Προς το περιεχόμενο

ηχογράφηση πολλαπλών οργάνων, χωρίς κονσόλα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν, έχω ένα πρόβλημα που ζητάει λύση...  :P

 

Χρησιμοποιώ Cubase 5.1 και windows 7, 64-bit.

 

Έχω ένα Grace Design m201 (δικάναλο preamp, με επιλογή για Hi-Z),

2 μικρόφωνα,

Μία κάρτα Lynx όπου πάει προς το GD

και ένα GX Line 6 για την κιθάρα (μία είσοδος προς USB τελικά).

 

Το πρόβλημα:

 

Το βράδυ θα γράψω 3 (!!) άτομα ταυτόχρονα που θα θέλαν να παίξουν μαζί!

 

Ο ένας παίζει tablas (ινδικά κρουστά), και οι άλλοι δύο πάνε σε έναν (κοινό) ενισχυτή και μετά σε line in.

 

Θα ήθελα να έγραφα καθέναν τους σε χωριστό κανάλι, αλλά εκτός εαν περάσω με κάποιο τρόπο το GX ΚΑΙ το GD μαζί στον Η/Υ (που δεν έχω βρει πως γίνεται), δεν το βλέπω να παίζει.

 

Το άλλο μου πρόβλημα είναι τα ακουστικά. Έχω 3 ακουστικά, αλλά 2 εξόδους...

 

Τέλος πάντων, αν κάποιος κατάλαβε κάτι, ας μου πει αν υπάρχει λύση... 3 άτομα σε ένα στούντιο για 2 άτομα max. Υπάρχει λύση ή να τους βάλω να γράψουν ένας ένας; :S

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρόβλημα ψιλο-λύθηκε. Ευχαριστώ αυτούς που τρέξανε! :)

 

Θα γράψω πρώτα την κιθάρα και το Κόρα με 2 Line in, και θα παίζει μαζί τους ο κρουστός (για οδηγός), και μετά θα γράψω μόνο τον κρουστό με τα ακουστικά του, εγώ τα δικά μου, κλπ... Όλα καλά νομίζω θα πάνε.

 

Καλού κακού θα έχω και ρακί μαζί μου, να τους μεθύσω να μην θυμούνται τίποτα... ;D

 

(προς σημείωση, είναι εξυπηρέτηση σε αδερφικό φίλο... )

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πάντως μια συσκευή με κονβέρτορα, που να σου δίνει έξοδο ψηφιακή, π.χ. κάνα cd recorder ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο, θα μπορούσες να το συνδέσεις στην ψηφιακή είσοδο της lynx. (Η lynx one είχε s/pdif κλπ, εσύ ποια lynx έχεις; )Έτσι θα μπορούσες να γράψεις ως και 4 πηγές ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην περίπτωση του να παίξουν όλοι μαζί με φυσιολογικές εντάσεις, σωστά στημένοι στο χώρο και να γίνει ζωντανή στέρεο ηχογράφηση με τα δυο σου μικρόφωνα, δεν τη συζητάμε καθόλου;

 

τι θα γράψετε ακριβώς;

1. είμαι πολύ περίεργος να ακούσω ένα τέτοιο συνδυασμό {κόρα+κιθάρα+τάμπλας}Παρόμοια παντρέματα έχω ακούσει από ΜακΛαφλιν και "έλληνες κ ινδοί"...

2. Ρωτάω γιατί αν είναι κάτι πολυ αυτοσχεδιαστικό, νομίζω πως θα είναι πολύ δύσκολο για τον κρουστό να ξαναγράψει μόνος του σε δεύτερη φάση.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου