Προς το περιεχόμενο

Ποιο θεωρείτε κατάλληλο fuzz για Hendrix?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΕ ποιό είδος fuzz μπορείς να πλησιάσεις περισσότερο τη χρειά του  HENDRIX?

Με αυτά που έχουν τρανσίστορ Γερμανίου ή Σιλικόνης?

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μιλάμε για τη χρειά και όχι για το παίξιμο! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα FuzzFace νομίζω κάνουν, αφού κι ο Τζιμάκος έπαιζε και με τα 2. Αν δεν μπορείς να πετύχεις τον ήχο του, πιθανώς φταίει αν δεν έχεις stack plexi και ανάποδη strat...  ;D (εξυπνάδες...)

 

Λογικά τa FF κάνουν δουλειά όμως, δοκίμασε ένα silicon γιά αρχή που είναι πιό στάνταρντ σε specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ποιό είδος fuzz μπορείς να πλησιάσεις περισσότερο τη χρειά του  HENDRIX?

Με αυτά που έχουν τρανσίστορ Γερμανίου ή Σιλικόνης?

 

Κατα πρώτον για ποια συγκεκριμένη χροια ενδιαφερεσαι (εποχή, live ή studio) γιατι παρα είναι γενική η ερωτηση...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα: με τι κιθάρα, με τι ενισχυτή και σε τι εντάσεις παίζεις? Είναι πολύ πιο σημαντικά από την επιλογή του φαζ. Όχι πως δεν παίζει ρόλο, αλλά αν μας πεις ότι χρησιμοποιείς EMG humbuckers μιας Σιχτίρ επάνω σε έναν Gorilla, πρέπει να αλλάξουν πρώτα αυτά και μετά να ανησυχήσεις για το φαζ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι περίοδο με band of gypsies για παράδειγμα?

 

Κανένα κλασσικό fuzzface ή κλωνος τοτε είτε ειναι γερμανιου είτε σιλικονης (και σε αυτες τις 4 και 1/2 εμφανισεις με τους BOG χρησιμοποιούσε ενα απο τα 2 κόκκινα μονταρισμένα fuzz απο τον Roger Mayer)...

 

Αν ο ενισχυτής σου ειναι απο την φύση του μουντός κοιτα προς RM Axis Fuzz (ή Voodoo Axe, ουσιαστικά το Axis Fuzz ειναι με ενα επιπλέον tone, επιλογή buffer και option για εξωτερική τροφοδοσία)

 

Αν ο ενισχυτής σου ειναι απο την φύση του πρίμος κοιτα προς KR Gypsy Fuzz...

 

Το αν ακόμα και με αυτά θα καταφέρεις να βγάλεις την συγκεκριμένη χροιά εξαρτάται τόσο απο το υπολοιπο σου gear και πως το δουλευεις όσο και απο το ποια ακριβώς έκδοση των εμφανισεων των BOG κυνηγας...το δισκάκι Band of Gypsys οπως και το Live at Fillmore East ειναι καραεπεξεργασμένα...αν θελεις να ακουσεις τις raw εκδοχές βρές ειτε το Box of Gypsys (6 cds, περιλαμβάνονται και τα 4 shows στις 31/12/69 και 1/1/1970 αλλά και η μισή "αποτυχημένη" αποπειρα συναυλίας στο Madison Squere Garden), είτε το 2 nights at the fillmore east (6 cds, περιλαμβάνονται 4 shows στις 31/12/69 και 1/1/1970)...αν εισαι και πιο μερακλης, ψαξε και βρες και τις audience/soundboard ηχογραφήσεις (ναι, υπαρχουν).

 

Καλή σου τύχη...  ;)

 

 

ΥΓ: πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη...

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα κλασσικό fuzzface ή κλωνος τοτε είτε ειναι γερμανιου είτε σιλικονης (και σε αυτες τις 4 και 1/2 εμφανισεις με τους BOG χρησιμοποιούσε ενα απο τα 2 κόκκινα μονταρισμένα fuzz απο τον Roger Mayer)...

 

Αν ο ενισχυτής σου ειναι απο την φύση του μουντός κοιτα προς RM Axis Fuzz (ή Voodoo Axe, ουσιαστικά το Axis Fuzz ειναι με ενα επιπλέον tone, επιλογή buffer και option για εξωτερική τροφοδοσία)

 

Αν ο ενισχυτής σου ειναι απο την φύση του πρίμος κοιτα προς KR Gypsy Fuzz...

 

Το αν ακόμα και με αυτά θα καταφέρεις να βγάλεις την συγκεκριμένη χροιά εξαρτάται τόσο απο το υπολοιπο σου gear και πως το δουλευεις όσο και απο το ποια ακριβώς έκδοση των εμφανισεων των BOG κυνηγας...το δισκάκι Band of Gypsys οπως και το Live at Fillmore East ειναι καραεπεξεργασμένα...αν θελεις να ακουσεις τις raw εκδοχές βρές ειτε το Box of Gypsys (6 cds, περιλαμβάνονται και τα 4 shows στις 31/12/69 και 1/1/1970 αλλά και η μισή "αποτυχημένη" αποπειρα συναυλίας στο Madison Squere Garden), είτε το 2 nights at the fillmore east (6 cds, περιλαμβάνονται 4 shows στις 31/12/69 και 1/1/1970)...αν εισαι και πιο μερακλης, ψαξε και βρες και τις audience/soundboard ηχογραφήσεις (ναι, υπαρχουν).

 

Καλή σου τύχη...  ;)

 

 

ΥΓ: πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη...

 

 

Ierisioti, το παραπάνω κάντο copy/paste για να το έχεις. Μιλάω σοβαρά, δεν ξέρω ποιον ειδικό ρώτησες, αλλά περισσότερο από τον Freedom στο συγκεκριμένο θέμα, δεν έχεις να πληρώσεις για να βρεις ειδικό.  ;)

 

+1 κάρμα?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ierisioti, πριν το κανεις copy/paste κανε την δική σου ερευνα και τσεκαρε τι απο ολα αυτα ισχύει και τί οχι, οπως επίσης δοκιμασε μονος σου οσα περισσοτερα φαζ γινεται και κρίνε μονος σου (το πιο σημαντικό)...τα γραφομενα μου δεν εχουν μεγαλύτερη αξία απο οποιουδήποτε αλλου που δεν ηταν τεχνικός ή roadie του μακαρίτη ή που τουλάχιστον δεν ήταν παρών στα συγκεκριμένα shows...ειδικός ειμαι μονο στο ξεκουρδισμα...  ;)

 

 

ΥΓ1: οποιος μου αλλάξει το κάρμα προς τα πανω, θα του φάω το λαρυγγι

ΥΓ2: TGL αν δεις στον υπνο σου ενα φουλ στακ πλεξι με το vol1 στο 10 να σε κυνηγάει τοτε μην ανησυχησεις...θα ειναι τα βουντου μου...@#%$@#%$#@@%#@%@%@%@

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου