Προς το περιεχόμενο

Compressor σε ηλεκτρακουστική κιθαρα


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Βασικά θελω να ρωτησω κατι το οποιο ειναι ισως ασαφες....Εχει νοημα η χρηση compressor σε ηλεκτρακουστικη? Αν ναι,για ποιο οφελος πάνω κατω?

  Ο κομπρέσορρας μεχρι τωρα εχω καταλάβει μονο στο περιπου τι κανει....Αν κι εχω διαβασει αρκετα στο ιντερνετ.Ο μονος που εχω δοκιμασει ειναι βαζοντας την ακουστικη στην πεταλιερα της ηλεκτρικης(tonelab ST)η οποια εχει ενα υποτυπωδες κομπρεσσορακι.Δεν εχω βεβαια ακουσει καλα λογια και δεν ενθουσιαστηκα κιολας κι εγω ο ιδιος....Αυτο που θελω ειναι στα live να εχει πιο πολυ ατάκα και ογκο η κιθαρα.

 

    Εχω δει σε καποια live σε μπαρακια που σε καποιες φασεις επαιζε μονο ηλ/ακουστικη κιθαρα-φωνη,αλλα η κιθαρα ειχε τετοιο ογκο και "σκασιμο" (με τις μπασες ΜΙ και ΛΑ να δινουν το beat)που εδινε την εντυπωση-ψευδαισθηση οτι ειναι σαν ολοκληρη μπαντα.Αν μπορει βεβαια κανεις να καταλαβει αυτη την περιγραφη....Κατι τετοιο παντως  δεν νομιζω οτι γινεται μονο προσθετοντας μονο μπασα και μεσαια γιατι ετσι κερδιζεις βασικα μονο βομβο και βρωμια.Αρα κομπρεσσορα θελει ή κατι άλλο?

 

  Ξερω οτι η ερωτηση ειναι κομματακι ασαφης,αλλα αν εχετε καμμια ιδεα δωστε την....thanks! :)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει την ηλεκτρακουστική μου (με κρύσταλλο Dean Markley) σε πολλές εμφανίσεις, και ποτέ δεν έκανα βήμα χωρίς κομπρέσσορα, ακόμη και μέτριο ή κακό. Όχι μόνο έδινε sustain αλλά έστρωνε πολύ το παίξιμο σε ακκόρντα και μελωδικές γραμμές, "μαζεύοντας" και αρκετές άτσαλες νότες από πλευράς δυναμικών ή γωνίας της πένας. Επίσης, έπαιζε το ρόλο της ανόδου της στάθμης του εξαιρετικά ασθενούς σήματος του κρυστάλλου.

 

Εγώ χρησιμοποιούσα (και εξακολουθώ να τον χρησιμοποιώ για αυτό το σκοπό) αυτόν εδώ τον παλιό από τότε...

 

height=300http://www.daddys.com/images/usedgear/DOD4281_1.jpg[/img]

 

... o oποίος σαν κομπρέσσορας δεν λέει πολλά και κάνει τον ήχο λίιιγο πιο μουντό, αλλά δουλεύει εξαιρετικά σε αυτή τη χρήση δίνοντας και τον όγκο που λες, όπως άλλωστε πιστεύω πως θα δουλέψουν καλά όλοι οι κιθαριστικοί κομπρέσσορες, εκτός αν αναζητάς πιο high end λύσεις. Ο Electroharmonix Black Finger δίνει μια λαμπίσια "λάμψη" που μπορεί επίσης να σου αρέσει ιδιαίτερα.

 

 

Ένα ωραίο tip που έχει χρησιμοποιηθεί σε κατάσταση ανάγκης και έχει δουλέψει πολύ ωραία: αν θέλετε να πάρετε ήχο από ακουστική και δεν δουλεύει η έξοδός της ή σας λείπει μια έξτρα είσοδος mic preamp στην κονσόλα, πάρτε ένα μικρόφωνο SΜ58 και με τον ανάλογο αντάπτορα συνδέστε το στον κομπρεσσοράκο αυτό (και υποθέτω κάλλιστα και σε άλλους, με διαφορετικά επίσης δυναμικά μικρόφωνα). Το σήμα θα ενισχυθεί και θα παραδοθεί κομπρεσσαρισμένο στην κονσόλα, έτοιμο να συνδεθεί στο line in.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και τα enhasers-xciters (οπως το 1401 της Aphex, σε πεταλι για ακουστικα οργανα), που κανουν βεβαια αλλη δουλεια απο τον κομπρεσορα,  αλλα δινουν μαλλον το ακουστικο αποτελεσμα που περιγραφεις παραπανω!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστικη η ηλεκτρακουστικη κιθαρα χωρις κομπρεσσορα=σκορδαλια χωρις σκορδο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Καταλαβα....Η ασχετιλα παει συννεφο....Οχι η δικια μου,αλλα του "ηχοληπτη",ο οποιος οταν τον ρωτησα "σε τι χρησιμευει το κομπρεσέρ ;D στην ηλεκτρακουστικη" μου απαντησε "ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!" :o :o

  Με τον εν λογω κυριο συνεργαζομαι συχνα πυκνα,χωρις βεβαια να πινω και νερο στις ικανοτητες του...Ας οψεται η επαρχια και το οτι στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος κλπ κλπ. Και οταν μου ειπε αυτο το πραγμα ΔΕΝ με επεισε καθολου....Και λεω κατσε να ρωτησω τα παιδια στο νόιζ.... ;D

 

    Παιδες,με κατατοπισατε.... ειδικα αυτό

 

Ακουστικη η ηλεκτρακουστικη κιθαρα χωρις κομπρεσσορα=σκορδαλια χωρις σκορδο... ;D

 

ΟΛΑ ΤΑ  Λ€ΦΤΑ! ;D ;D

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα εντωμεταξυ να ρωτησω....Εχετε να προτεινετε καποιον για αυτη τη χρηση? Δεν ξερω απο τιμες τι παιζει,αλλα γυρω στα 100 ευρα παιρνεις κατι αξιοπρεπες? Μιλαμε για καινουργιο....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ βγαίνω σε live με ακουστική χωρίς compressor και νόμιζα ότι κακώς το κάνω και δεν συνηθίζεται, αλλά με εξαγνίσατε. Μόλις ξαναπάω δουλειά, θα αυξήσω το mix για πάρτη σας!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου