Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τις καμπίνες ενισχυτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Δεν ειχα ποτε ενισχυτη με καμπινα και θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν η ξερουν καποια πραγματα. το να συνδεσω εναν λαμπατο ενισχυτη combo πανω σε μια καμπινα 4*12 ειναι καλη ιδεα? τι θα μου δωσει παραπανω? τωρα οσον αφορα τις καμπινες, μια harley benton που ειναι φτηνη, διαφερει σε ηχο πχ απο μια marshall? ειναι μεγαλυτερες οι διαφορες αν τις χρησιμοποιεις με εναν λαμπατο η με εναν τρανζιστορατο ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο θα ειναι καλυτερη μια καμπινα marshall απο μια harley benton και το αντστροφο εξαρταται απο το μοντελο που θα διαλεξεις.(Μην νομιζεις οτι Marshall σημαινει και τρομερος ηχος...εχει βγαλει κατι μοντελα η marshall... :o :o

Οσο για τις διαφορες λαμπατου ενισχυτη με τρανζιστορατου εχουν χιλιοαναλυθει...κανε ενα search και θα βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσο για τις διαφορες λαμπατου ενισχυτη με τρανζιστορατου εχουν χιλιοαναλυθει...κανε ενα search και θα βρεις...

ξερω τις διαφορες τους, αυτο που ρωταω ειναι ουσιαστικα αν θα φανει διαφορα της καλης καμπινας απο την "κακη" οταν βαλω λαμπατο επανω της, η αν θα ειναι η ιδια διαφορα ( των καμπινων) οπως ηταν και με τον τρανζιστορατο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να συνδεσω εναν λαμπατο ενισχυτη combo πανω σε μια καμπινα 4*12 ειναι καλη ιδεα? τι θα μου δωσει παραπανω?

 

παραπάνω ένταση, όγκο και μπάσα

 

ίσως δεν μπορέσεις να ακούσεις το οργισμένο χτύπημα του γείτονα στην πόρτα σου

 

η "κακή" καμπίνα θα φανεί περισσότερο με λαμπάτο γιατί δεν θα μπορέσει να αποδώσει καλά τις πλούσιες αρμονικές της λάμπας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υλικά της Benton θα είναι χειρότερα από της Marshall ή οποιασδήποτε άλλης εταιρίας τέτοιας εμβέλειας (ENGL, Fender, Mesa κλπ)... Δεν είναι "κακή" καμπίνα αλλά 1ον αυτό που έχω διαπιστώσει από τις καμπίνες μπάσου της Benton είναι ότι είναι τελείως ουδέτερες πράγμα που για εμένα δεν κάνει γιατί θέλω ο ήχος μου να μου αρέσει και να μην είναι ουδέτερος... Από την άλλη (μιλώντας πάντα για μπάσο) οι καμπίνες της Behringer μου αρέσανε αρκετά (εντάξει δεν είναι και Hartke) και γενικά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς τα εκεί αν θες φθηνή καμπίνα... 2ον σκέψου ότι οι Benton ακόμη χειρότερα και από τις Behringer έχουν κακή μεταπωλειτική αξία και άρα αν δεν σου κάνει μάλλον θα την ρίξεις στο τζάκι (γιατί να την πουλήσεις λίγο δύσκολο...)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραπάνω ένταση, όγκο και μπάσα

 

ίσως δεν μπορέσεις να ακούσεις το οργισμένο χτύπημα του γείτονα στην πόρτα σου

 

η "κακή" καμπίνα θα φανεί περισσότερο με λαμπάτο γιατί δεν θα μπορέσει να αποδώσει καλά τις πλούσιες αρμονικές της λάμπας

πολυ κατατοπιστικος. ευχαριστω φιλε μου. οι harley benton ειναι γενικα χαλια η ειμαι κολλημενο μυαλο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harley benton ειναι η φθινη λυση...Αλλα την καμπινα (και ειδικα την 4χ12) την χρειαζεσαι για καποιο live, για προβες...??γιατι αν την θες για εξασκηση δε νομιζω να ειναι απαραιτητη.

Εφοσον ομως την θελεις καποιο λογο θα εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harley benton ειναι η φθινη λυση...Αλλα την καμπινα (και ειδικα την 4χ12) την χρειαζεσαι για καποιο live, για προβες...??γιατι αν την θες για εξασκηση δε νομιζω να ειναι απαραιτητη.

Εφοσον ομως την θελεις καποιο λογο θα εχεις...

την θελω για να την εχω στιμενη σε ενα μαγαζι και να μην μεταφερω συνεχεια ενισχυτες απο εδω και απο εκει. γιατι παιζω σε 2 μαγαζια που χρειαζομαι ενισχυτη καθε εβδομαδα. γι'αυτο ψαχνω κατι φτηνο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως βλέπεις εδώ

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=4x12_guitar_cabinets&oa=pra

 

υπάρχουν περισσότερο επώνυμες λύσεις με ελάχιστα παραπάνω φράγκα

 

δεν θα έπαιρνα ΗΒ, στα εξήγησε κι ο φάνκυ παραπάνω

 

σε μαγαζί μπορείς να παίζεις και με 2χ12 και με 1χ12, με μικρόφωνο φυσικά, γιατί 4χ12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να την έχεις στημένη σε μαγαζί καλύτερα θα ήταν να πάρεις έναν δεύτερο combo και να τον αφήσεις στο ένα μαγαζί... Αν πούμε ότι μία Benton καμπίνα κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ δώσε 100 ευρώ παραπάνω και πάρε κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/peavey_windsor_studio.htm

Η κοίτα για κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/fender_fm212r_egitarrencombo.htm αν δεν θες απαραιτήτως λάμπα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου