Προς το περιεχόμενο

Ποια ηλεκτρακουστικη να επιλεξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Θελω τις γνωμες σας για αγορα ηλεκτρακουστικης κιθαρας κοντα στα 2000 το μεγιστο.Την θελω αμεσα,θελω να ειναι πολυ καλη,θα την χρησιμοποιησω σε live και δεν εχω προβλημα με μεταχειρισμενες.Κυριως για εντεχνο στυλ.Εγω εχω σκεφτει την martin D-28

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω οτι με αυτα τα λεφτα και με τετοια κιθαρα που προτεινεις, δυσκολα θα κανεις λαθος ή μαλλον δεν υπαρχει λαθος επιλογη - σε αυτη την κατηγορια κιθαρας

 

Παντως για την κιθαρα που λες κατι ηξερε και ο ELVIS.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω με την σειρά μου σε μεταχειρισμένες Martin aura, Taylor (κατά προτίμηση με expression system μετά το 2008) και (αν βρεις μεταχειρισμένες σε αυτά τα χρήματα) collings. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και ακουστικές gibson (jumbo) αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι ο ήχος των jumbo είναι ιδιαίτερος και μπορεί να μην σου κάνει.

 

Όπως και να έχει, φρόντισε να έχεις και μια προσωπική επαφή με το όργανο που θα διαλέξεις. Φυσικά, και στο ίδιο μοντέλο παίζουν διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαστε μικρή αγορά και δύσκολα θα έχεις τέτοια πολυτέλεια εδώ στην ελλάδα. Εαν έχεις υπομονή, η αγορά μεταχειρισμένων στην Αμερική έχει πάρα πολλές ευκαιρίες σε εκπληκτικά μεταχειρισμένα όργανα (εγώ ήδη χτύπησα ένα!). Εκτός εαν ατυχήσεις υπερβολικά πάντως, δύσκολα θα πάρεις κακό όργανο σε αυτά τα χρήματα! Τέλος σκέψου σοβαρά την προοπτική να αγοράσεις μια πολύ καλή ακουστική κιθάρα και να επενδύσεις ξεχωριστά για το ηλεκτροακουστικό σύστημα, το τελικό "πακέτο" είναι συνήθως αρκετά πιο cost-efficient.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι με τη σειρα μου να σε ενημερωσω οτι ηλεκτρακουστικη D28 δεν υπαρχει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ

http://www.thomann.de/gr/gibson_hummingbird_pro_ec.htm

 

http://www.thomann.de/gr/martin_guitars_dc_16gte_ap_1.htm

 

http://www.thomann.de/gr/taylor_410ce.htm

 

Εγώ θα ήμουν μεταξύ της Hummingbird και της Taylor.

Επίσης είμαι "φαν" των Dreadnought γι'αυτό δεν πρότεινα κάτι σε Jumbo ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με ndnikola και να επαυξήσω:

 

Τέλος σκέψου σοβαρά την προοπτική να αγοράσεις μια πολύ καλή ακουστική κιθάρα και να επενδύσεις ξεχωριστά για το ηλεκτροακουστικό σύστημα

 

Αυτό είναι η καλύτερη λύση για δύο λόγους. Το σύστημα που έχει πάνω η κιθάρα από τη μαμά της μπορεί να σου αρέσει μπορεί και όχι, ή μπορεί να πάψει να σου αρέσει το μέλλον, αλλά το παντρεύεσαι. Επιπλέον, στις ηλεκτροακουστικές, η επέμβαση όπως το τρύπημα του πλαϊνού για εισαγωγή προενίσχυσης ή jack όσο να 'ναι επηρεάζει τον ήχο. Ειδικά αφού μιλάμε για όργανα κοντά στα 2.000 καλό είναι να έχεις μία ανέπαφη ακουστική που να παίζει άψογα, και να της φορέσεις ό,τι σύστημα θες εσύ, από απλό μαγνήτη LR Baggs M1 μέχρι Fishman blend κλπ κλπ. Υπάρχουν πολλά συστήματα για κάθε γούστο και εφαρμογη. Φοριούνται στο όργανο χωρίς να πέσει "πριόνι", αν βαρεθείς τα αλλάζεις και η κιθάρα σου παίζει πάντοτε άψογα, χωρίς επεμβάσεις. Απλώς το τελικό "πακέτο" δεν είναι σίγουρο ότι θα βγει πιο cost-efficient. Ίσως να βγει ένα τσακ ακριβότερο αλλά είναι πολύ πιο versatile.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι με τη σειρα μου να σε ενημερωσω οτι ηλεκτρακουστικη D28 δεν υπαρχει...

 

Ρε Νικο ημαρτον μου εφυγε το λαπτοπ απο τα χερια.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Τετοιο γελιο δεν εχω ξαναριξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια δεν εχω ξανασχοληθει με ηλεκτρακουστικες κιθαρες και τον ηχο και τις αλλαγες και το ηλεκτροακουστικό σύστημα θα τον διαμορφωσω με τον καιρο.Προς το παρων επειγει ενα live πολυ σημαντικο για μενα (το 1ο) και μιας και ηθελα ηλεκτρακουστικη και μαζεψα τα λεφτα να παρω κατι που να αξιζει πολυ.Εχω πολυ ανχος που με μια κιθαρα που δεν ξερω θα πρεπει να κανω live γρηγορα.

Εχει ςδικιο οτι  ηλεκτρακουστικη D28 δεν υπαρχει,σας λεω τι περιπου τι μου αρεσει.

Απο τις 3 θα επελεγα TAYLOR 410CE.Ξερετε καποιο μαγαζι αθηνα να εχει πολλες να δοκιμασω σε τετοιο επιπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κρίμα να αναγκαστείς να κάνεις "σπασμωδική" κίνηση για ένα όργανο τόσων χρημάτων. Επίσης, έχε υπόψη σου ότι οι περισσότεροι χώροι (μιλάω για ελληνικές μπουατ αλλά και αρκετά γνωστά "πατάρια") δεν έχουν πάντα την καλύτερη υποδομή για να αποδώσει σωστά ένα καλό ηλεκτρακουστικό σύστημα. Με άλλα λόγια, θα μπορούσες να παίξεις live και με μια φτηνότερη (ή δανεική) και να μην υπάρξει εντοπίσιμη διαφορά. Από εκεί και πέρα, έχοντας συγκρίνει παλιότερα τις σειρές 3** και 4** της taylor, προτίμησα τελικά την 3** λόγω "ευκρίνειας" ήχου και ανταπόκρισης. Με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσα να σου προτείνω και την 310, η οποία κυκλοφορεί και στις αγγελίες:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=16797

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα και αυτήν

 

http://www.thomann.de/gr/martin_guitars_00cxae_bk.htm

 

ως ευτυχής κάτοχός της επί 4+ χρόνια μπορώ να σου πω ότι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε πολλά live, η κιθάρα αυτή είναι σχεδιασμένη για gigs! Επίσης δεν θα έχεις σχεδόν κανένα πρόβλημα με feedback...

 

Αν θες να τη δοκιμάσεις νομίζω την έχει ο Διαμαντόπουλος ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου