Προς το περιεχόμενο

αντικατασταση reverb tank


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον απο τοτε που πηρα τον ενισχυτη μου(βλ. rg50tc φουλ λαμπα) εχει ενα προβλημα το reverb του...οποτε τον μεταφερω κολλαει καπως και οταν το συνδεσω να πεξω σφυραει και η παραμορφωση δν παιζει σωστα...οταν γινετε αυτο μολις το ξεβιδωσω και του κουνησω τα ελατηρια τσουπ παιζει...αλλα επειδη δεν μπορω να κουβαλαω μαζι μου συνεχεια κατσαβιδια κ ιστοριες θα το αντικαταστησω...εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο που να κανει στον ενισχυτη καθως απ οσο ειδα ειναι λιγο δυσκολο να βρω το ιδιο και ισως και καλυτερα μηπως βαλω καποιο πιο καλο(εχει μεσα 2 ελατηρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξέρεις input impedance και output impedance του reverb pan! Αυτο που έχεις, γράφει κάτι πάνω? Κανένα κωδικό? Από εκεί θα ξεκινήσεις....

 

Ωστόσο, τσέκαρε επαφές και καλώδια. Μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι εχω κανει απειρα τσεκ και παντα το ιδιο γινετε..αυτη τη στιγμη δεν μπορω να δω τα stats του γιατι εχω αφησει τον ενισχυτη στο σχολειο...οποτε αφου χρειαζονται αυριο μετα την προβα επανερχομαι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το μονο που γραφει το reverb απανω ειναι 2BB3G  kai  ROHS 0810    Aπ οτι μου πε ο γουγλης ειναι ashton...pws θα μετρησς τις αντιστασεις?..επισης ο ενισχυτης δουλεβει και χωρις το ριβερμπ συνδδεδεμενο..αρα να υποθεσω οτι ειναι παραλληλο στο κυκλωμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιούς Fender ειναι συνηθισμένη βλάβη κακής επαφής των RCA στο reverb Tank Ή στη μονάδα του ενισχυτή.

Τα συμπτώματα που αναφέρεις είναι τα ίδια.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα δεν μπορω να το τσεκαρω αλλα εκτος απο το οτι σφυριζει το ριβερμπ το κανει μονο στην παραμορφωση η οποια πεζει χαλια...τωρα να ειναι τα βυσματα...και γιατι γινετε καθε φορα που τον μεταφερνω? ειτε ειναι απο το σπιτι στο σχολειο ειτε απο το δωματιο στο σαλονι?!?!? και αν ειναι οντως αυτο το προβλημα τι πρεπει καθε φορα που μεταφερω τον ενισχυτη να του πειραζω και τα καλωδια?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να φταίει το reverb pan αλλά μπορεί και να είναι κάποια επαφή, όπως λέει και ο studio54GR. Και κάτι άλλο, λυχνίες έχεις αλλάξει?  ;)

 

Από τους κωδικούς, πάντως, που βρήκες δεν βγαίνει άκρη ( πρώτη φορά ακούω και για Ashton ελατήριο ). Και δυστυχώς δεν μετριέται με πολύμετρο η σύνθετη αντίσταση! Γιατί δεν ρωτάς στη Randall?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης ειναι 2 μηνων δεν νομιζω να θελει λυχνιες απο τωρα..επιπλεον οταν το πρωτοπαρουσιασε αυτο και τον πηγα στο μαγαζι αλλαξαν ολες τις λυχνιες αλλα δεν ηταν απο κει...εγω ενα search στο γουγλη πουανα μου βγαλε ενα φφορουμ που ελεγε μεσα ενας τυπος οτι ειναι της ashton αυτο το ριβερμπ..θα στειλω ενα μαιλ στη randall...τι ειναι η συνθετη αντισταση?!?(για εγκυκλοπεδικες γνωσεις ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα βεβαιωθείς οτι είναι προβληματικό το ρεβέρμπ αντικατέστησε το με ενα accutronics

που είναι κορυφάιο και φτηνό σχετικά.

 

http://www.accutronicsreverb.com/

 

αγόρασε το από tubeampdoctor

 

http://www.tubeampdoctor.com/index.php?cPath=32&osCsid=0bab170084ad6b0775fb180b4dbba781

 

θα βρεις την υγεία σου πραγματικά είναι τέλειο

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου