Προς το περιεχόμενο

Ρεπερτόριο για σχολική Συναυλία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

θέλω καταθεσεις ψυχής...  ;D

αν αύριο παίζατε/βρισκόσασταν σε ένα live σε λύκειο, ύφους δλδ κλασικ ροκ-ίσως δώσεις hard και φυσικά λίγο απ'τα της μοδώς (βλ. Χατζιγιάννη)

ΠΟΙΑ κομμάτια θα επιλέγατε να παίξετε/ακούσετε...

 

εμείς θα παίξουμε στο λύκειο μας το καλοκαίρι και μερκά απ'τα προτινόμενα είναι...

Χαιρετίσματα (παπακωνσταντίνου)

M’αρέσει να μην λέω πολλά (υπόγεια ρεύματα)

Don Κιχώτης (δυτικές συνοικίες)

Ο βασιλιάς τις σκόνης (ξύλινα σπαθιά)

λιωμένο παγωτό (ξύλινα σπαθιά)

Και τι ζητάω (μαχαιρίτσας)

Δύσκολος καιρός για πρίγκιπες ("ονιραμα")

Με το ίδιο μακό (αρβανιτάκη)

Μέσα στη βουή του δρόμου (ντομένικα)

Οι ψυχές και οι Αγάπες (παπακωνσταντίνου)

Νεοέλληνας (πανούσης)

Ανόητες Αγάπες (pix lax)

Απουσία (Μαχαιρίτσας)

Μην γυρίσεις (κατσιμιχαίοι)

Ταξιδεύω στο εγώ μου (κίτρινα ποδήλατα)

Τα σενάρια (φίλοι για πάντα)

Ταινία φαντασίας (φίλοι για πάντα)

Για σένα (χατζηγιάννης)

Ο χορός (χατζηγιάννης)

Κλεψύδρα ("ονιραμα")

Ένας τούρκος στο παρίσι (Μαχαιρίτσας)

Πάνω απ’όλα (μύρων Στρατής)

Φτάσε στον πάτο (Ζακ στεφανου)

Πέρασε Η μπόρα (Μουτσάτσου)

"μελυδρον" (pix lax)

Κάτι θα συμβεί (Ευσταθία)

Έτσι κι αλλιώς (Κότσιρας)

It’σ my life (bon ζώνη)

Nothing else matters (Metallica)

Συνθήματα (Ασλανίδου)

Πουλα με (pyx lax)

 

θέλουμε και μπαλάντες και δυναμικά κομμάτια για χοροπήδημα!!  ;D ;)

περιμένω προτάσεις σας

[move]ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/move]

 

 

 

Σημείωση Admin: Γράφε ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

90 Ellinika

2 English

 

Σωστά;

 

Προσωπικά θα έβαζα πολλά περισσότερα ξένα... Αλλα και πάλι, δεν παίζω ροκ, δεν είμαι σε μπάντα, και είμαι πιανίστας/συνθέτης... Τρέχα γύρευε δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που καμιά 20αριά από τα κομμάτια που αναφέρονται είναι τα ίδια που παίζονταν στις σχολικές συναυλίες όταν ήμουν εγώ στο Λύκειο.

Και πάνε 7-8 χρόνια από τότε, οπότε μάλλον θα έχουν αλλάξει τα πράγματα στις μουσικές που ακούνε τα παιδιά αυτής της ηλικίας, ή έτσι ελπίζω τουλάχιστον.

 

Όπως και να έχει, σας ικετεύω να μην παίξετε τίποτα από Μαχαιρίτσα, Κατσιμιχαίους, Παπακωνσταντίνου, Τσακνή και Πυξ-Λαξ.

Χίλιες φορές Χατζηγιάννη και Ονιράμα παρά τα γνωστά, βαρετά, χιλιοπαιγμένα, προφανή και ξεπερασμένα απολιθώματα του ελληνικού ροκ (ο Θεός να το κάνει) των 80's.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα έβαζα πολλά περισσότερα ξένα...

ΑΠλά είμαστε ήδη συγκρότημα και παίζουμε κυρίως ελληνικά (πιο πολύ για πρακτικούς λόγους)

αλλά εύστοχη παρατήρηση... έχεις κάτι στο νου σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που καμιά 20αριά από τα κομμάτια που αναφέρονται είναι τα ίδια που παίζονταν στις σχολικές συναυλίες όταν ήμουν εγώ στο Λύκειο.

έχουμε και δέκα δικά μας ακυκλοφόρητα κομμάτια τα οποία θα ακουστούν πρώτη φορά οπότε θέλουμε ένα σίγουρο support!!

τώρα αν μου συγκρίνεις Μαχαιρίτσα με Ονιράμα προφανώς δεν ταιριάζουν τα γούστα μας...

αλλά βλέπεις έχω βάλει και μαχ. τσακνή κλπ που λες αλλά ΚΑΙ ονιραμοκατάσταση...

για να υπάρξη μια ισσοροπία! σαν τι θα ήθελες να ακούσεις δλδ σε μια τέτοιου ύφους συναυλία??

(πες μου κυρίως ελληνικά)

δεν έχω επιλέξει ποτέ τόσα κομμάτια ούτως η άλλως για live οπότε θα με βοήθαγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν έχω συγκεκριμένο σετ υπόψιν και δεν είναι θέμα γούστου όσο πρωτοτυπίας. Έχω παίξει κι εγώ Μαχαιριτσοπυξλαξκατσιμιχαίους σε συναυλίες σαν μαθητής αλλά και αργότερα. Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι αυτή η κατηγορία κομματιών έχει αρχίσει να φθίνει σε επίπεδο απήχησης στο κοινό, ακριβώς γιατί παίζονται σε κάθε σχολική συναυλία εδώ και 15 χρόνια.

 

Η πρότασή μου θα ήταν να διαλέξετε κάποια από τα λίγο πιο άγνωστα κομμάτια των εν λόγω δημιουργών αν θέλετε να παίξετε κάτι τέτοιο, περισσότερα χιτ που ακούγονται αυτή την περίοδο και σίγουρα μερικά ξένα παραπάνω αν δεν σας δυσκολεύει ή αν δεν έχετε πρόβλημα λόγω μουσικού προσανατολισμού.

 

Τελευταία συμβουλή, τα δέκα δικά σας κομμάτια μου φαίνονται πολλά για πρώτο live. Θα έλεγα ότι 5-6 είναι το μέγιστο original κομματιών που παίζονται συνήθως αλλά αυτό το ξέρεις καλύτερα εσύ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Σ αυτά που λέει ο Alchemist και να πω πως και όταν ήμουν εγώ Λύκειο (πέρασε και η 10ετία ουπς...!) τα ίδια έπαιζαν και εξίσου δεν παλεύονταν.

 

Αν και δεν είμαι του Ελληνικού, τα 2 3 κομμάτια που μου αρέσουν και παίζονται και δεν τα έχεις στη λίστα, είναι από Περίδη το Ζηλεύει η Νύχτα, Σιδηρόπουλος rock n roll στο κρεβάττι. Τρύπες ότι μπορείτε και γουστάρετε. Ξύλινα σπαθιά οτιδήποτε πλην του λιωμένου παγωτού που θα περάσετε ίσα ίσα για το ξεκάρφωμα το ρεφρεν :p

Ήταν και ένα κομμάτι Μικρο που μου άρεσε, αλλά... δε θυμάμαι τίτλο.

 

Σε "ξένα" τώρα, εχμ παίξτε τίποτα πιο καινούριο ντε και πιο πολλά σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι πρώτο live... έχουμε κάνει ένα σε κλειστό χώρο με 20 άτομα και ένα στο γυμνάσιο όπου και στα δύο παίξαμε 3 δικά μας και 7 διασκευές...

απλά όπως σου πα διασκευάζοντας σίγουρα κομμάτια θα είχαμε ένα καλό ξεκίνημα στην αρχή και μια δυνατή συνέχεια για να στηρίξουμε τα κομμάτια μας και να γουστάρουν όλοι!

αλλά αφού λες ότι υπάρχει τέτοιο θέμα θα το κοιτάξω... πράγματι και γω το χω παρατηρήσει αλλά στηρίζομαι στις πρωτότυπες διασκευές μας και στην σκηνική παρουσία...

ευχαριστώ  :)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίδη το Ζηλεύει η Νύχτα, Σιδηρόπουλος rock n roll στο κρεβάττι. Τρύπες ότι μπορείτε και γουστάρετε. Ξύλινα σπαθιά οτιδήποτε πλην του λιωμένου παγωτού που θα περάσετε ίσα ίσα για το ξεκάρφωμα το ρεφρεν :p

Σε "ξένα" τώρα, εχμ παίξτε τίποτα πιο καινούριο ντε και πιο πολλά σίγουρα.

 

τρύπες και Παύλο επαυξάνω... και το παγωτό "ξεπετέ" όπως είπες περνάμε το ρεφραίν για να ανάψει το πνεύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το θέμα είναι ότι η Ελλάδα είναι ποτισμένη στα παλιά. Και ξένα να πείτε θα καταλήξετε σε Led Zeppelin, Pink Floyd, Queen κοκ...

 

ΕΓΩ ΤΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ και έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και στο ραδιόφωνο. Ναι, με αυτά μεγάλωσα, έχω μεγάλη συλλογή με βινύλιο (400+) και πολλά CD, και Τσακνή, και Παπακώ, κλπ...

 

Αλλα, φτάνει πιά... Υπάρχουν και άλλα πράγματα έξω που φαίνεται κανείς δεν τα ακούει... (δεν είναι άγνωστοι, αλλά σε ραδιόφωνο δεν τους έχω ακούσει, και ζωντανά εδώ ποτέ)!

 

Frans Ferdinand

Kaiser Chiefs

Lily Allen

Snow Patrol

και αφήνω, Radiohead, NIN, dEUS, Eels και ότι άλλο μπορεί να είναι σχετικά παλαιότερο...

 

Πάντως, καλή τύχη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου