Προς το περιεχόμενο

Monitors εως 300 Euro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

σας εύχομαι να έχετε καλές γιορτές με ΥΓΕΙΑ πάνω απ'όλα.

 

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι monitors και θέλω μερικές έμπειρες γνώμες.

Το budget μου είναι 300e, να σας πω ότι τα θέλω για σπίτι και όχι

για studio. (αν παίζει κάποιο ρόλο :))

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω σε αυτη την κατηγορια μια απο τις καλυτερες λυσεις με 323 ευρω ειναι αυτα

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/bx8a/1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικα υπαρχουν τα ιδια και σε λιγοτερες ιντσες και λεφτα.

Απλως προτεινω τα συγκεκριμενα γιατι ειναι 8'' και θα εχεις και ωραια μπασα και ογκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mackie MR5 ή KRK ROKIT G2...Είναι  5,25" και 5" αντίστοιχα αλλά νομίζω ότι θα είναι κομπλέ για σπίτι...

 

Και συμφωνώ με rocka rola ότι με 8" θα έχεις πιο ωραία μπάσσα αλλα΄δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό το συγκεκριμένο ζευγάρι που σου πρότεινε...Προσωπικά δεν έχω ακούσει καλά λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ψάχνομαι και εγώ καπου εκει, εχω διαβάσει πολύ καλα λογια εδω μεσα για αυτά:

 

http://www.dv247.com/studio-equipment/fostex-pm0-5-bi-amped-powered-nearfield-monitors-pair--19503

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπόν,

 

Δες μάγκα μου τι μπορείς να κάνεις. Να ανοίξεις αυτό το link και να τσεκάρεις και μόνος σου τα ηχεία που έχω βάλει. Είναι Ενεργά Ηχεία μέχρι 300€ μέσα απο search της thomann. Μέσα θα δείς και Genelec, Adam και Alesis.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να πας πρός Genelec...

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=9f706c1f761a0bf2426896a6a12d1ac3&KF=on&gk=stmoan&oa=ala&bn=&pr=200a300&wgfid1=8116&wgf8116=&wgfid2=8117&wgf8117=&wgfid3=8119&wgf8119=&wgfid4=13134&wgf13134=&wgfid5=13135&wgf13135=&wgfid6=13136&wgf13136=&wgfid7=13137&wgf13137=&wgfid8=13138&wgf13138=No&wgfid9=13139&wgf13139=Yes&x=5&y=8

 

Γούστα είναι και αυτά  ;D

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"Λεπόν μάγκα μου" Leaf...

 

το να προτείνεις ένα link με αποτελέσματα ενός πρόχειρου search είναι το εύκολο...(και φαντάζομαι το συγκεκριμένο και ο op το έχει ήδη πράξει)...

το να προτείνεις συγκεκριμένα πράγματα στηριγμένα σε επιχειρήματα (ιδανικά βιωμένα) είναι το δύσκολο...

 

και πολλές φορές το "εύκολο" αν είναι παράλληλα και "απαίδευτο" μπορεί και να αποπροσανατολίσει παρά να βοηθήσει...

 

όπως η περίπτωση της προτροπής σου, όπου σε πολλά από τα monitor οι τιμές  αναφέρονται

σε ένα κομμάτι και όχι σε ζεύγος ηχείων...

πχ τα Genelec που προτείνεις στον φίλο μας κοστίζουν 596€...τα διπλάσια από το όριο τιμής που έθεσε..

 

αυτά για την τάξη των πραγμάτων και σόρυ για την παρέμβαση...

 

φιλικά

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση λοιπόν, το καλοπροαίρετο "μάγκα μου" ήταν τροφή για κάποιους να μπούνε στο mode "θα σε μαλώσω". Πραγματικά είμαι λάτρης των υποδείξεων αλλα ποτέ μα ποτέ μα ποτέ σε social networking που ότι λες το διαβάζουν 500+ άτομα.

 

Καλά, αυτό το search είναι μια καλή αρχή και σίγουρα απευθύνεται σε συνειδητοποιημένους μουσικόφιλους που πρώτον γνωρίζουν και βλέπουν σε αυτό το search πότε μιλάει για 1 ή 2 ηχεία, δεύτερον έχουν τον χρόνο μόνοι τους να ψάξουν και μόνοι τους τουλάχιστο κάποια βασικά για τα monitors μιας και εδω είναι φόρουμ και δεν μπορείς να εμπιστευτείς το οποιονδήποτε που θα καταφέρει να σε πείσει οτι η ΔΙΚΙΑ τους πρόταση είναι η καλύτερη απο κάποιου αλλου και τρίτον μιλάμε οτι η αγορά των monitors είναι αρκετά σημαντική γιατι είναι ένα εργαλείο που εκπαιδεύει με τον χρόνο το ανθρώπινο αυτί.

 

Λοιπόν έχουμε οπότε τα εξής (ζευγάρι):

 

MACKIE MR5

BEHRINGER B2031A TRUTH

SAMSON RESOLV A8

YAMAHA HS50M BUNDLE

ESI NEAR08 CLASSIC

ALESIS M1 ACTIVE 520

 

Απο αυτά μπορώ να πω δυο λογάκια για μερικά. Alesis: 5άρι woofer, χρωματίζει κάπως τα μεσαία αλλα είναι αποδεκτή επιλογή για σπίτι. Yamaha: Πολύ καλά πρίμα και αποδεκτά μπάσα για την τιμή τους. Berhringer: τα έχω δει σε μερικά ωδεία και έτυχε να ακούσω. Επίσης καλή επιλογή για τα χρήματα του. Samson και ESI δεν έχω ακούσει...

Τελευταία άφησα την Mackie. Χωρίς να έχω ακούσει τα συγκεκρημένα, θεωρώ την εταιρία πραγματικά αξιόπιστη και χρησιμοποιώ monitor της εδώ και αρκετά χρόνια.

 

Προσωπικά παιδιά θα προτείνω Mackie ως την καλύτερη λύση. 

 

 

 

 

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα πάω για αυτά http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_aktiv_monitor_mk_ii.htm

Τα έχει ακούσει κανένας(?) διάβασα πολύ καλές κριτικές γενικότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν τα πρώτα μου monitors. Τα συνιστώ για φθηνές λύσεις στο θέμα των ενεργών ηχείων.

Χρωματίζουν λίγο στα μεσαία αλλα απο την άλλη τα κάνουν "γλυκά" στον ήχο τους.

Πάρα πολυ καλά για ratio χρήματα:ηχος!

 

Καλές αγορές!

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου