Προς το περιεχόμενο

Gibson Explorer "Fear" Project.


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Το ποστ που ακολουθει ειναι μεγαλο σε μεγεθος και περιεχει αρκετες "noobαδικες" αποριες. Μην πειτε οτι δεν σας προειδοποιησαμε  ;D ;D ;D Αν βαριεστε να διαβασετε ολο το κειμενο, κοιταξτε τις υπογραμμισμενες ερωτησεις]

Καλησπερα....

Στην αρχη του καλοκαιριου αγορασα απο το το ebay μια stripped down gibson gothic explorer, (σκετα τα ξυλα, χωρις hardware/pickups κλπ) για να ξεκινησω ενα project. Παρ'ολα αυτα την εκανα για διακοπες λιγες μερες αφοτου εφτασε και δεν καταφερα να ξεκινησω με τιποτα. Οποτε, μιας και κλεινουμε αυριο τα σχολεια με το καλο, και θα υπαρχει καποιος χρονος να ασχοληθω, λεω να ξεκινησω με το project μου.

 

Καταρχας, ας ξεκινησω με το τι εχω:

Η explorer, για οσους δεν γνωριζουν, ειναι βαμμενη σε ενα μαυρο satin/matte χρωμα το οποιο μου αρεσει αρκετα ως βαση και λεω να το κρατησω ιδιο. Παρ'ολα αυτα, εχει αρκετα χτυπηματα, γρατσουνιες κλπ, με το κυριοτερο στην μεγαλυτερη "μυτη" (αυτη που ειναι κοντα στον αγκωνα του δεξιου χεριου οπως την κρατας). Οποτε αρχικα χρειαζομαι refinishing (και σε μπρατσο και σε σωμα). Για να γινει βαφη με το ιδιο χρωμα πρεπει η κιθαρα να τριφτει ως το ξυλο?Ποσο ευκολο ειναι να γινει αυτο απο μενα (αρχαριος)? Αν δεν μπορω ποιον τεχνιτη προτεινετε? Προσωπικα εχω ακουσει τα καλυτερα για τον κακανιαρη (η καπως ετσι τελοσπαντων :P) αλλα δεν εχω ιδεα ποσα λευτα παιρνει/ποσο καιρο κανει.

Επισης, οσο βρισκομαστε στο refinishing, υπαρχει τροπος να βαφει το headstock και να κρατηθει το logo της gibson?

 

Το δευτερο κομματι αφορα το μπροστα μερος της κιθαρας. Επειδη εχω ενα κολλημα σχετικα με το "κλασσικο" pickguard των explorer, συν το  γεγονος οτι το toggle switch ειναι στο "κερατο" και δεν βολευει μια, αποφασισα να φτιαξω ενα ομορφο fullface pickguard, μιας και ειναι πιο ευκολο απο αποψης routing απο το να κλεισω τις τρυπες για τα καλωδια του switch. To pickguard θελω κατα πασα πιθανοτητα να το φτιαξω απο ματ αλουμινιο, αλλα ενω εχω βρει που να παω και ποιον να βρω για κοψιμο κλπ, για να το κοψω πρεπει να εχω ενα πολυ ακριβες και σε details και σε scale σχεδιο (κατα πασα πιθανοτητα σε autocad, μιας και οι γονεις μου, ως αρχιτεκτονες, χρησιμοποιουν και μπορουν να με βοηθησουν). Υπαρχει καμια περιπτωση να βρω καπου ετοιμο template, η πρεπει να κατσω να το κανω μονος μου?

 

Ακομα, θελω να κανω μια δοκιμη με inlays γυρω απο το 12ατο ταστο. Λογω κοστους και επειδη δεν ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα, βρηκα αυτους τους τυπους, που κατασκευαζουν vinyl inlays τα οποια κολλουνται στην ταστιερα, και ειναι removable. Επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν πως μπορουν να μου κοψουν custom καποιο inlay. Εχει κανεις καποια εμπειρια με κατι παρομοιο? Εχετε να προτεινετε καποια αλλη, low cost εναλλακτικη?

 

Τελος απο μερια hardware/μαγνητων, εχω ηδη αποφασισει να της φορεσω τους emg-x 60 (neck) και 81 (bridge) μιας και εχω ηδη τους απλους στην "βασικη" μου κιθαρα και ειμαι ευχαριστημενος, και εχω διαβασει σε διαφορα reviews πως οι σειρα "Χ" ειναι καλυτερη σε αρκετα επιπεδα. Απο κλειδια προσανατολιζομαι σε sperzel locking μερια και απο θεμα γεφυρας/καβαλαρη ειμαι ανοιχτος σε προτασεις (αρκει να βγαινουν και σε μαυρο  ;D ;D)

 

Γενικα θελω να ακουσω την γνωμη σας για τα παραπανω, τι θα κανατε εσεις διαφορετικα (οχι απο στυλ αλλα απο κατασκευαστικης αποψης).

 

Εφτιαξα και ενα προχειρο mockup του αποτελεσματος που θα ηθελα στο photoshop. Πανω κατω ετσι τη θελω (Εκτος απο το pickguard που βαριομουν τρελα να βαλω texture αλουμινιου οποτε το αφησα ασπρο.

 

Sorry αν σας κουρασα, αλλα ορισμενα απο τα παραπανω τα εχω στο μυαλο μου αρκετο καιρο τωρα, και καποια στιγμη επρεπε να τα ρωτησω... :) ;D ;D 8) 8)

EXP_F.thumb.jpg.601981a57fdef8bc8c80dc82e0685602.jpg

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε ένα bump αύριο το πρωί, για να σου απαντήσω στα περισσότερα. Ποσά λεφτά έχεις δώσει μέχρι τώρα για το project?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Επειδή θέλω για κάποια δικά μου projects φύλλα αλουμινίου, μπορείς να μας πείς που θα φτιάξεις το pickguard και από που θα προμηθευτείς τα υλικά;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 12ο ταστο μονο να βαλεις ενα inlay ποσο ακριβο μπορει να ειναι ?

Ο μονος ενδιασμος ειναι ισως να μην σου αρεσει τελικα και να το μετανοιωσεις αρα καλυτερα το αυτοκολλητο.Βινυλιο ομως πανω στο ξυλο ? μπρρρρρ  :o Πολυ καγκουριαρικο κανει

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις μεχρι τωρα απαντησεις...

Κανε ένα bump αύριο το πρωί, για να σου απαντήσω στα περισσότερα. Ποσά λεφτά έχεις δώσει μέχρι τώρα για το project?

Εγινε! Οσο για τα λευτα, εχω πληρωσει μονο την κιθαρα, η οποια εκανε γυρω στα 300 dolla's... Βεβαια ειχε ενα μικρο crack το οποιο επισκευασε ο τζιμμυς για 30-40 ευρα, οποτε εχουμε συνολο καμια 280αρια ευρω...

Template pickguard έχω να σου δώσω, το autocad δεν κάνει.

Μιλας για full pickguard ομως, η για το κλασσικο explorer style?

Ερώτηση. Επειδή θέλω για κάποια δικά μου projects φύλλα αλουμινίου, μπορείς να μας πείς που θα φτιάξεις το pickguard και από που θα προμηθευτείς τα υλικά;

My father knows a guy  :P :P :P . Απ'οσο μου ειπε, λεγεται Δατσερης (ΑΦΟΙ ΔΑΤΣΕΡΗ), ειναι καπου στο περιστερι και εχει "Εμπορεια και επεξεργασια μεταλλων"... Ο ιδιος εχει C'n'C μηχανημα κοπης, και προμηθευεται και τα υλικα... Οποτε κομπλε, αν του παω το template εχω τελειωσει... Αν θες για τηλεφωνα επικοινωνιας κλπ δεν ξερω αυτη τη στιγμη, αλλα μπορω να ρωτησω και να μαθω...

Στο 12ο ταστο μονο να βαλεις ενα inlay ποσο ακριβο μπορει να ειναι ?

Ο μονος ενδιασμος ειναι ισως να μην σου αρεσει τελικα και να το μετανοιωσεις αρα καλυτερα το αυτοκολλητο.Βινυλιο ομως πανω στο ξυλο ? μπρρρρρ  :o Πολυ καγκουριαρικο κανει

Εμενα παντως απο τις photos μια χαρα μου φανηκε... Ασε που εχεις και το πλεονεκτημα πως αν δεν σαρεσει το βγαζεις... Ειναι και φθηνο. Και εγω παντως γενικα δεν πιστευω να κοστιζει πολυ ενα inlay, και αν ειναι, θα δοκιμασω με το vinyl και αν μαρεσει παω και το κανω με mother of pearl η abalon... Κατι σαν τα henna tattoo ενα πραμα...  ;D ;D ;D

 

Υ.Γ. Αν το "ΑΦΟΙ ΔΑΤΣΕΡΗ" θεωρειται κακοπροεραιτη διαφημιση παρακαλω να διαγραφει... Ειμαι καινουργιος σχετικα και δεν κατεχω απο τους κανονες του φορουμ...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που να ξεκινήσει κανείς...

Τρείς γενικές παρατηρήσεις-συμβουλές από τη προσωπική μου πείρα.

1) Όταν ξεκινάς μια partcaster, θέλει υπομονή και όχι βιασύνες. Μπορώ να καταλάβω το νεαρόν της ηληκίας σου και το αίμα σου που βράζει, αλλά άκουσε αυτή τη συμβουλή και θα γλυτώσεις χρόνο και χρήμα.

2) Όταν ξεκινάς να μαστορέψεις μόνος σου μια partcaster, χρειάζεσαι χώρο για να βρωμίζεις, μηχανήματα και κάποιες γνώσεις.

3) Εάν δεν έχεις τα παραπάνω, πιό φτηνά σου έρχεται (και με καλύτερο αποτέλεσμα) να δίνεις τις δουλειές σε εξειδικευμένους μαστόρους.

 

Πάμε στο θέμα μας τώρα.

Αγόρασες ένα σώμα-μπράτσο Gibson για 300$, μία πολλή καλή τιμή. Όλες οι original Gibson, έχουν serial number και εδώ μπορείς να βρείς πότε κατασκευάστηκε (και πού) η δική σου

http://www.guitardaterproject.org/gibson.aspx.

Η πρώτη δική μου ερώτηση είναι εάν ενδιαφέρεσαι να (Ξανα)φτιάξεις μια Gibson ή απλά μια Explorer. Η ερώτηση έχει σημασία στα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν αλλά και στη τελική αξία της κιθάρας που θα φτιάξεις.

Ας δούμε τη περίπτωση που τη φτιάχνεις μόνος σου

Έχεις είπαμε χώρα για να τρίψεις, βάψεις και κάποια μηχανήματα.

Η κιθάρα σου χρειάζεται αρχικά τρίψιμο (ή στο χέρι ή με τριβείο) για να βγάλεις το στρώμα του λούστρου που υπάρχει. Εάν θέλεις να τη βάψεις ένα solid χρώμα, δεν χρειάζεται να φτάσεις στο ξύλο. Μετά θές στοκάρισμα...

Παρ'ολα αυτα, εχει αρκετα χτυπηματα, γρατσουνιες κλπ, με το κυριοτερο στην μεγαλυτερη "μυτη" (αυτη που ειναι κοντα στον αγκωνα του δεξιου χεριου οπως την κρατας)

...ξανατρύψιμο για να γίνει τελείως λεία. Ένα πέρασμα με σπρέυ sealer σε αυτή τη φάση δεν θα της έκανε κακό.

http://www.intertrade.gr/productdetails.php?id=1183550275

Μετά από ένα 2000ρο τρίψιμο, ώρα για βάψιμο. Βάλε ότι χρώμα θέλεις

http://www.intertrade.gr/product_more.php?id=1091746676

Μετά από ένα 2000ρο τρίψιμο, ώρα για λούστρο

http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365

Αυτό που σου προτείνω είναι ένας εύκολος (και φτηνός-18 ευρώ) τρόπος για να βάψεις πολυουρεθάνη 2 συστατικών. Οι Gibson όμως ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ πολυουρεθάνη!!, έχουν nitro finish. Νίτρο σε σπρέυ, έχω βρεί μόνο στην Ολλανδία

Μετά από ένα 2000ρο τρίψιμο, ώρα για κρέμες και γυάλισμα (καλό είναι να πάρεις ένα μηχανάκι από το Praktiker).

Την αφήνεις καμμιά εβδομάδα, να την κοιτάς να κάτσουν όλα μαζί, και πάμε παρακάτω.

 

Pickguard. Kαλή η σκέψη σου, αλλά δεν θα είναι ωραίο. Έχω κόψει και εγώ pickguard από αλουμίνια, λαμαρίνες αλλά δεν είναι ωραία (ένα έχω δώσει και στον Evris). Δεν είναι ωραία γιατί κόβονται κάθετα και όχι φάλτσα όπως τα pickguards που έχουμε συνηθίσει και γρατζουνίζονται εύκολα και, και....

Για τέλεια δουλειά, (χωρίς να μπλέκεις με templates και αμφίβολα αποτελέσματα), στείλε ένα mail σε αυτούς

http://www.sharp-concepts.com/

Σίγουρα θα είναι φτηνότερο και τέλειο σε σχέση με αυτό που θα κάνεις μόνος σου.

Εννοείται ότι όταν θα στοκάρεις το σώμα της κιθάρας, θα έχεις κλείσει τις τρύπες του pickguard και θα ανοίξεις του καινούργιου.

Η άλλη λύση είναι να κόψεις ένα πλαστικό pickguard από το αντίστοιχο υλικό που πουλιέται σαν blank (και υπάρχουν εργαλεία για να κοπεί ωραία φάλτσο) και να τυπώσουμε επάνω.

Εάν επιμένεις, θα ανεβάσω ένα Pdf με το template.

 

Για το logo στο headstock...Ανέβασε μια φωτογραφία (κοντινή) για να το δούμε. Είναι απλά άσπρο ή είναι φτιαγμένο με κοχύλι? Ότι και να είναι πάντως, χρειάζεται να φτιαχτεί το σήμα της Gibson σε αυτοκόλλητη μάσκα για να μπορέσεις να το διατηρήσεις ή να το ξαναπεράσεις

 

Για vinul inlays δεν θα ασχολιόμουν καθόλου.

 

Εάν δεν σε φοβίζουν οι παραπάνω διαδικασίες (που περιληπτικά αναφέρω)...go for it.

Χοντρά-χοντρά σου λέω ότι ένας μάστορας για να σου σουλουπώσει τη κιθάρα (εάν δεν έχει χοντράδες), θέλει γύρω στα 300-350 ευρώ σώμα-μπράτσο με πολυουρεθάνη και 400-500 με νίτρο....Βάλτα κάτω και αποφάσισε.

Από χρόνο θέλει κανα μήνα εύκολα, γιατί τα λούστρα θέλουν και το χρόνο τους

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, ευχαριστω για τα insights... Θα σκεφτω γενικα πως και τι θα κανω πριν το κανω, απλα ηθελα μια γενικη γνωμη στις επιλογες που εχω κανει.

Οσον αφορα το pickguard, θα επικοινωνησω με τον ανθρωπο που εχει το μαγαζι και θα ρωτησω για τιμες. Παραλληλα θα μιλησω και με κανα e-mail με την sharp-concepts. Αυτοι ομως δεν θελουν να τους στειλεις την κιθαρα για να φτιαξουν το pickguard? Η εχουν ετοιμε μετρησεις/templates?

Αυτο με το πλαστικο pickguard το εχω σκεφτει κ εγω, αλλα  υπαρχει καποιο blank το οποιο να εχει αρκετο μεγεθος για να χωρεσει την explorer?

Τωρα, για το βαψιμο (που μαλλον θα γινει και πρωτο) επειδη ειναι το πρωτο project που δουλευω, και θελω να βγει καλο, λεω να το παω σε καποιον μαστορα. Αυτο που με φοβιζει ειναι κυριως το μπρατσο... Εχει κανεις τηλεφωνο επικοινωνιας καποιου σοβαρου και καλου μαστορα για αυτη τη δουλεια? (Και οσο γινεται λιγοτερο "πιασοκωλης")

Το λογοτυπο στο headstock δεν ειναι inlayed (και να σας πω και την αληθεια δεν μαρεσει κιολας πολυ...). Marathon, εσυ που κανεις εκτυπωσεις κλπ θα μπορουσες να τυπωσεις ενα καινουργιο λογοτυπο ειτε της gibson ειτε καποιο custom δικο μου πανω στο headstock?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εχουν ετοιμες μετρησεις/templates?

Έχουν τις στάνταρ μετρήσεις και δεν χρειάζονται τη κιθάρα. Εάν θέλεις κάποιο εξωτικό, δικό σου τους στέλνεις ένα Pdf.

 

Αυτο με το πλαστικο pickguard το εχω σκεφτει κ εγω, αλλα  υπαρχει καποιο blank το οποιο να εχει αρκετο μεγεθος για να χωρεσει την explorer?

Έχει σίγουρα ο Thomann, το www.ebay.co.uk και στη χειρότερη το www.ebay.com και ο Stewmac

 

Αυτο που με φοβιζει ειναι κυριως το μπρατσο...

Kανένας φόβος. Πάρε και το site του μάστορα για τηλ, αλλά ρίξε και μια ματιά στο gallery του για να δείς κάποια όργανα που έχει φτιάξει

http://www.jokerguitars.gr/contact.html

 

θα μπορουσες να τυπωσεις ενα καινουργιο λογοτυπο ειτε της gibson ειτε καποιο custom δικο μου πανω στο headstock

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Εάν θέλεις της Gibson θα κάνουμε αυτό

"χρειάζεται να φτιαχτεί το σήμα της Gibson σε αυτοκόλλητη μάσκα για να μπορέσεις να το διατηρήσεις ή να το ξαναπεράσεις"

και θα το δώσουμε στο μάστορα που θα βάψει τη κιθάρα, για να το βάψει μαζί.

Τώρα για να κάνουμε δικό μας, άλλη τεχνική.

Εάν πάντως η κιθάρα σου είναι Gibson, δεν θα τη χάλαγα με λάθος logo.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου