Προς το περιεχόμενο

d-tuna


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας νοιζαδες!

Εχω ακουσει πολλα γι αυτο το μαραφετι,μα υπαρχει κανεις εδω μεσα που ν τ χει χρησιμοποιησει κ να μας πει τ συμπερασματα του?

εννοω,αξιζει τον κοπο,το σκαψιμο κλπ,η να στραφουμε και εμεις οι floyd-αδες σε σταθερη bridge(η με το απλο τρεμολο)?

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει πρόσφατα σε μια Carvin με Floyd. Το πρώτο βασικό στοιχείο είναι να μπλοκάρεις το Floyd ώστε να κάνει κατεβάζει μόνο τον μοχλό για να μην ξεκουρδίζεται οταν αλλάζει απο Ε σε D και ανάποδα. Δεν χρειάζεται να σκάψεις τίποτα, απλώς κολλάς ένα κομματι ξύλο πίσω από το μπλοκ που συνδέει τα ελατήρια (συγνώμη που δεν ξέρω την ακριβή ορολογία) για να μπλοκάρεις την ανάποδη κίνηση του Floyd (αυτή δηλαδή που ανεβάζει τον τόνο του ήχου). 'Ετσι εύκολα αργότερα αφαιρείς το ξύλο και επαναφέρεις την κιθάρα στην αρχική της κατάσταση.

Μετα αντικαθιστάς την μακριά βιδα της 6ης χορδής με το D- Tuna και κάνεις μικρορυθμίσεις σε μια βίδα allen που έχει το D-Tuna στο πλάι  ώστε να πέφτει καρφί σε D και E οταν το γυρνάς.

Για κάποιον που ξέρει από Floyd tuning δεν είναι δύσκολο. Για τους υπόλοιπους χρειάζεται υπομονή και ίσως κάποια καθοδήγηση από κάποιον που ξέρει.

Υπενθυμίζω οτι με το D-Tuna το Floyd δουλεύει πλέον μονόδρομα

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx man...

γαμωτο,και νομιζα πως μπορεις ν τ χρησιμοποιεις ακομα το φλοιντ σαν φλοιντ. :-[

 

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου