Προς το περιεχόμενο

τον ειδατε τον τιγρη κιθαρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστος ο jollyjoker,στην αγορα ο μονος σεβαστος θεος ειναι το χρημα και ολοι θα κανουνε τα παντα για να εξασφαλισουν το κερδος.τωρα το εαν αυτη η κιθαρα εχει πραγματικιο λογο υπαρξης και εαν ειναι fail η οχι θ το κρινει η επομενη γενια κιθαριστων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πάντος για 4000+ θα προτιμούσα ένα όργανο custom, κομμένο-ραμμένο στα μέτρα μου, με όλα τα specs που θέλω και ας μην κουρδίζει μόνη της.

Για παράδειγμα, ο φίλος John D..... στη Φλόριδα φτιάχνει για 2000$ αυτή που παραθέτω.

T-Style1.thumb.jpg.8b2e7f395246941d12116563b0cd0a4d.jpg

T-Style2.thumb.jpg.2585ebc7bdd42074e8585274bc267b59.jpg

T-Style3.thumb.jpg.a856f76cd5639d01c934f9514d87bd11.jpg

The_T-style_Guitar.pdf

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντος για 4000+ θα προτιμούσα ένα όργανο custom, κομμένο-ραμμένο στα μέτρα μου, με όλα τα specs που θέλω και ας μην κουρδίζει μόνη της.

Για παράδειγμα, ο φίλος John D..... στη Φλόριδα φτιάχνει για 2000$ αυτή που παραθέτω.

Για μένα πάντως, αυτή του φίλου John D δεν είναι custom. Είναι (ίσως) Handmade. Αυτό που στο δικό μου μυαλό είναι custom είναι κάτι που φτιάχνεται για μένα και παρακολουθώ τη διαδικασία, δοκιμάζοντας (και πιθανώς διορθώνοντας) τα ενδιάμεσα στάδια.

Είναι σαν τα κουστούμια που για να τα φορέσεις πρέπει να τα προβάρεις και 2-3 φορές.

Το μόνο custom πάνω σε αυτή τη κιθάρα είναι (ίσως) η γέφυρα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως, αυτή του φίλου John D δεν είναι custom. Είναι (ίσως) Handmade. Αυτό που στο δικό μου μυαλό είναι custom είναι κάτι που φτιάχνεται για μένα και παρακολουθώ τη διαδικασία, δοκιμάζοντας (και πιθανώς διορθώνοντας) τα ενδιάμεσα στάδια.

Είναι σαν τα κουστούμια που για να τα φορέσεις πρέπει να τα προβάρεις και 2-3 φορές.

Το μόνο custom πάνω σε αυτή τη κιθάρα είναι (ίσως) η γέφυρα.

Αυτό κάνει αυτός, βέβαια επειδή είναι Αμερική οτι κάνει (βήμα-βήμα) σου στέλνει φωτογραφία και συνεχίζει κατόπιν εντολής (εξού και οι φωτογραφίες που έβαλα, είναι απο μισοτελειωμένη τέλε).

Στο εργαστήριο έχει μόνο πρωτότυπα για να φαίνονται και όχι έτοιμα όργανα (σε πολλά κομμάτια του έχει μόνο φωτογραφίες).

Το θέμα όμως Marathon είναι οτι με τα μισά λεφτά της Gibson έχεις ένα "κουστούμι" και όχι μία χιλιοσκαμμένη -για να περάσουν ηλεκτρικά στο headstock- και απο γραμμή παραγωγής που πρέπει να δοκιμάσεις 3-4 να δεις πια θα σου κάτσει.

Ωραία τα brands δε λέω και ειδικά τα μεγάλα ονόματα (2 ;D), αλλά άλλο πράμα το "κούστουμάκι".

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη υπόθεση στο κουστουμάκι είναι το οτι είναι μοναδικό, για 'σένα και μόνο εσένα και αυτό λέει πολύ

 

Εδω όμως η Gibson πουλάει τεχνολογία την οποία αν θές παίρνεις αν όχι υπάρχουν χιλιάδες άλλες κιθάρες να πάρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χρειάζεται και φόρτιση η κιθάρα πάντως δεν το περίμενα! ;D ;D Και αν στο λαιβ ξεχάσεις να πάρεις φορτιστή;; Πέρα από την πλάκα είναι αξιόλογη τεχνολογία σίγουρα αλλά εγώ δεν θα την προτιμούσα για 2 λόγους: 1. πολλά τα λεφτά και 2. Πιο πολύ θα έψαχνα κουμπάκια παρά θα έπαιζα..., (είναι και κακάσχημη...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αγορα ο μονος σεβαστος θεος ειναι το χρημα και ολοι θα κανουνε τα παντα για να εξασφαλισουν το κερδος

 

Μακάρι να ήταν τόσο απλοϊκά τα πράγματα.

 

Όσο και να σας φαίνεται απίστευτο, το ΧΡΗΜΑ δεν είναι ούτε ΘΕΟΣ, ούτε ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ για πολλές εταιρίες πλέον. Όσοι δοκίμασαν αυτό το σκεπτικό, το μετάνιωσαν in the long run.

 

Για τη Gibson συγκεκριμένα, κάναμε πρόσφατα ενα θρεντ σχετικά με τον CEO της o οποίος έχει δείξει πραγματικό μεράκι και αξιοποίησε το ταλέντο του και τις ικανότητές του για να επαναφέρει μια ιστορική εταιρία από το χείλος του γκρεμού στην κερδοφορία και σε πραγματικό respect.

 

Η διαφοροποίηση είναι ενα απ'τα βασικά στοιχεία που εξασφαλίζουν τη μακροβιότητα αλλά και την φρεσκάδα σε οποιαδήποτε κατασκευαστή προϊόντων, όσο κλασσικός και να είναι. Τώρα το τι απήχηση θα έχει κάθε φορά είναι άλλο καπέλο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς όσους διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους με τις καινοτομίες της Gibson..

εντάξει,μπορεί και να μην είναι η πιο όμορφη εμφανισιακά κιθάρα (και αυτό με βάση του τι έχουμε συνηθίσει),αλλά πάω στοίχημα πως ο συγχωρεμένος ο Les Paul θα την λάτρευε.Όσοι γνωρίζουν με τι κιθάρα έπαιζε,θα καταλάβουν τι εννοώ  ;)

 

..άντε,ας το πάρει το ποτάμι:

 

feature-1969-les-paul-personal.jpg

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου