Προς το περιεχόμενο

Πως τοποθετω ΣΩΣΤΑ τις χορδες μαμα?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλο βιντεακι αλλα σαν τον τελευταιο τσακωμο του εθνικου σταρ τιποτα...Το βλεπω συνεχεια ενω παιζω κιθαρα..Με βοηθαει στην εμπνευση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως ακομα και σωστα να βαλεις τις χορδες οπως δειχνει ο τυπακος πρεπει και το νατ να ειναι σε καλη κατασταση αλλιως η τριβη που δημιουργειται ειναι που ξεκουρδιζει την κιθαρα.Οπως πολλοι απο εσας θα ξερουν λιγο μολυβακι στις εγκοπες κανει θαυματα.Ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν βγαινουν κοθαρες με tune o matic,locking nut και fine tuners.Εχει ολα τα πλεονεκτηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ακομα και σωστα να βαλεις τις χορδες οπως δειχνει ο τυπακος πρεπει και το νατ να ειναι σε καλη κατασταση αλλιως η τριβη που δημιουργειται ειναι που ξεκουρδιζει την κιθαρα.Οπως πολλοι απο εσας θα ξερουν λιγο μολυβακι στις εγκοπες κανει θαυματα.Ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν βγαινουν κοθαρες με tune o matic,locking nut και fine tuners.Εχει ολα τα πλεονεκτηματα...

 

 

Γιατι το locking nut επηρεαζει αρνητικα τα ακουστικα χαρακτηριστικα της κιθαρας.Οσο για tune-o-matic και fine tuners βγαζει η kahler μια πολυ καλη γεφυρα που μπορεις να ρυθμισεις την χορδη καθ'υψος, κατα μηκος και συμφωνα με το radius της ταστιερας!!!

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ibanez μου έχει tune-omatic και microtuners αλλά δεν έχει... τρέμολο ούτε locking nut  ??? ???

 

4133472529_d7195d90b1_o.jpg

 

πρέπει να παίζαν πολύ... PRO 8) όταν τη σχεδιάζανε, τα microtuners φυσικά δεν τα έχω αγγίξει ποτε. Χάθηκε ο κόσμος να βαλουν ένα νορμαλ tailpiece  :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ibanez μου έχει tune-omatic και microtuners αλλά δεν έχει... τρέμολο ούτε locking nut  ??? ???

 

4133472529_d7195d90b1_o.jpg

 

πρέπει να παίζαν πολύ... PRO 8) όταν τη σχεδιάζανε, τα microtuners φυσικά δεν τα έχω αγγίξει ποτε. Χάθηκε ο κόσμος να βαλουν ένα νορμαλ tailpiece  :)

 

 

Ούτε τα βιολιά έχουν Floyd... από αρχαιοτάτων χρόνων... :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ομως κανει πολλες στροφες???

4-5 που λεει αυτος μου φαινονται παρα πολλες!

Μεχρι να αρχισουν να καθονται καλα

και να μη ξεκουρδιζονται θα πρεπει να τις αλλαξεις παλι!

It's a long way to the top....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ομως κανει πολλες στροφες???

4-5 που λεει αυτος μου φαινονται παρα πολλες!

Μεχρι να αρχισουν να καθονται καλα

και να μη ξεκουρδιζονται θα πρεπει να τις αλλαξεις παλι!

 

και εγώ έτσι νομίζω. πχ. λέει για την μπάσα μι, 3-4 στροφές. Αν το κάνω, δεν θα υπάρχει χώρος για να τυλιχτούν αρμονικά, νομίζω πως 2 στροφές αρκούν. Η μι καντίνι όμως θέλει 4-5. Συνήθως το υπολογίζω με το μάτι σαν extra μήκος χορδής μέχρι το επόμενο tuning post περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως λέει "πολλές" στροφές ώστε να κρατά επαρκή αντίσταση η χορδή ;

 

η δύναμη που αντέχει ένα τυλιγμένο σκοινί γύρω από κάποιο κύλινδρο είνα εκθετική ως προς τον αριθμό των περιελίξεων, αυτό σημαίνει πως αν αφαιρέσεις μια στροφή, η δύναμη αυτή πέφτει πολύ, πράγμα που ενδεχομένως συνεπάγεται ευκολώτερο ξεκούρδισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου