Προς το περιεχόμενο

Διοργάνωση σχολικής συναυλίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ! Δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή κατηγορία αλλά μου φαίνεται η πιο κατάλληλη!

το καλοκαιράκι (ναι σε 6 μήνες) θα κάνουμε σχολείο "συναυλία"

βασικά είμαστε 3 συγκροτήματα. εμείς την οργανόνουμε αλλά τα άλλα δύο θα κάνουν εμφάνιση! το σχολείο είναι πρόθυμο να δαπανήσει κάποια λεφτά συδνιάζοντας το event με έκθεση μαθητικών έργων κλπ!

τώρα!

Ξέρετε που μπορώ να βρώ εξέδρα-όχι τρελά πράγματα, στίλους σαν αυτούς... http://www.thomann.de/gr/4_point_trussing.html ή κάτι παρόμοιο??

ο τύπος που νοικιάζω δεν έχει τέτοια... επίσης αν το όλο σκηνικό μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι πιο φθηνό! (εκτός απο το να στηθούμε στο ίδιο ύψος με τους θεατές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

ο τύπος που νοικιάζω δεν έχει τέτοια... επίσης αν το όλο σκηνικό μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι πιο φθηνό! (εκτός απο το να στηθούμε στο ίδιο ύψος με τους θεατές)

[/u]

Ο τυπος που νοικιάζεις;  ::) Τι νοικιάζεις δηλαδή; Ηχητικά;

ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

Υπάρχει κι αλλο σχετικό θεμα καπου εδω μεσα από παλαιότερα.

 

Εν ολίγοις όμως θα κανεις τα εξής:

 

1.Θα μαθεις ακριβώς σε τι χώρο θα γινει η συναυλία. Μεσα -έξω, και διαστασεις χώρου.

2.Θα δεις πρωτα απο ενισχυτες τι σας λείπει και θα χρειαστεί συμπληρωμα.

3.Θα πας να παρεις προσφορές από 2-3 ή περισσότερα μαγαζια που κανουν ηχητική καλυψη συναυλιών. Θα ζητησεις μικροφωνική / ηχητική καλυψη συν φωτισμό με τρασες και πατάρι.

4.Θα μαζεψεις τις προσφορές, θα δεις κατα ποσο είναι κοντα στον προϋπολογισμό σας (με τον διευθυντη του σχολείου) και θα κανονίσετε αναλόγως σε ποιον θα καταλήξετε.

Αυτα που ζητας παντως δεν είναι πολυ φτηνά, (αν και απέχει πολύ από τη σκηνή των U2 στο 360 World tour) αλλά δεν τιθεται θεμα αγοράς τετοιου εξοπλισμου για μια τέτοια συναυλία. Ιδανικότερα να το αναθέτατε σε καποιο δάσκαλο σας πιό έμπειρο στις συναλλαγές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!

1 οι δάσκαλοί μας δεν έχουν όρεξη για τέτοια γι'αυτό αναλαμβάνω εγώ τα πάντα... (γι'αυτό η βοήθειά σας είναι καθοριστική.

2 έχουμε σαν συγκρότημα φίλο ηχολήπτη ο οποίος φέρνει και εξοπλισμό αρκετό για να καλύψει την αυλή του σχολείου όπου και θα γίνει.

3 φώτα μας δίνει άλλος φίλος του οποίου το μαγαζί διαφημίζουμε στις "αφίσες" που κολλάμε στο σχολείο και σε άλλα μέρη που συχνάζουμε.

4 δεν μιλάω γα αγορά-ξέχασα να το πω. απλά όπου νοικιάζουν για ήχο και φως δεν έχουν stage hardware (να το πω έτσι γιατί είμαι άσχετος)

 

διαστάσεις θα ορίσουμε αφού δούμε τιμές... να δούμε πόσο άνετα μπορούμε να μαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω δυο ακρες απο δυο φεστιβαλ που εχουμε οργανωσει κατα καιρους!

θα μιλησουμε με πιεμ για να σου στειλω τα τηλεφωνα τους απο αυριο που θα τα βρω!

οι τυποι νοικιαζουν σκαλωσιες αλλα και σανιδες για το στειτζ και αναλαμβανουν και να το στησουν, αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο, μπορειτε να το κανετε και μονοι σας!

και απο οσο θυμαμαι δεν ειναι και πολυ ακριβο!

 

 

μιλαμε για σχολειο εντος αττικης, σωστα?

 

πρεπει να κανεις ετσι και αλλιως παντως ενα σχεδιαγραμμα να δουμε, μπας και πεσει και καμια αλλη ιδεα, η προταση!

 

αλεξανδρος

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε νομίζω πως θα μπορούσατε να βολευτείτε με κάτι ποιο οικονομικό όσον αφορά τη σκηνή... Αν θυμάμαι καλά στα σχολεία υπήρχαν κάτι σανιδένια πατώματα κάτω από τις έδρες για να είναι υπερυψωμένος ο καθηγητής... Σωστά? Πάρτε 6-8 τέτοια και φτιάχτε μία σκηνή... Μια χαρά καλυμμένοι θα είστε... Τώρα για φώτα και λοιπά δείτε τι σας λείπει και όπως είπε και ο Alejandro και ο Yameth συννενοηθείτε και με κάποιον καθηγητή να τα κανονήσετε με κάποια εταιρία που νοικιάζει μηχανήματα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ...

αλλά σας είπα ότι οι καθηγητές δεν μπλέκονται, τώρα αν βρω κανέναν πρόθυμο...

να σας δώσω σχεδιάγραμμα με τις διαστάσεις? η αυλή είναι ένα απλό ορογώνιο!

όσο για το οικονομικό της φάσης έχετε δίκιο απλά όπως προείπα είμαστε καλυμένοι απο φώτα και ήχο (τζάμπα) δεν θα ήταν άσχημο να έχουμε ένα stage! τους στύλους τους θέλω για τα φώτα πιο πολύ...

το σχολείο είναι Αττική και περιμένω τα τηλέφωνα...

επίσης θα είναι παρόν ο ηχολήπτης μας και 2 φίλοι του να βοηθάνε το όλο πράγμα!

αύριο θα έχω διαστάσεις λογικά να σας πω...

tnx!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω ότι όσο και να θέλουμε, δεν μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο πανω στο θέμα. Τα οικονομικά είναι θεμα του σχολείου και όχι βασει δικών μας προτάσεων. Καλά κανεις και θελεις να αναλάβεις πρωτοβουλίες αλλά είναι πολλές οι παράμετροι που αφορούν μια εγκατάσταση και θα ήταν πολύ ανεύθυνο από εμάς να σε κατευθύνουμε εξ αποστάσεως. Οτι έχει γραφτεί παραπάνω είναι αρκετά για την σωστή κατεύθυνση. Εξ άλλου αν ο ηχολήπτης σας είναι επαγγελματιας θα σας εξυπηρετήσει αυτός. Τα υπόλοιπα είναι έρευνα αγοράς από εσάς και αξιολόγησης της από αυτούς που θα πληρώσουν (το σχολείο δηλαδή).

Καλή επιτυχία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όσο και να θέλουμε, δεν μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο πανω στο θέμα. Τα οικονομικά είναι θεμα του σχολείου και όχι βασει δικών μας προτάσεων. Καλά κανεις και θελεις να αναλάβεις πρωτοβουλίες αλλά είναι πολλές οι παράμετροι που αφορούν μια εγκατάσταση και θα ήταν πολύ ανεύθυνο από εμάς να σε κατευθύνουμε εξ αποστάσεως. Οτι έχει γραφτεί παραπάνω είναι αρκετά για την σωστή κατεύθυνση. Εξ άλλου αν ο ηχολήπτης σας είναι επαγγελματιας θα σας εξυπηρετήσει αυτός. Τα υπόλοιπα είναι έρευνα αγοράς από εσάς και αξιολόγησης της από αυτούς που θα πληρώσουν (το σχολείο δηλαδή).

Καλή επιτυχία.

 

ευχαριστώ...

η αυλή είναι 300 τετραγωνικά. ~24Χ12. στην πάνω αριστερή γωνία (όπως "φαίνεται" στην καλλιτεχνία μου) έρχονται διαγώνια κάτι σκαλάκια ύψους 1μέτρου στα οποία χοράμε οι μισοί!

έτσι σκέφτηκα κάθετα στα σκαλιά να φέρουμε ένα διάδρομο/εξέδρα ο οποίος θα εισχωρεί στον χώρο των θεατών για να είναι η φωνή και η κιθάρα ας πούμε.

(τα μάυρα είναι ο χώρος που θα μαστε εμείς και το κόκκινο το κοινό)  ;D

700499636__.JPG.cff8460c367d44a25d34920b9701b6bb.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου