Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για μαγνητη σε fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.εχω την εξης απορια,σε μια στρατοκαστερ βαλουμε piguard με θεση διπλου στην γεφυρα και τοποθετησουμε εναν single coil fender και εναν humbuger σε σωμα μονου και με διακοπτη επιλεγουμε ή τον ενα ή τον αλλο.γινεται?αξιζει να το κανω?ή εχει δοκιμαστει και ειναι αποτυχια?ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ιδέα αλλά ίσως γίνεται μπέρδεμα με τα μαγνητικά πεδία,

πιο πιθανό βέβαια να λέω βλακείες.

 

Κάτι αντίστοιχο αλλά με full sized humbucker έχει και η MM Steve Morse.

Βέβαια πιο πολύ σαν middle τοποθετημένος πιο πίσω είναι παρά bridge.

 

Η παλιά

Music20ManSteve20MorseFloyd20Rose_pr.jpg

 

Η καινούρια

ernie.jpg

 

Να και μια που είχαν φτιάξει για χαβαλέ για τον Nigel Tuffnel (Spinal Tap)

ernie_ball_nigel.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς την ίδια απορία πριν από αρκετό καιρό...

 

Ρίξε μια ματιά:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151463.0

 

Απ' ότι κατάλαβα μπορεί να γίνει αλλά έχει αρκετή μανούρα, δεν είναι έτσι απλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς την ίδια απορία πριν από αρκετό καιρό...

 

Ρίξε μια ματιά:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151463.0

 

Απ' ότι κατάλαβα μπορεί να γίνει αλλά έχει αρκετή μανούρα, δεν είναι έτσι απλό...

ευχαριστω kultura.εσυ το εκανες το πειραμα αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ζήτημα χωροταξίας των μαγνητών και μόνο δε γίνεται να έχεις 2 bridge μαγνήτες που θα ακούγονται και οι 2 καλά.

 

Έχω παίξει την κιθάρα του Morse και ο μαγνήτης που είναι ακριβώς δίπλα στον bridge, ακούγεται σαν λίγο πιο πριμαριστός Middle.

 

Καμία σχέση με ήχο bridge.

 

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να βάλεις σε σώμα ρουταρισμένο για διπλό στο bridge και να χρησιμοποιήσεις μαζί έναν διπλό σε μέγεθος μονού και έναν μονό.

 

Έτσι θα είναι και οι 2 πιο κοντά στη φυσική τους θέση.

 

Από την άλλη, βγάζει η seymour duncan ένα μαγνήτη (δε θυμάμαι το όνομα 100 τα 100 αλλά νομίζω οτι είναι ο stagg magg ή κάτι τέτοιο) που ουσιαστικά είναι δύο μονοί, ο ένας ακριβώς δίπλα στον άλλον συνδεδεμένοι σε σειρά τον οποίο μπορείς να σπλιτάρεις (όπως τους περισσότερους SD) και η SD ισχυρίζεται ότι έχει αυθεντικό ήχο μονού.

 

Σε κάθε περίπτωση, δική μου γνώμη είναι ότι αν δεν παίζεις country και blues ο μονός στο bridge, δε χρειάζεται πουθενά  :P

 

 

όστιμο κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν καταλαβα καλα το αρχικο post, θελεις στην θεση bridge να εχεις και εναν μονο και εναν διπλο?

 

Αν ειναι ετσι η λυση ονομαζεται coil-split. Βαζεις εναν διπλο και με ενα push-pull pot ή ενα mini switch τον γυρνας σε μονο, δουλευει δηλαδη μονο το ενα πηνιο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να βάλεις σε σώμα ρουταρισμένο για διπλό στο bridge και να χρησιμοποιήσεις μαζί έναν διπλό σε μέγεθος μονού και έναν μονό.

 

Μα αυτό λέμε...

 

Αν ειναι ετσι η λυση ονομαζεται coil-split. Βαζεις εναν διπλο και με ενα push-pull pot ή ενα mini switch τον γυρνας σε μονο, δουλευει δηλαδη μονο το ενα πηνιο του.

 

Αυτό είναι η γνωστή λύση που κυκλοφορεί... Στην πραγματικότητα, όμως, ένας διπλός που παίζει σπλιταρισμένος πλησιάζει στον ήχο του μονού, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο... Οπότε ο πιο ψείρας θα σκεφτεί αυτό που λέει στο πρώτο ποστ, αλλά και στο παλαιότερο θέμα που παρέθεσα. Να μπουν δηλαδή δύο μαγνήτες στη θέση bridge, ένας μονός, και ένας διπλός (σε μέγεθος μονού)...

 

Εγώ δεν το έχω επιχειρήσει, γιατί θα πρέπει να ρουτάρω την κιθάρα, και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι γίνεται... Θα χρειαστούν πατέντες επί πατεντών για να τοποθετηθούν οι μαγνήτες... Είναι μανούρα, αν ήταν κάτι απλό θα το είχα κάνει εδώ και καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω και παλι kultura με βοηθησες πολυ με τα λεγομενα σου.θα ριξω και μια ματια στον seymour dunkan αλλα μαλλον θα κρατησω τον διπλο σε σωμα μονου στην γεφυρα.αυτο που με εφερε σε αυτην την λυση δεν ειναι μονο οτι σπλιταροντας τον διπλο δεν εχεις ακριβως τον ηχο του μονου αλλα και οτι η ενταση πεφτει κατα πολυ σε σχεση με τους αλλους μονους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου