Προς το περιεχόμενο

Beato - Matteo Mancuso, μολις βγηκε απο το φουρνο


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πριν μια ωρα βγηκε και εχει ηδη 30.000 views.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άλλαξε η γνώμη για τον πιτσιρίκο αυτή η συνέντευξη. Πριν ήμουν, οκ τα έχουμε ξανακουσει όλα αυτά, γιατί να θέλω Mancuso αν έχω ακούσει Gambale, αλλά δεν μπορείς να κολλάς στο παρελθόν μόνο ρε φίλε. Και ο τύπος είναι αρκετά καλός για συνεχιστής των μεγάλων. Και είναι καλός και ρυθμικά, όχι μόνο σόλο 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην είδα μόλις βγήκε και αρχικά θα σταθώ στον τρόπο που κάνει τις συνεντεύξεις ο Beato,

δίνοντας χώρο και χρόνο στον καλεσμένο.

 

Ο Mancuso είναι εξαιρετικά ταλαντούχος και επειδή τον έχω παρακολουθήσει και σε άλλες συνεντεύξεις, φαίνεται και πολύ προσγειωμένος.

 

Αυτό που δεν μου αρέσει γενικότερα στη σύγχρονη ηλεκτρική κιθάρα, είναι ότι κινούμαστε προς μία κατεύθυνση που στην πρώτη γραμμή μπαίνει η ταχύτητα.

Τα τελευταία χρόνια είχα κάποιους, κυρίως εφήβους μαθητές, που είχαν ξετρελαθεί με το djent και μετά με τον Tim Henson.

 

Για μένα ο Mancuso,παρά το μελετημένο παίξιμο και το μεγάλο ταλέντο, 

φλυαρεί λιγάκι.

 

Επίσης, αν στα δικά μου "κιθαροκαμμένα" αυτιά, ακούγεται αυτό σαν φλυαρία, αναρωτιέμαι πως ακούγεται στο απλό κοινό.

Δηλαδή αν ο ακροατής είχε κάποτε ταυτίσει την ηλεκτρική κιθάρα με τον Gary Moore, μετά με τον Slash,κ.ο.κ. πλέον με ποιον την ταυτίζει;

Mε κάποιον που κάνει ζογκλερικά στην ταστιέρα;

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ο μόνος λόγος που θεωρείται το next big thing είναι το ότι παίζει με τα δάχτυλα. Και το ότι το youtube τα περιοδικά κιθάρας και όλο το media-μάνι έχει ανάγκη από νέους "αστέρες".

 

Αδιαμφισβήτητα είναι τρομερος παιχταράς. Οχι τόσο όμως ωστε να έχει θέση με τους "μεγάλους".

 

Όταν θα γραψει ένα europa, ένα still got the blues, ενα marroned ή ενα for the love of God το ξανασυζητάμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Όταν θα γραψει ένα europa, ένα still got the blues, ενα marroned ή ενα for the love of God το ξανασυζητάμε.

Αυτό είναι το θέμα με τους περισσότερους νέους. Λείπουν τα τραγούδια.

 

Φοβερός παίκτης πάντως, για να τον αποθεώνουν Vai και Di Meola κάτι πρέπει να κάνει καλά.

  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχουμε συζητήσει διεξοδικά εδώ μέσα τον Μανκούζο. Σίγουρα δεν είναι τυχαίος όταν τον αναφέρουν ήδη πολύ μεγάλα ονόματα της ηλεκτρικής κιθάρας. 

 

Αν, πλην της εξωφρενικής τεχνικής του αρτιότητας, έχει να δώσει και αντίστοιχα δείγματα γραφής/σύνθεσης, θα φανεί στο μέλλον και ήδη βρίσκεται σε καλό δρόμο θα έλεγα.

 

Όσον αφορά το παίξιμο, προφανώς και είναι flashy και δε χάνει ευκαιρία να παίζει σε ταχύτητες που σε κάνουν να ντρέπεσαι αλλά είπαμε: Νέο παιδί που μεγάλωσε μέσα στα ήθη του youtube και του instagram, της προσπάθειας εντυπωσιασμού μέσα σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα κλπ κλπ. 

 

Πάντως, εδώ είμαστε, να κρίνουμε την εξέλιξή του μέσα στα επόμενα χρόνια.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Φοβερός παίκτης πάντως, για να τον αποθεώνουν Vai και Di Meola κάτι πρέπει να κάνει καλά.

 Ο Vai αποθεώνει γενικά, και κυρίως ηδη αποθεωμένους βλεπε polyphia, είναι μεγάλο γατόνι στο marketing και κάνει ότι είναι απαραίτητο προκειμένου να μένει relevant και στο προσκηνιο. Είναι πολλά τα λεφτά 😆

Επεξεργασμένο από Mixolydianb9b13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

 

 

Όταν θα γραψει ένα europa, ένα still got the blues, ενα marroned ή ενα for the love of God το ξανασυζητάμε.

 

 

 

για το europa το έχουμε ξαναπεί, το πήρε ο Carlos αυτούσιο από έναν Αρμένη

 

Καλή η συνέντευξη, περίμενα να πει κάτι για την κιθάρα, το rig κλπ, αλλά μείναμε μόνο στο παίξιμο.

Όσον αφορά το δεξί, μου έκανε εντύπωση που έλεγε ότι δεν υπάρχει φθορά στα νύχια, εγώ έχω μόνιμο πλέον πρόβλημα ιδίως στον δείκτη που μετά από ένα μήκος πλέον δημιουργεί μια κάθετη ρωγμή, ενώ κάτι αντίστοιχο έχει αναφέρει και ο Neal Schon

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

για το europa το έχουμε ξαναπεί, το πήρε ο Carlos αυτούσιο από έναν Αρμένη

 

Καλή η συνέντευξη, περίμενα να πει κάτι για την κιθάρα, το rig κλπ, αλλά μείναμε μόνο στο παίξιμο.

Όσον αφορά το δεξί, μου έκανε εντύπωση που έλεγε ότι δεν υπάρχει φθορά στα νύχια, εγώ έχω μόνιμο πλέον πρόβλημα ιδίως στον δείκτη που μετά από ένα μήκος πλέον δημιουργεί μια κάθετη ρωγμή, ενώ κάτι αντίστοιχο έχει αναφέρει και ο Neal Schon

Κ εγω ακριβως με το δεικτη κ τη ρωγμη που σχηματιζεται οταν παω ν'αφισω νυχι εχω ντιμ.

Κ δε μιλαω για νυχια επιπεδου κλασσικης. Μιλαω για νυχι ισα ισα να μην παιζω μονο με την ψυχα.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου