

Στα ηχογραφημένα σήματα από mic pres, αν γίνει σωστό calibration του gain, δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα (μιλάμε για ψίχουλα τιμή). Σε μένα τα ενοχλητικά είναι:

 

(1) Έντονο Hiss στις εξόδους των ακουστικών (του Artist δικαιολογείται μέχρι ενός σημείου λόγω της μίξης που γίνεται μεταξύ Rec & Mix).

(2) Δεν έχει power-on/off διακόπτη.

 

Το ότι δεν έχει FX Send/Return Bus δεν με προβλημάτισε γιατί δεν είχα σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο. Έχουμε φτάσει με 64 samples buffer να δουλεύουμε άνετα 48KHz/24 bit.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΝΣΟΛΑ SOUNDCRAFT COMPACT 4

ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΓΜΑΤΑ ΖΗΤΑΩ

ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ DJ.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ DJ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ - ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΤΥ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου