Προς το περιεχόμενο

Διασκευες


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TGL, άλλο εννοώ προφανώς, εννοώ να έχει κάποιο νόημα η διασκευή και να μη γίνεται γι αυτό,

 

εαν ρε φιλε δεν εχεις λιωσει στη μελετη κ δεν ειχεις φτασει σε σημειο να εισαι βιρτουοζος, παρα πολλες φορες στη κατηγορια τη δικη μου, των τιμιων αυτοδιδακτων ερασιτεχνων μπορει να τυχει να μη μπορεις να παιξεις ενα κομματι η ενα σημειο, εκει βαζεις κατι αλλο που το μπορεις προκειμενου να πεταχτει το κομματι, κ ας σε λενε οι κυριοι τελιοι κ βιρτουοζοι, καλαμπορτζη ...

 

Όλα καλά κ όλα ωραία για την τίμια κατηγορία των αυτοδίδακτων, αλλά μετά να μη παραπονιόμαστε για τα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εκει βαζεις κατι αλλο που το μπορεις προκειμενου να πεταχτει το κομματι

 

Οπως λεει και η Ευη, στο 99% των περιπτωσεων αυτο που θα παιξεις θα είναι 100% πιο ασχημο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL, άλλο εννοώ προφανώς, εννοώ να έχει κάποιο νόημα η διασκευή και να μη γίνεται γι αυτό,

 

Κατάλαβα τι εννοείς, απλά έχω βαρεθεί τι λογική "πρέπει να το βγάλουμε νότα προς νότα" που αποτελεί το ιδανικό της... μουσικής τελειότητας για μεγάλη μερίδα διασκευάδικων συγκροτημάτων της ημεδαπής.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry guys, αλλά αν θέλω να ακούσω το κομμάτι ακριβώς όπως είναι παιγμένο θα καθίσω να το ακούσω στο σπίτι από το πρωτότυπο, είναι σίγουρο πως θα είναι καλύτερο!  ;)

 

Αυτό ισχυει για σενα ίσως που εχεις καποια ιδιαιτερη σχεση με τη μουσικη.  Αν ήταν όλοι ετσι τοτε δε θα εβγαινε κανεις για καφέ, αφου στο σπιτι τον κανει πιο φθηνα και πιο πετυχημενο. Το 99% των ανθρωπων που παει σε ενα διασκευαδικο δεν παει ομως να ακουσει την εκαστωτε εκτελεση του ταδε συγκροτηματος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι εννοείς, απλά έχω βαρεθεί τι λογική "πρέπει να το βγάλουμε νότα προς νότα" που αποτελεί το ιδανικό της... μουσικής τελειότητας για μεγάλη μερίδα διασκευάδικων συγκροτημάτων της ημεδαπής.

 

Σε αντιδιαστολή κι εγω εχω βαρεθει τους κιθαριστες να ανεβοκατεβαινουν κλιμακες στα ακορντα του ρεφραιν καθε φορα που εχει σόλο ενα κομματι.

 

(ετσι για να κανω το δικηγόρο του διαβόλου βρε αδερφε ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο 99% των ανθρωπων που παει σε ενα διασκευαδικο δεν παει ομως να ακουσει την εκαστωτε εκτελεση του ταδε συγκροτηματος. :)

 

Μα δεν είναι καν αυτό το θέμα.

Είναι πως η εκτέλεση του τάδε συγκροτήματος κινδυνεύει να είναι η εκτέλεση στο απόσπασμα :P

 

Η άποψη και η αισθητική απαιτούν και μια δουλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και των εκαστοτε μαστεραδων κ καλτσηδων genius που θεωρουν οτι ειναι ο malmsteen, o dio, o sambora κ τρωνε χρονο απο τη ζωη τους να τα βγαλουν οπως ειναι κ μια νοτα να χασουν η ενα κλικ να αργησουν μετα ειναι χωμα. Ελεος οχι αλλη τελειομανια, το κεφι μας κανουμε ρε παιδια. Εvil, εαν καποιος αυτοδιδακτος φαινεται "λιγος" ,λογω του οτι δεν εχει φαει τα παιδικα του χρονια στο ωδειο , κ δεν σας κανει πολυ απλα τον διωχνετε κ κλεινετε τη πορτα, ολο κ καπου αλλου θα ειναι χρησιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε κάθε ψυχαγωγική εκδήλωση, τα πάντα εξαρτώνται από τον αποδέκτη.

 

Οταν έχεις ένα wedding band ας πουμε (με τα οποία, του εξωτερικού πάντα, έχω πάθει μια ζημιά) δεν είναι εύκολο να εκφράσεις άποψη. Και δεν είναι και το ζητούμενο.

Από την άλλη όταν είσαι cover band, κατά την άποψή μου πάντα, θα πρέπει να διατηρηθεί η δομή του κομματιού μεν αλλά ταυτόχρονα να περάσεις και το ύφος / άποψή σου.

Ειδικά στα είδη που επιδέχονται κάτι τέτοιο (π.χ. Jazz, blues κλπ) δεν είναι απλώς επιθυμητό. Επιβάλλεται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχυει για σενα ίσως που εχεις καποια ιδιαιτερη σχεση με τη μουσικη.  Αν ήταν όλοι ετσι τοτε δε θα εβγαινε κανεις για καφέ, αφου στο σπιτι τον κανει πιο φθηνα και πιο πετυχημενο. Το 99% των ανθρωπων που παει σε ενα διασκευαδικο δεν παει ομως να ακουσει την εκαστωτε εκτελεση του ταδε συγκροτηματος. :)

 

Νίκο, μην υποτιμάς τους ακροατές σου.  ;)

 

Μου έχει τύχει να ακούσω από (μη πιωμένους  ;D) θεατές live, "ρε μάγκες μπράβο, γ@μ@τη η διασκευή σας στο ................" . Αν δεν τους δώσεις τη δυνατότητα να ακούσουν κάτι διαφορετικό δεν μπορούν και να το αξιολογήσουν, δε νομίζεις?

 

Το παράδειγμα με τον καφέ, θα μου επιτρέψεις, ήταν ατυχέστατο. Δεν πάω να πιω καφέ έξω γιατί τον φτιάχνει καλύτερα από εμένα. Πάω για το περιβάλλον, την εξυπηρέτηση, την αλλαγή παραστάσεων, την παρέα, κλπ. Μια Guinness είναι ίδια είτε την πιω σπίτι είτε στην μπυραρία: περιμένω όμως να εκπλαγώ ευχάριστα με το χώρο, τη μουσική υπόκρουση και ίσως τους συνοδευτικούς μεζέδες.  ;)

 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την τοποθέτηση του Audiokosta. Το κομμάτι πρέπει σίγουρα να είναι "αναγνωρίσιμο", αλλά δεν την μετράμε να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη (=ποιος μπορεί να παίξει με ακρίβεια 64ου το τάδε σόλο).

 

Συμφωνώ επίσης για τους κιθαρίστες και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου. Άσε να το κάνουμε εμείς, που δεν καρφωνόμαστε κιόλας.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και των εκαστοτε μαστεραδων κ καλτσηδων genius που θεωρουν οτι ειναι ο malmsteen, o dio, o sambora κ τρωνε χρονο απο τη ζωη τους να τα βγαλουν οπως ειναι κ μια νοτα να χασουν η ενα κλικ να αργησουν μετα ειναι χωμα. Ελεος οχι αλλη τελειομανια, το κεφι μας κανουμε ρε παιδια. Εvil, εαν καποιος αυτοδιδακτος φαινεται "λιγος" ,λογω του οτι δεν εχει φαει τα παιδικα του χρονια στο ωδειο , κ δεν σας κανει πολυ απλα τον διωχνετε κ κλεινετε τη πορτα, ολο κ καπου αλλου θα ειναι χρησιμος

 

Θες να μας πεις και γιατι αρπαζεσαι να καταλαβουμε κι εμεις? Εγω νόμιζα οτι θα συζητουσαμε εδω μεσα για τις διαφορες περιπτωσεις.

Σου ειπε κανεις οτι δεν είσαι καλός επειδη δεν επαιξες ενα σόλο ακριβως και θίχτηκες? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου