Προς το περιεχόμενο

Πόσο πολύπλοκος πρέπει να είναι ο εξοπλισμός μας για να μας καλύπτει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά πρέπει να έχουμε 1 κιθάρα 1 καλώδιο και έναν μονοκάναλο ενισχυτή για να μας καλύπτει ο ήχος ή χρειαζόμαστε Ν κιθάρες, Ν πεταλάκια/εφέ και μια συλλογή από ενισχυτές?

Εγώ ακόμα ψάχνομαι (ελπίζω όχι για πολύ) αλλά δε θα μπορούσα να έχω πχ ένα κανάλι και κανένα εφέ.

Οι απόψεις είναι προσωπικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι σχετικά και διαφορετικά ανά περίπτωση...

 

Αν πχ είσαι ο BB King, χρειάζεσαι μια κιθάρα, ένα καλώδιο, έναν ενισχυτή και μια μπάντα για comping.

 

Αν από την άλλη είσαι ο Edge, χρειάζεσαι 50 κιθάρες, 800 εφφέ, 2-3 διαφορετικούς  ενισχυτές, έναν guitar tech να σου αλλάζει ήχους και δεν εξαρτάσαι και από την μπάντα για comping... ;D

 

Με 2 λόγια, η μουσική που παίζεις καθορίζει τον εξοπλισμό σου και μόνο αυτή._

;)  8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει παρα μια απαντηση :to each his own.

 

ακομα και την "ΙΔΙΑ" μουσικη να παιζουν 2 κιθαριστες μονο αυτοι μπορουν να αποφασισουν τι τους χρειαζεται:

 

αυτος εδω και 30 χρονια χρησιμοποιει μονο την ιδια telecaster , ενα καλωδιο και εναν μικρουλη ενισχυτη

 

 

αυτος εχει μια απο τις μεγαλυτερες πεταλιερες του ..πλανητη ;D

 

 

& οι δυο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μου ακουγονται.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι και η ομορφια η το ψωνιο (οπως θες πεστο)του ηχου και της ηλ.κιθαρας φιλε μου.Δεν τελειωνεις ποτε... ;)

Πριν 10 χρονια ημουν με 2 κιθαρες και 1 ενισχυτη (και οχι λαμπατο) 1 no name chorus + 1 george denis wha και ελεγα οτι αφου ουτως η αλλως ενα καθαρο και ενα βρωμικο ακουγονται τι τα θελω τα παραπανω?

Καλυτερα να μην σου πω τι εχω μαζεψει σημερα... ::)

ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει παρα μια απαντηση :to each his own.

 

ακομα και την "ΙΔΙΑ" μουσικη να παιζουν 2 κιθαριστες μονο αυτοι μπορουν να αποφασισουν τι τους χρειαζεται:

 

 

 

αυτος εχει μια απο τις μεγαλυτερες πεταλιερες του ..πλανητη ;D

 

 

 

 

 

 

 

Δεν ξέρω τι λέτε πάντως οι δύο που κάνουν τα back vocals είναι όλα τα λεφτά.

 

 

Επίσης ο θεός έχει floyd στην tele του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι τελείως καθαρά υποκειμενικό και συνήθως ο καθένας παίζει με ό,τι του χρειάζεται. Εξαρτάται από την σύνθεση, το ύφος, το στυλ μουσικής που παίζει ο κάθε παίκτης.

 

Εγώ σπανίως χρησιμοποιώ κάποια εφέ όπως delay, chorus, wah... συνήθως χρησιμοποιώ καθαρά - crunch - lead κατευθείαν από τον ενισχυτή μου. Έχω παίξει και ένα ολόκληρο live με έναν μονοκάναλο Soldano avenger 50W με ένα maxon vintage overdrive μόνο συνδεδεμένο. Προτιμώ να αλλάξω μία κιθάρα π.χ γιατί με βολεύει καλύτερα σε κάποια κομμάτια. Ο άλλος κιθαρίστας που παίζουμε μαζί χρησιμοποιεί μία Boss GT-6 στη λούπα για τα εφέ. Επίσης βγάζει πολύ καλό ήχο. Θα περίμενε κανείς να πεί μα καλά δεν ακούγεσαι τελείως "στεγνά" χωρίς έστω ένα delay? Όχι δεν ακούγομαι στεγνά πιστεύω εγώ.  Αν και σε κάποια κομμάτια χρειάζεται όντως ένα εφέ, εξαρτάται το κέφι που έχω αν θα το συνδέσω... πάντως δεν θα τρελαθώ και από την έλλειψή του. Άλλοι φίλοι που παίζουν επίσης ροκ - χαρντ ροκ διασκευές παίζουν τίγκα στα εφέ τον ήχο τους.. και πάλι ωραία ακούγονται. Απλά εμένα μου αρέσει η αμεσότητα που έχει ο ήχος κατευθείαν από την "πηγή".

 

Μεγάλοι κιθαρίστες όπως ο Ritchie Kotzen παίζουν καρφί πάνω σε έναν Marshall ή στον sign amp τους. Άλλοι μεγάλοι κιθαρίστες όπως ο Vai ή ο Andy Timmons παρεμβάλουν ένα σωρό εφέ στο rig τους...

 

Είναι ένα θέμα που ό,τι και να πούμε είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και πάνω από όλα ύφους του τί θέλει και πώς να αποδώσει ο κάθε κιθαρίστας κάποια πράγματα.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πρέπει να έχουμε 1 κιθάρα 1 καλώδιο και έναν μονοκάναλο ενισχυτή για να μας καλύπτει ο ήχος ή χρειαζόμαστε Ν κιθάρες, Ν πεταλάκια/εφέ και μια συλλογή από ενισχυτές?

Εγώ ακόμα ψάχνομαι (ελπίζω όχι για πολύ) αλλά δε θα μπορούσα να έχω πχ ένα κανάλι και κανένα εφέ.

Οι απόψεις είναι προσωπικές.

 

Ο joe pass είχε ένα σκάφος (δεν ξέρω αν έπαιζε με την signature epiphone των 500 ευρω) και έναν τρανζιστοράτο ενισχυτή. Συχνά έπαιζε μόνος του. Αν του έδινες μια tonelab και μια κιθάρα με 9ρες και floyd rose θα τον παίδευες λίγο, αλλά πάλι κάτι θα έπαιζε :)

 

Τον ήχο τον ακούς μες στο κεφάλι σου πρώτα και μετά προσπαθείς να τον δημιουργήσεις :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ήχο τον ακούς μες στο κεφάλι σου πρώτα και μετά προσπαθείς να τον δημιουργήσεις :)

 

Μεγάλη αλήθεια!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο θεός έχει floyd στην tele του.

 

Kahler ηταν (το εχει, ευτυχως, αφαιρεσει εδω και 20 χρονια)

 

γενικα αυτη η κιθαρα εχει περασει τα...πανδεινα στα χερια του.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου