Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνο φωνης για λαιβ. Ποιο;;;;


Γιωργος Χατζ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!! Θελω ενα μικροφωνο μεχρι 200 ευρω δυναμικο που να εχει αντοχη στο feedback. Λεω τραγουδια ποπ-εντεχνα οπως αναστασιαδη, ροκκο, ονιραμα κλπ κ η φωνη μου δεν ειναι δυνατη.

Ποιο θα μου προτεινατε εκτως απο το sm58a;;

Η αποψη σας για το Electro-Voice n/d967;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έλα μου ντε... ποιο?

 

το κλασικό sm58, που (μάλλον) απαξιώνεις, αποτελεί (δικαίως) επί σειρά πολλών ετών, "πανάκεια" δια πάσαν (live) χρήσην και μ@λ@κ#ίαν (ειδικά στους ελληνικούς -κατά κανόνα- "ηχoβάλτους"  :)) ...

 

τώρα επειδή παράλληλα, έτσι αόριστα "κακό" δυναμικό mic κοντά στα 200€ δεν γνωρίζω, το να σου παραθέσω κάποιο ή κάποια (μη ανησυχείς θα το κάνουν άλλοι φαντάζομαι) που εμένα μου έκαναν σωστά τη δουλειά μου ανἀ περίπτωση δεν νομίζω να σου είναι χρήσιμο (το google γι αυτό υπάρχει άλλωστε :))...

 

προσωπικά λοιπόν μπορώ μόνο να σου αναφέρω ότι προτείνω σε όσους μου θέτουν ανάλογα ερωτήματα (με εξαίρεση το να "ξέρω" καλά την φωνή του ενδιαφερόμενου που θα εμπιστευθεί την γνώμη μου) ...

 

"αγοράστε (ή δανειστείτε) ένα 58 να το έχετε πάντα μαζί σας ως "ασπιρίνη" και σε βάθος χρόνου "εκμεταλλευτείτε" κάθε ευκαιρία που μπορεί να σας δοθεί να τραγουδήσετε σε πραγματικές συνθήκες με οποιοδήποτε άλλο... τώρα όταν με το καλό (εύχομαι βραχυπρόθεσμα) υπάρξει κάποιο που (σε πάνω από 2-3 διαφορετικά PA)  περάσει από το "φλερτ σε έρωτα" με τα χούγια και την χροιά σας, ΑΓΟΡΑΣΤΕ το και "καλά στέφανα" (και σας μένει και ως "κουμπάρος" το sm)..." ;)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα μου ντε... ποιο?

 

το κλασικό sm58, που (μάλλον) απαξιώνεις, αποτελεί (δικαίως) επί σειρά πολλών ετών, "πανάκεια" δια πάσαν (live) χρήσην και μ@λ@κ#ίαν (ειδικά στους ελληνικούς -κατά κανόνα- "ηχoβάλτους"  :)) ...

 

τώρα επειδή παράλληλα, έτσι αόριστα "κακό" δυναμικό mic κοντά στα 200€ δεν γνωρίζω, το να σου παραθέσω κάποιο ή κάποια (μη ανησυχείς θα το κάνουν άλλοι φαντάζομαι) που εμένα μου έκαναν σωστά τη δουλειά μου ανἀ περίπτωση δεν νομίζω να σου είναι χρήσιμο (το google γι αυτό υπάρχει άλλωστε :))...

 

προσωπικά λοιπόν μπορώ μόνο να σου αναφέρω ότι προτείνω σε όσους μου θέτουν ανάλογα ερωτήματα (με εξαίρεση το να "ξέρω" καλά την φωνή του ενδιαφερόμενου που θα εμπιστευθεί την γνώμη μου) ...

 

"αγοράστε (ή δανειστείτε) ένα 58 να το έχετε πάντα μαζί σας ως "ασπιρίνη" και σε βάθος χρόνου "εκμεταλλευτείτε" κάθε ευκαιρία που μπορεί να σας δοθεί να τραγουδήσετε σε πραγματικές συνθήκες με οποιοδήποτε άλλο... τώρα όταν με το καλό (εύχομαι βραχυπρόθεσμα) υπάρξει κάποιο που (σε πάνω από 2-3 διαφορετικά PA)  περάσει από το "φλερτ σε έρωτα" με τα χούγια και την χροιά σας, ΑΓΟΡΑΣΤΕ το και "καλά στέφανα" (και σας μένει και ως "κουμπάρος" το sm)..." ;)

 

 

 

Εδω κ 3 χρονια εχω το sm58.. αλλα νομιζω οτι τα εχει παiξει λιγο.. ισως φταιει η υγρασια, οι τουμπες που εχει φαει.. δε ξερω. γενικα ομως βλεπω οτι αλλα μικροφωνα ειναι μια χαρα κ με το δικο μου δυσκολευομαι να φτιαξω τον ηχο που θελω. κ παλι δεν τα καταφερνω οπως θελω.

Αλλα κ μια χαρα να ειναι το μικροφωνο μου κολλησε να παρω κ καποιο αλλο ;P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AKG D5 ειναι ΙΜΗΟ καλυτερο μικροφωνο απο το 58αρι,το ιδιο και το Electro-Voice n/d967.Και τα δυο εχουν υψηλοτερο gain-before-feedback performance και ετσι ταιριαζουν σε ...σιγανες φωνες . 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AKG D5 ειναι ΙΜΗΟ καλυτερο μικροφωνο απο το 58αρι.......εχει υψηλοτερο gain-before-feedback performance και ετσι ταιριαζει σε ...σιγανες φωνες .  

Προσυπογράφω εξ ιδίας πείρας.

Έχω παρατηρήσει όμως ότι το D5, σε σχέση με το 58, είναι σαφώς καλύτερο σε live συνθήκες και feedback αλλά λόγω του ότι έχει μία πιο "hifi" χροιά (κοινώς πιστότερη απόκριση στο εκάστοτε input ;) ) κολακεύει λιγότερο τις φωνές που χρειάζονται κάποια κολακεία (ε, χμ, γκουχ, γκουχ, ε, να γενικώς μιλάω, όχι για μένα) και χρειάζεται λίγο περισσότερη προσοχή από τον κονσολιέρη σε σχέση με το 58 που "κρύβει" μερικά πραγματάκια και είναι πιο εύκολο (ίσως γιατί όλοι το ξέρουν).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Akg D7 αξιζει τα λεφτα του σε σχεση με το D5;;

Για το sennheiser e935 τι εχετε να πειτε;

Γενικα για ζεστες φωνες και οχι τοσο δυνατες ποιο πιστευετε οτι θα ηταν το καλυτερο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Akg D7 αξιζει τα λεφτα του σε σχεση με το D5;;

Δεδομένης της διαφοράς (κοντά στο 150% επάνω !) θα έλεγα κατηγορηματικά όχι.

Άσε που στα δικά μου αυτιά, το D5 ακούγεται καλύτερα (πιο ισορροπημένο και λιγότερα πρίμα).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικα για ζεστες φωνες και οχι τοσο δυνατες ποιο πιστευετε οτι θα ηταν το καλυτερο;

 

 

Αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_m88tg.htm

 

(εσυ ρωτησες ποιο ειναι το καλυτερο... ;D)

 

Το sennheiser e935 τι λεει;;

 

αμα η μπαντα σου παιζει δυνατα ξεχνα το.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου