Προς το περιεχόμενο

Vartanis - Ο γκαζοφονιάς


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 20 χρόνια σίγουρα θα μου άρεσε έχει κάποια ενδιαφέροντα σημεία...τώρα απλά πέρασε και δεν ακούμπησε..Άρθρωση στροφέςςςςς...ανηφοριέςςςς...Να περάσει ο επόμενος παρακαλώ. :-\

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν 20 χρόνια σίγουρα θα μου άρεσε έχει κάποια ενδιαφέροντα σημεία...τώρα απλά πέρασε και δεν ακούμπησε..Άρθρωση στροφέςςςςς...ανηφοριέςςςς...Να περάσει ο επόμενος παρακαλώ. :-\

 

Ειναι περιεργη η περιπτωση των τραγουδιων του Βαρτανη. Εγω στην αρχη δε μπορουσα να το ακουσω. Και το υποστηριζα σθεναρα αυτο. Αυτο το κομματι ομως το ακουγα μερικες φορες τοτε που το ειχε βαλει. Εχει μια ωραια πλακα μεσα του, ακομα ομως δεν αποφασισα αν μου αρεσει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκω μια "αθωότητα", τελικά, καλή ή κακή δεν έχω προσδιορίσει, γι' αυτό και τα εισαγωγικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν ξέρω τι να πω....βασικά....να το χωρίσω σε 2 ενότητες...

 

1) αν εισαι χομπιστας, και το κανεις για πλακα...πετυχες το στοχο σου! καλη φαση  ;D

 

2) αν εισαι επαγγελματιας, μαλλον δεν εισαι...(ακομα)  :)

 

Βασικά σαν ήχος...ηταν ολο (κατ'εμε)...οτι να 'ναι...βεβαια γιαυτο φταιει το 80's synthi που αφενός χρησιμοποίησες...

 

η κιθάρα ενταξι...στο σόλο, θα μπορούσε να θεωρηθεί και σαν εφε αυτο το τζιτζικιζμα..(looking at the bright side of things... :) )

 

στοιχουργικα...εμμμ...κοίτα φάσεις-φάσεις μαρεσε...σε κάποιες άλλες "φάσεις" δεν ειχε ριμα...και ξέφευγε απ τον ρυθμό κάπως...

 

η φωνή...καλή...αλλά πέτα το στο δι@@λο αυτό το pitch shifter η ξερω γω τι έβαλες...άσε τα πολλά ανεβοκατεβαζματα σε στυλ λαϊκό...rockabily?..rockabily...οχι Βασιλης Καρρας...έχεις ωραία φωνή...αστην όπως είναι...

 

Συνθετικά...αρκετά ωραίο κομμάτι...αναπνέει...αλλά ξέρεις κάτι...είναι σαν να μου λες Π.Χ... "ακου πως ακουγεται η Gibson Custom '59 Les Paul Black Beauty"....και να μην την έχεις κουρδίσει ποτέ σου...Δεν λέω...είναι Gibson-custom-τις-παναγιας-τα-ματια ΑΛΛΑ ο ήχος χαλάει όλη την φάση και κάποιος όπως εγώ...δεν βλέπει ξεκάθαρα την σύνθεση που θες να προβάλεις...

 

Νο hard feelings... :)

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ , μάλλον θα έπρεπε να είμαι ο τελευταίος που θα εξέφραζε γνώμη ,μια και είμαι καινούριος στο φόρουμ ,δε σε γνωρίζω παρά μόνο μέσα από αυτό το ποστ και αυτό το συγκεκριμένο τραγούδι και όπως πρείπε και κάποιος πριν από μένα δε ξέρω ούτε καν το υπόβαθρό σου ,παιδεία -μουσική και γενικώτερη, καθώς αι ηλικία . Ζήτησες μια άποψη και ως γνωστό όλοι μας έχουμε μία ,μαζί με κάτι άλλο  ;D. Άποψη και κρίση με καλοπροέραιτο τρόπο ,με το τρόπο δλδ που τη ζήτησες κι εσύ ,ευγενιά και συνετά .

Η γνώμη μου είναι προσωπική και δε διεκδικεί δάφνες ειδήμονα

Αν εξαιρέσω τα φυσιολογικά προβλήματα που σου δημιουργεί ο τρόπος της ηχογράφησης που έχει σχέση με τα μέσα που χρησιμοποιείς ,η μόνη μου διαφωνία είναι στον ήχο της κιθάρας σο σόλο που το αναφέρουν όλοι και δε νομίζω ότι φταίνε τα μέσα που είχες κατά την εγγραφή . Αυτό είναι ένα πρόβλημα που λύνεται αν το επιθυμείς ή παραμένει αν συνειδητά σου αρέσει αυτός ο ήχος ,οπότε η γνώμη μου και των υπολοίπων περισσεύει .

Για τη φωνή δεν έχω να πω τίποτα ,κυκλοφορούν αρκετοί στη πιάτσα που δηλώνουν τραγουδιστές και στέκονται σκάλες πιο κάτω από σένα που απλά όπως λες ερμήνευσες απουσία άλλου .

Στιχουργικά για να είμαι ειλικρινείς ,δε πολυασχολήθηκα οπότε δεν εκφέρω άποψη

Σα σύνθεση το τραγούδι δε μου λέει τίποτα , ένα χιλιοπαιγένο μοτίβο σε εκτέλεση γυαλισμένη για τις ανάγκες και τα αυτιά ακροατών που θαυμάζουν τους κυρίους που αναφέρθηκαν -Καρβελογιοκαρινομπουλαδων κλπ.

Θα μπορούσε όπως είπε και κάποιος πριν από μένα να παιχτεί σε μια πιο χαβαλετζίδικη? ροκάδικη? βρώμικη ? -αδυνατώ να σου το εξηγήσω με λόγια -εκτέλεση σε ένα λάιβ και να γίνει χαβαλές ,αλλά δε σημαίνει ότι είναι κάτι πρωτότυπο .

Τελικά το θέμα είναι που απευθύνεσαι και τι άκρες έχεις, γιατί κι άλλοι είπαν τραγούδια πανομοιότυπα με το δικό σου και βγάλαν φράγκα ή έγιναν λαικές φίρμες .

Αυτά από μένα με πολύ σβασμό προς το πρόσωπό σου και την υποσημείωση ,ότι όσα είπα αποτελούν καθαρά προσωπική άποψη

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικά και ευγενικά, το κομμάτι πάσχει σε πολλούς τομείς.

Ένας είναι ο τρόπος ηχογράφησης, με τα μιντι πνευστά, τον χάλια ήχο κιθάρας, που βέβαια είναι ίδιος με όλες τις "κανονικές" ηχογραφήσεις των 80s και την ερασιτεχνική ψηφιακούρα ενός home computer που το έβαλες να κάνει και αυτή τη δουλειά, πέρα από το internet, τα παιχνίδια, το photoshop και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Δεύτερο, το ότι είναι ένα rock'n'roll όχι όπως μας το έμαθαν οι αμερικάνοι στα 50s, αλλά ο Καρβέλας και οι λοιποί που προαναφέρθηκαν σε άλλα posts, τρεις δεκαετίες αργότερα. Με τα ελληνικά σπασίματα στη φωνή, που προσωπικά δεν μου αρέσουν, τον ελληνικό στίχο που δεν πάει στην ροκ μουσική και πάει λέγοντας.

Επίσης, το κομμάτι είναι σίγουρα χαβαλετζίδικο και τέτοια έχουμε γράψει όλοι μας όταν ήμασταν 14 με 16. Το θέμα είναι να μην συνεχίσουμε να γράφουμε τέτοια κομμάτια και στα 25, στα 30 και στα 40 μας. Αν το έκανες για φόρο τιμής στα ελληνικά 80s, τότε προσωπική σου επιλογή.

Το παίξιμο σου στο σόλο είναι ευχάριστα ωραίο, σαν επιλογές φράσεων και νοτών, αλλά πνίγηκε κάτω από τον χάλια ήχο. Η φωνή είναι αδιάφορη γιατί είναι σε "ξεκούραστο" τόνο, που δεν σε κάνει να την θυμάσαι γιατί έβγαλε κάτι το ιδιαίτερο. Κάτι σαν τον Πλιάτσικα δηλαδή, αλλά επειδή μάλλον εσύ είσαι καλός άνθρωπος, σου ζητάω συγνώμη που σε παρομοιάζω με τον σιχαμένο.

Συμπερασματικά, σου λέω ειλικρινά ότι δεν θα το έβαζα να το ακούσουν οι φίλοι μου εκτός αν τους έλεγα "άκου ρε τι βρήκα στο ιντερνέτι να γελάσεις". Ελπίζω να μην θίχτηκες και να διάβασες πράγματα που ήδη τα ήξερες και τα περίμενες ότι θα στα γράφανε κι άλλοι.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκιναω σεντονι. Μερος πρωτο. ;D

 

 

 

@wasted

Ευχαριστω φιλε μου.Αληθεια που χαθηκες;

 

 

@spiros69

Το κομματι ειναι rock'n'roll ( μη το ψαχνουμε και πολυ ;D ) οποτε ειναι μεσα τα 20 χρονια.

Οσο για την αρθρωση,τι να πω.Ζω χρονια στο Ελλαντα και τα μιλαω καλα, ετσι τουλαχιστον πιστευω.

Ευχαριστω για την προσοχη σου.

 

 

@neeq

Το οτι εχω καταφερει να εισαι σε διλλημα σε πρωτη φαση,πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο. ;D.

 

 

@RayDTutto

Ευελπιστω οτι εχει καλη " αθωοτητα " με ή χωρις τα εισαγωγικα. ;)

 

 

@alexi

Ευχαριστω καταρχην για το χρονο σου.

Ειμαι πρωην επαγγελματιας που κανει το χομπι του.Και οτι αυτο συνεπαγεται. ;D

Για το θεμα ηχου - στιχου - κιθαρα κ.λ.π θα σε παραπεμτα σε προηγουμενα clip, οπου θα ευρισκες αρκετες ενδιαφερουσες .....κοσμιες αποψεις απο διαφορα παιδια.  ::)

Οσο για το κομπλιμεντο της ωραιας φωνης, το παραβλεπω. ;D ;D ;D

Και οπως λες και συ.....Νο hard feelings... ;)

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερος δευτερο. ;D

 

 

@samy paraga

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου και την προσοχη σου.

Μπορω να πω οτι εισαι απο τα λιγα παιδια, που η κριτικη σου ηταν μετρημενη και σωστη και γραμμενη με τροπο και υφος για σεμιναρια.Κυριολεκτω.

Οποτε δεν εχω παρα να την σεβαστω. ;D  ;D

Ευχαριστω και παλι.

 

 

@Papalampraina

Ευχαριστω και σενα για την προσοχη σου και τον χρονο σου.

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες απο οπου και αν προερχονται,φτανει να ειναι γραμμενες σε φυσιολογικα πλαισια και με ....νορμαλ χαρακτηρισμους.

Επειδη ημουν ( και ισως να ειμαι ακομη - θα δειξει ) δεκτης των χειροτερων κριτικων που εχουν γραφτει στο φορουμ, δεν θιγομαι τοσο ευκολα οσο θα πιστευες.Το λεω με την καλη εννοια βεβαιως βεβαιως. ;D ;D ;D

Ο προσδιορισμος της ηλικιας που λες (25-30-35-40) δεν με πιανει γιατι ειμαι παραπανω.Οχι βεβαια οσο καποιοι αλλοι, αλλα λεμε. :P

Και βεβαια δεν το εκανα για να αποτινω φορο τιμης στα Ελληνικα 80'ς, δεν ειμαι και τοσο πορωμενος ;D ;).

Και τελος, ΣΙΓΟΥΡΑ ειμαι καλος ανθρωπος, μπορεις να ρωτησεις και την μαμα μου, οποτε προσπερναω τα περι Πλιτσικα κ.λ.π. ;D

Αυτα.

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, το κομμάτι είναι σίγουρα χαβαλετζίδικο και τέτοια έχουμε γράψει όλοι μας όταν ήμασταν 14 με 16. Το θέμα είναι να μην συνεχίσουμε να γράφουμε τέτοια κομμάτια και στα 25, στα 30 και στα 40 μας. Αν το έκανες για φόρο τιμής στα ελληνικά 80s, τότε προσωπική σου επιλογή.

 

επιτρεψε μου να διαφωνησω πανω σ'αυτο.Γιατι απαγορευεται να συνεχισει καποιος να γραφει κομματια χιουμοριστικου χαρακτηρα μετα τα 16 του?Λογο σοβαροτητας?Δεν νομιζω οτι σχετιζεται το ενα με το αλλο σε καμια περιπτωση.Αλλο πραγμα η σοβαροτητα και αλλο η σοβαροφανεια(βλ. Μανωλιδου).Ουτε πιστευω οτι με το να γραφεις κατι πιο 'αναλαφρο' σε εμποδιζει σε εμποδιζει απ το να γραφεις και κατι πιο ουσιοδες.Δηλαδη αν γραφεις καλες συνθεσεις και παραλληλα γραφεις και χαβαλετζιδικα κομματια,επειδη αυτο σε ευχαριστει μειωνεται η αξια σου ως συνθετης?Απ την αλλη αν καποιον τον ευχαριστει να γραφει μονο χαβαλετζιδικα κοματια απ την στιγμη που τα μυαλα του ειναι μεσα και οχι πανω απ το κεφαλι του δηλ. δεν το παιζει Stockhausen, μπορει καποιος να τον κατηγορησει γι'αυτο?Τελος πιστευω οτι στην μουσικη και τα τραγουδια καλο ειναι να υπαρχει ποικιλια μιας και συμφωνα με την διαθεση και την στιγμη διαφερουν τα ακουσματα.Ή τουλαχιστον εγω ετσι ακουω μουσικη.Την μια μπορει να ακουω καποιον της κλασικης εποχης  και να λεω τι εγραψε ο π@υστης πριν 250 χρονια και την αλλη να ακουω ημισκουμπρια τον μοναχο και να χαιρομαι μονος μου

 

Φιλε βαρτανη μουσικες γνωσεις δεν εχω γιαυτο αυτο που θα σου πω δεν ειναι κριτικη αλλα εντυπωση που μου εδωσε σαν απλος ακροατης.Η μουσικη υστερει λογο ελλειψης πρωτοτυπιας αλλα ερχεται μια η αλλη με τον στιχο με αποτελεσμα ενα ευχαριστο τραγουδι σαν συνολο.Για παραγωγη κτλ συμφωνω με αυτα που σου ειπανε για την μιξη της φωνης και τον ηχο της κιθαρας.το ξερω οτι ζητησες αποψεις μονο για το τραγουδι και οχι για  την παραγωγη.Αλλα πιστευω οτι σ'αυτα τα δυο αξιζει να δωσεις την απαραιτητη προσοχη ,γιατι ειναι πραγματα που στερουν αρκετα απο το κοματι σου και σιγα σιγα διορθωνονται με την αποκτηση εμπειριας και γνωσης.ορεξη να εχεις που λενε! ;D ;D καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το κομματι τα σπαει!!! Εμενα μου αρεσε και η σολο κιθαρα, που παρ οτι εχει παναθλιο ηχο συμπληρωνει το ολο υφος του κομματιου με αριστο τροπο! Ηταν σαν να βλεπω ταινια με Ψαλτη να κανει σουζες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου