Προς το περιεχόμενο

Διασκευες


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δε καταλαβαινω με αυτη τη νοοτροπια του στυλ τα παιζω οπως ακριβως ειναι στο δισκο τελεια κ παυλα. Γιατι να μη κανεις ρε φιλε ενα σολακι να μοιαζει καπως σε αυτο, να δωσεις το προσωπικο σου στιγμα. Οταν παιζεις επανεκτελεση αναγκαστικα συγκρινεσαι με τον εκαστοτε που αντιγραφεις κ φυσικα δεν ειμαστε τετοιοι. Κ επισης ποιος ο λογος για να παω να δω μια τετοια μπαντα εαν δε παιζει εκει περα ενα φιλαρακι μου? αφου ακριβως τα ιδια παιζουν οπως στο δισκο , καλυτερα να κατσω σπιτι μου με το ουισκακι μου στο καναπε κ να βαλω το cd... Επισης εχω ακουσει απο πολλους οτι γουσταρουν να παιζουν παντα ετσι γιατι φοβουντε οτι εαν βαλουν κατι δικο τους οτι δε θα αντεξουν τη κριτικη . Παιδες, τολμηστε το, ακομα κ η αρνητικη κριτικη μπορει να επιδρασει θετικα , μη παιζετε αλλο κονσερβοποιημενες επανεκτελεσεις. Οχι αλλο κονσερβοκουτι, οχι αλλο καρβουνοοοοοοο .... Καλημερα παιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω ως ένα σημείο όμως.

Άλλο να παίξεις την εισαγωγή ενός κομματιού και άλλο να παίξεις ένα σόλο μέσα στο κομμάτι που θα είναι δικό σου.

Το να αλλάζεις την εισαγωγή του κομματιού είναι σαν να αλλάζεις το στίχο.

Άλλοστε ο συνθέτης του κομματιού αυτό έγραψε αυτό γιατί να παίξεις κάτι άλλο και αν θες να βάλεις το δικό σου στίγμα, όπως είπα και παραπάνω, κανε ένα σόλο κάπου μέσα στο κομμάτι αλλού.

Φιλικά ninja

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω νιντζα για τη παρατηρηση, η μαλλον για τη παραλειψη που εκανα. Φυσικα κ δε γινεται να αλλαξεις καποια στανταρ ακουσματα του κομματιου. Πχ δε μπορεις να παιξεις κατι δικο σου στο ριφφ του smoke on the water η καποια χαρακτηριστικη εισαγωγη ενος κομματιου, αλλα μπορεις να αλλαξεις ρυθμο , ενορχηστρωση, δομη να το εμπλουτισεις, να κανεις κ ενα σολακι οπως λες. Εμπρος λοιπον , ασ το τολμησουμε κ ας ακουσουμε τα χιλια μυρια απο τους εκαστοτε κακοπροαιρετους κριτες, γιατι καλυτερα να κανεις κατι κ να το μετανιωσεις μετα, παρα να μετανιωνεις για κατι που δεν εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι καλυτερα να κανεις κατι κ να το μετανιωσεις μετα, παρα να μετανιωνεις για κατι που δεν εκανες.

:-\ Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο από τα δύο...μάλλον έχει να κάνει με το τι είναι αυτό που ''κάνεις'' ή δεν ''κάνεις'', οπότε είναι σχετικό αυτό που λες( έτσι να μιλίσουμε και λίγο φιλοσοφικά ;D 8))

Πάντως αυτό που μάλλον ήθελες να πεις είναι ότι είναι καλό να κανουμε ''διασκευές'' των κομματιών μιας και εισβάλουμε έτσι στην ενορχήστρωση του εκάστοτε κομματιού και θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο διότι εκτιμώ πολύ τις διασκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διασκεύες κατ' εμέ είναι αν έχεις όντως κάτι να πεις, όπως με το να γράψεις κάποιο κομμάτι.

 

Το κακό είναι πως τις περισσότερες φορές, χρησιμοποιείται η δικαιολογία της διασκευής για να καλύψει την ανικανότητα να παίξεις σωστά :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διασκεύες κατ' εμέ είναι αν έχεις όντως κάτι να πεις, όπως με το να γράψεις κάποιο κομμάτι.

 

Το κακό είναι πως τις περισσότερες φορές, χρησιμοποιείται η δικαιολογία της διασκευής για να καλύψει την ανικανότητα να παίξεις σωστά :p

 

Εvilnye με οποια χρωματα εχεις στη παλλετα σου , με αυτα θα προσπαθισεις να ζωγραφισεις το πινακα σου οσο καλυτερα μπορεις... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, απλά μη θεωρείς δεδομένο πως είναι και καλό αν απλά πετάξεις μπογιές πάνω σε ένα καμβά :p

 

Πάντως αυτό

Το κακό είναι πως τις περισσότερες φορές, χρησιμοποιείται η δικαιολογία της διασκευής για να καλύψει την ανικανότητα να παίξεις σωστά :p

Είναι πολύ πολύ κλασικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο Evilnye έχει δίκιο.

Επειδή πολλά συγκροτήματα και πολλοί ''μουσικοί'' αυτών, δεν μπορούν να παίξουν ''τίποτα'', έχουν ως δικαιολογία το ότι ''εμείς παίζουμε διασκευές'' επειδή δεν μπορουν να τα παίξουν όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ρε φιλε δεν εχεις λιωσει στη μελετη κ δεν ειχεις φτασει σε σημειο να εισαι βιρτουοζος, παρα πολλες φορες στη κατηγορια τη δικη μου, των τιμιων αυτοδιδακτων ερασιτεχνων μπορει να τυχει να μη μπορεις να παιξεις ενα κομματι η ενα σημειο, εκει βαζεις κατι αλλο που το μπορεις προκειμενου να πεταχτει το κομματι, κ ας σε λενε οι κυριοι τελιοι κ βιρτουοζοι, καλαμπορτζη ... οπως ο μαστερας που ανεφερα πριν λιγο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Sorry guys, αλλά αν θέλω να ακούσω το κομμάτι ακριβώς όπως είναι παιγμένο θα καθίσω να το ακούσω στο σπίτι από το πρωτότυπο, είναι σίγουρο πως θα είναι καλύτερο!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου