Προς το περιεχόμενο

Διασκευες


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ απλά διαχωρίζω το κοπανάω, δεν το πάω καλά και το λέω και άποψη.

Ξέρεις ότι συμβαίνει κ αυτό. Μπορεί παλιά όταν ξεκινούσες να το αντιμετώπισες κιόλας.

Στις ερασιτεχνικές μπάντες παίζει πάρα πάρα πάρα πολύ αυτό.

 

Μαζί σου 100%.

 

Γι'αυτό σ'αυτές τις περιπτώσεις θα έλεγα "παιδιά βρείτε ένα πιο απλό κομμάτι που να το έχετε καλύτερα".

 

Εμείς (τόοοοτε παλιά) παίζαμε το Paranoid, το Smoke on the Water και το Should I Stay or Should I Go, όταν ξεκινάγαμε. Δεν προσπαθούσαμε να βγάλουμε Steely Dan και Zappa.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως το τ**** σημαίνει κάτι άλλο; Βγήκε tpyo στον τόνο... Τ**** εννοούσα...

 

tpyo = ?

The piano you own?

Το παίζεις το πιάνο;

 

Γι'αυτό σ'αυτές τις περιπτώσεις θα έλεγα "παιδιά βρείτε ένα πιο απλό κομμάτι που να το έχετε καλύτερα".

 

Αγκρί με τα 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεεε;

 

Μήπως το τούπε σημαίνει κάτι άλλο; Βγήκε tpyo στον τόνο... Τ*** εννοούσα...

Σεξουαλικά υπονοούμενα; Μπορέι κάποιος να μου εξηγήσει κι εμένα, μήπως και είπα κάτι και δεν το κατάλαβα;

 

Τι ακριβως ειναι αυτο που εννοουσες γιατι του βαζει αστερακια και δεν καταλαβαινω. Και γιατι του βαζει αστερακια Νικολα?  :P

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πϊσω από τις λέξεις κρύβετ' ο Αλέξης (και τόσα χρόνια που πέρασαν μάλλον φοράει και τουπέ)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ κατι τελευταιο, κ  κλεινω εδω τη καριερα μου. Ο ΝΑΠΟΛΕΩΝ αλλα και ο ΧΙΤΛΕΡ νομιζαν οτι οι αλλοι ειχαν προβλημα, και οχι αυτες οι ''ιδαιτερες'' προσωπικοτητες , ετσι λοιπον αδερφια συνεχιστε να το παιζετε τρελιτσα. keep on rockin κ οποιος παρεξηγηθηκε ξυδακι κ αντε στο γιαλο για βοτσαλακια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν διαβαζατε το μυνημα θα καταλαβαινατε οτι πισω απ τη λεξη τουπε αλλο ηθελε να πει ο ποιητης οτι θελει να δωσει. Τι να πω... αυτα τα πραγματα δε δινοντε οπου κ οπου φιλαρακο... υπαρχει κ συναισθημα στη μεση :)

Κοίτα να δείς,

 

Το μήνυμα (νομίζω, γιατί δεν κοίταξα) υπάρχει ακόμη, άρα όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει. ΔΕΝ έγινε edit, να κρύψω κάτι, και δεν εννοούσα τίποτε άλλο.

 

Θα σε παρακαλούσα να συγκρατήσεις το ότι νομίζεις ότι θες να πείς για εμένα και το "τι εννοούσα" και καλά, και να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Γιατί είναι εξαιρετικά προσβλητικό!  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δείς,

 

Το μήνυμα (νομίζω, γιατί δεν κοίταξα) υπάρχει ακόμη, άρα όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει. ΔΕΝ έγινε edit, να κρύψω κάτι, και δεν εννοούσα τίποτε άλλο.

 

Θα σε παρακαλούσα να συγκρατήσεις το ότι νομίζεις ότι θες να πείς για εμένα και το "τι εννοούσα" και καλά, και να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Γιατί είναι εξαιρετικά προσβλητικό!  >:(

 

ασε μας ρε φιλε και εσυ!

εδω σαφεστατα σε ειδαμε να προσπαθεις να του δωσεις τουπε..... ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μέλος μπάντας που παίζουμε διασκευές και ενίοτε βγάζουμε και το σούπερ μάρκετ μας, θα πω το εξής.

Υπάρχουν κομμάτια που σηκώνουν διασκευή και άλλα που δεν σηκώνουν, για παράδειγμα ένα κομμάτι που δύσκολα πειράζεις το σόλο, είναι το Broken Heart των White Lion, τι να πειράξεις εκεί...

Υπάρχουν όμως και κομμάτια που μπορείς να τα ξεσκίσεις και να τους αλλάξεις το σόλο και να το κάνεις απο 5 λεπτά 10 το κομμάτι και να το τζαμάρεις κλπ κλπ (βλ. Radar Love, Sympathy For The Devil, Rock Bottom και χίλια άλλα)

Δεν έιναι κακό να προσθαφαιρέις μέρη στο κόμμάτι, αρκεί να το κάνεις καλά και όχι να παίζεις σε κομμάτι Μι σόλο στη Φά και ο μπασίστας να είναι στο Ρε ;D ;D ;D

Εκεί βοηθάει η θεωρία και η Αρμονία, είτε αυτή κτείθηκε μέσω ωδείου, είτε αυτοδίδακτα.

Τα περί μουσικών ωδείου, τα έχω ακούσει ένα εκατομύριο φορές και σίγουρα δεν είναι κουβέντα για να σπάει κάποιος πλάκα. Το πρόβλημα όμως, δεν βρίσκεται στα παιδια που πάνε ωδείο και τρώνε 6-7-8 ώρες μελέτης για 15 χρόνια, βρίσκεται στους καθηγητές.

Αυτοί βάζουν παροπίδες στα παιδιά, αυτοί τους ανεβάζουν τη μύτη στο θεό, αυτοί προσπαθούν να τους προσάψουν κάποια ανωτερώτητα ένατντι των υπολοίπων (αυτοδίδακτων) για να τους κρατήσουν κοντά τους και να συνεχίζει να πέφτει το παραδάκι. Ξέρω ακούγεται too much, αλλά εντάξει ήμαστε μέσα στα πράγματα και όλοι λίγο πολύ ξέρουμε τι παίζετε, σωστά?

Βέβαια και ευτηχώς, δεν είναι όλοι έτσι, υπάρχουν και πιο ανοιχτόμυαλοι που δίνουν ελευθερίες στα παιδια, δεν τα κονσερβοποιούν και παράληλα τους δίνουν και τις σωστές βάσεις.

 

Πίσω στο θέμα των διασκευών, θέλω να συμπληρώσω κάτι. Έχω ακούσει διασκευές (και για λόγους αποφυγής "πολέμου" δεν θα ονομάσω τραγούδια και καλλιτέχνες) που είναι καλύτερες και απο τα πρωτότυπα.

 

Του τέστιν, δεν είναι κακό να γίνονται διασκευές, αρκει να γίνονται σωστά και εύηχα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου