Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Μπασο


Elanir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κρατωντας το πανω πανω ταστο της πρωτης χορδης και γρατζουνοντας το μπασο η χορδη αγγιζει τα σιδερακια απο 2-3 διπλανα ταστα και το αποτελεσμα ειναι να μην βγαινει ηχος...

 

λαθος σεταρισμα, ή προβλημα κατασκευης?

 

εντελως αρχαριος εδω μπορω να κανω κατι ή να το παω πισω?

 

ευχαριστω και καλα Χριστουγεννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τα αλενακια ή οτι αλλο ειχε στη συσκευασια και ανεβασε το βαγονακι της χορδης απο την γεφυρα.1/4 της στροφης και στις 2 βιδες και δοκιμαζεις.

Καντο αυτο για να μην σου σπαει τα νευρα και οποτε μπορεις πηγαινετο για ενα σεταρισματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τα αλενακια ή οτι αλλο ειχε στη συσκευασια και ανεβασε το βαγονακι της χορδης απο την γεφυρα.1/4 της στροφης και στις 2 βιδες και δοκιμαζεις.

Καντο αυτο για να μην σου σπαει τα νευρα και οποτε μπορεις πηγαινετο για ενα σεταρισματακι.

 

επειδη οταν λεω αρχαριος το εννοω... εννοεις το σημειο εκεινο απο το οποιο κσεκιναει η χορδη κατω απο τους μαγνητες? αν ναι υπαρχει οριο ποσο θα το ανεβασω κατεβασω? μη μου μεινει η βιδα στο χερι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορείς να το πας πίσω, πήγαινέ το.

Αν το έχεις πάρει από ίντερνετ τότε πήγαινέ απλά για σετάρισμα και στείλε τους ένα μεηλ να τους κράξεις που σου εδώσαν το μπάσσο σε τέτοια κατάσταση.

 

καλύτερα μην ανακατευτεις με άλεν κλειδιά ακόμα.

δώσε το αν έχεις σε κάποιον γνωστό σου που να ξέρει απλά να σετάρει.

είναι κρίμα να πληρώσεις μάστορα απλά επειδή είσαι αρχάριος.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαθος σεταρισμα, ή προβλημα κατασκευης?

εντελως αρχαριος εδω μπορω να κανω κατι ή να το παω πισω?

Ίσως ειναι σημαντικο να μας πεις και τι μπασο εχεις. Έχεις καποιο link που να παρουσιαζει ομοιο μοντέλο?

Ανύπαρκτο σετάρισμα όπως σου είπαν οι φιλοι. Ισως και με το ματι καταλαβεις πως το μπρατσο (ταστιερα) λυγίζει στο κέντρο της προς το μερος των χορδών. Θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις απο που το αγορασες. Αλλα θα πρεπει κι εσυ να εισαι προσεκτικός με το οργανο. Ειναι ξυλινη κατασκευή και επηρεάζεται απο υγρασίες, ξηρασίες κλπ. Τσεκαρε διαφορα Posts εδω στο Noiz.gr για το πως μπορεις να φροντιζεις το μπασο σου.

Για το προβλημα σου χρειάζεται κάποιος ειδικός τεχνικος και προτείνω προσωπικά να πληρώσεις καποιον επαγελματία. Καλοί οι φίλοι αλλα ως αρχαριος , δεν μπορεις να αξιολογήσεις εαν καποιος γνωστός σου ειναι πραγματικά ικανός να επιδιορθώσει το μπασσο σωστα. Το να σηκώσεις την γέφυρα -και τις χορδες- ειναι μια προσωρινή λύση αλλα δεν ειναι η σωστη. Αναλογα και με την κατασταση της ταστιέρας μπορει να μην γινει και τίποτα μεσω της γεφυρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το προβλημα σου χρειάζεται κάποιος ειδικός τεχνικος και προτείνω προσωπικά να πληρώσεις καποιον επαγελματία. Καλοί οι φίλοι αλλα ως αρχαριος , δεν μπορεις να αξιολογήσεις εαν καποιος γνωστός σου ειναι πραγματικά ικανός να επιδιορθώσει το μπασσο σωστα.

 

δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

έχεις δίκιο.

 

Λοιπόν και εγώ θα ήθελα να μάθω από που το πήρες. από περιέργεια.

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινέ το πίσω τρέχοντας.

ζήτα να στο σετάρουν δωρεάν.

είναι τραγικό που σου έδωσαν όργανο σε τέτοια κατάσταση και σου ζήτησαν χρήματα.

 

αλλά τώρα που μου είπες πως είναι από νάκα... τα κατάλαβα όλα.

 

σοβαρά πήγαινέ το πίσω.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω μία μηδενιστική άποψη.... Πάρε ένα Ibanez GSR200 (από όπου θες) και πήγαινε μετά στον Νάκα κρατώντας το Yamaha πάνω από το κεφάλι σου σαν πολεμικό τσεκούρι και τραμπούκησε τον Νάκα... Και μετά απαίτησε να στο φτιάξουν...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω μία μηδενιστική άποψη.... Πάρε ένα Ibanez GSR200 (από όπου θες) και πήγαινε μετά στον Νάκα κρατώντας το Yamaha πάνω από το κεφάλι σου σαν πολεμικό τσεκούρι και τραμπούκησε τον Νάκα... Και μετά απαίτησε να στο φτιάξουν...

 

έχεις ένα θέμα με τα ιμπανέζ ε;

και εγώ σε ιμπανέζ σάουντγκιαρ έχω μάθει (και μαθαίνω ακόμα και για πάντα...) αλλά ρε συ, πολύ λεπτή ταστιέρα. με εκνεύριζε τόσο πολύ που πήρα 6χορδο και βρήκα την υγειά μου (αν και τελευταία και αυτό λεπτό μου φαίνεται)...

 

 

συμφωνώ αρκετά με τη γνώμη σου αλλά εγώ θα πρότεινα και κάτι από την άλλη άκρη:

squier vintage modified...

από θωμά 300€ και μιλάμε για διαχρομικό ήχο, όχι όσο ουδέτερος όσο το ιμπανέζ.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου