Προς το περιεχόμενο

Πως τοποθετω ΣΩΣΤΑ τις χορδες μαμα?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η δύναμη που αντέχει ένα τυλιγμένο σκοινί γύρω από κάποιο κύλινδρο είνα εκθετική ως προς τον αριθμό των περιελίξεων, αυτό σημαίνει πως αν αφαιρέσεις μια στροφή, η δύναμη αυτή πέφτει πολύ, πράγμα που ενδεχομένως συνεπάγεται ευκολώτερο ξεκούρδισμα

 

τι εννοείς "αντέχει"? Δεν είναι θέμα αντοχής. Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό. Νομίζω πως ο σκοπός είναι να δημιουργήσουμε ένα, όσο το δυνατόν περισσότερο, σταθερό σημείο-άκρο της χορδής. Δεν μας νοιάζει να τυλιχτεί πολύ, αλλά να τυλιχτεί καλά και σφιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω δεί αρκετά video (φυσικά με τον συγκεκριμένο και σωστό τρόπο) για το

πως να περνάς τις χορδές, αλλά ο τύπος τα εξηγεί πολύ ωραία.

Αργά και κατανοητά!

 

Thanks για το video SF!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως λέει "πολλές" στροφές ώστε να κρατά επαρκή αντίσταση η χορδή ;

 

η δύναμη που αντέχει ένα τυλιγμένο σκοινί γύρω από κάποιο κύλινδρο είνα εκθετική ως προς τον αριθμό των περιελίξεων, αυτό σημαίνει πως αν αφαιρέσεις μια στροφή, η δύναμη αυτή πέφτει πολύ, πράγμα που ενδεχομένως συνεπάγεται ευκολώτερο ξεκούρδισμα

το ξεκουρδισμα σπάνια οφείλεται στο ότι φεύγει η χορδή. Οι περιελίξεις, όταν είναι άτσαλες, η μια πανω στην άλλη, μαζεύουν και αμολάνε τη χορδή με άλλη ταση, ειδικά όταν κάνουμε μπεντ, τρεμολιες, κλπ. Για αυτό και τα λοκ κλειδιά είναι πιο καλά, επειδή δε χρειάζονται περιελίξεις.

 

Με καμια 2 περιελίξεις δε φευγει η χορδη ουτε με... τζιπ, οι παραπάνω γίνονται για να παει με καλή γωνιά η χορδή στο nut.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξεκουρδισμα σπάνια οφείλεται στο ότι φεύγει η χορδή. Οι περιελίξεις, όταν είναι άτσαλες, η μια πανω στην άλλη, μαζεύουν και αμολάνε τη χορδή με άλλη ταση, ειδικά όταν κάνουμε μπεντ, τρεμολιες, κλπ. Για αυτό και τα λοκ κλειδιά είναι πιο καλά, επειδή δε χρειάζονται περιελίξεις.

 

Με καμια 2 περιελίξεις δε φευγει η χορδη ουτε με... τζιπ, οι παραπάνω γίνονται για να παει με καλή γωνιά η χορδή στο nut.

εσύ καλά τα λες, όμως ξαναβλέποντας το βίντεο φαίνεται σαν τα τυλίγματα να πηγαίνουν προς τα πάνω καβαλώντας κάθε φορά και την ελεύθερη άκρη της χορδής, πράγμα που δε μου φαίνεται σωστό..

δεν ξέρω αν συνηθίζονται και άλλοι τρόποι, εγώ τις δύο μπάσες τις περνάω από την πάνω μεριά της τρύπας (όχι από την κάτω), τσακίζω τη χορδή και σφίγγω χωρίς δέσιμο, δεν έχουν γλυστρήσει ποτέ. Τις υπόλοιπες πάλι από την πάνω μεριά, σφίξιμο μισή στροφή, και δέσιμο με ξαναπέρασμα πίσω στην τρύπα (ένα μικρό πρόβλημα σ αυτό το στυλ είναι το λίγο δύσκολο βγάλσιμο). Τις στροφές (δε βγαίνουν πάνω από 2) τις πηγαίνω προς τα κάτω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κάνω τις χοντρές (μι και λα) όπως κι εσύ (όλες οι βόλτες κάτω από το ελεύθερο άκρο) και τις ψιλές η πρώτη στροφή από πάνω και οι υπολοιπές από κάτω όπως δείχνει ο τύπος. Αυτό με το ξαναπέρασμα δεν το κατάλαβα, αλλά μήπως έιναι μπλέξιμο;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά κουρδίζω όπως ο τύπος, αλλά δεν έχω βρει τον "απόλυτο" τρόπο για την μπάσα μι. Πάντα είναι η πρώτη που θα ξεκουρδιστεί (και μετά η σόλ, η οποία είναι και η πιό δύσκολη στο κούρδισμα). Σφίγγω το κουβάρι και λίγο με πένσα (λίγο!).

 

Πάντως, καλά όλα αυτά, δεν έχουν όμως και ιδιαίτερη σημασία, αφού οι ρημαδοκιθάρες πάντα ξεκούρδιστες θα είναι απο γεννησιμιού.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου