Προς το περιεχόμενο

Πόσο πολύπλοκος πρέπει να είναι ο εξοπλισμός μας για να μας καλύπτει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά δεν μου αρέσει ο ήχος μου να έχει αμέτρητα εφφέ αλλά τον προτιμώ να είναι όσο το δυνατόν πιο σκέτος. Αυτό που θέλω να πετύχω κάποια στιγμή είναι να παίζω κατευθείαν με την κιθάρα μου στον ενισχυτή χωρίς να παρεμβάλεται ούτε ένα εφφέ ή πετάλι. Αυτό που προσπαθώ να πετύχω είναι οι δυναμικές στο παιξιμό μου να βγαίνουν από το παιξιμό μου, τις όποιες δυνατότητες μου δίνει η κιθάρα για να αλλάξω ήχο(αλλάγη μαγνήτη, volume, tone) και από το πως παίζει ολόκληρη η μπάντα στο κομμάτι. Προσωπικά αποφεύγω τα εφφέ και γενικά τα πετάλια στα πόδια μου καθώς αποσπούν την προσοχή μου από το παιξιμό μου από το οποίο στην τελική διαμορφώνεται ο ήχος μου. Άρα προσπαθώ να έξαντλω όλες τις δυνατότητες παραμετροπίησης του ήχου μου με τα υπάρχοντα εργαλεία και μετά μπαίνω στην λογική να αγοράσω κάτι ακόμα. Για λόγους, κατα κύριο λόγο οικονομικούς, δεν έχω αγοράσει έναν ενισχυτή που να μου επιτρέπει να παίζω καρφί πάνω σε αυτόν, άρα έχω αποκτήσει τρία πετάλια παραμόρφωσης τα οποία μου δίνουν μια αρκετή μεγάλη γκάμα ήχων στην κιθάρα μου. Και μέχρι στιγμής δεν έχω νιώσει την ανάγκη να αγροάσω κάτι άλλο. Εν τέλει στην διαμόρφωση του ήχου μου προσπαθώ να ακολουθώ το ρητό που έχω διαβάσει εδώ στο νοιζ less is more.

Φυσικά και όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και αντιλαμβάνομαι γιατί κάποιος να έχει στην κατοχή του ένα τρομερό pedalboard το όποιο να του δίνει την δυνατότητα να φτιάχνει τρομερούς ήχους στην κιθάρα του.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου