Προς το περιεχόμενο

Ποιο fuzz για stoner-heavy rock?


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειτα απο ωρες στο νετ τσεκαροντας πεταλακια κατεληξα στα εξης.

ELECTRO HARMONIX BIG MUFF(και ολα τα παρεμφερη )

FENDER BLENDER

BOSS FZ5

MXR M173 SILICON FUZZ CLASSIC 108

ORION MOTOR FUZZ

SEYMOUR DUNCAN TWEAK FUZZ PEDAL

VOODOO LAB SUPER FUZZ

Z.VEX FUZZ FACTORY VEXTER

Το budjet ειναι μεχρι 200 ευρω(αναλογα με το πως θα πανε οι γιορτες)Το gear μου ειναι μια epiphone les paul standar lefty και ο ενισχυτης μου ειναι ο vox ad50vt.Δυστυχως δν καταφερα να τα βρω ολα για να τα ακουσω.Παρακαλω τις γνωμες και τις προτασεις σας.To θελω για stoner,heavy rock καταστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

BMF Aries Fuzz, βασισμένο στο παλιό Ram's Head Big Muff.

 

Eναλλακτικά ένα παλιό Αμερικάνικο ProCo RAT (ψάξε για το 90s Reissue), θα κάνει δουλειά σίγουρα.

 

Μην πάς σε κλασικά fuzzes με τον τρανζιστοράτο, όπως το Voodoo και το MXR, θα ακούγονται harsh. Γι αυτό σου πρότεινα τα παραπάνω που έχουν περισσότερο distortion voicing.

 

To Βοss είναι μαύρο χάλι. Το Fuzz Factory πολύ καλό πετάλι, αλλά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από κάτι πιο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τα fuzz ειναι απο τα πεταλια που ειναι δυσκολο να ακουστουν καλα σε εντασεις σπιτιου και με τρανζιστορατους/modelling ενισχυτες. οχι οτι ειναι αδυνατο, αλλα ο ηχος τους ειναι συνηθως συνδυασμος λαμπατου ενισχυτη και εντασης.. εγω εχω ενα analogman germanium fuzz, σπιτι ακουγεται χαλια αλλα σε live ειναι εκπληκτικο.. το BIG MUFF ειναι φτηνο και κλασσικο πεταλι, οποτε ειδικα αν το βρεις μεταχειρισμενο μπορεις να πειραματιστεις χωρις να δωσεις πολλα. για stoner και γενικα πολυ παραμορφωση κοιτα πιο πολυ silicon πεταλια, μια που η ειδικοτητα των germanium ειναι το να "καθαριζουν" καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ELECTRO HARMONIX BIG MUFF(και ολα τα παρεμφερη )

FENDER BLENDER

BOSS FZ5

MXR M173 SILICON FUZZ CLASSIC 108

ORION MOTOR FUZZ

SEYMOUR DUNCAN TWEAK FUZZ PEDAL

VOODOO LAB SUPER FUZZ

Z.VEX FUZZ FACTORY VEXTER

 

Εκτός από το Orion, τα έχω ακούσει όλα. Δεν έχω όμως ιδέα πώς θα ακουστούν σε έναν μη λαμπάτο ενισχυτή, οπότε στην απίθανη περίπτωση που περάσεις από το ψαχτήρι (το ποιο?), αν πέσεις σε παλιότερα σχόλιά μου στο παρόν φόρουμ για κάποιο από αυτά, θα ήταν καλύτερο να μην τα λάβεις υπόψη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι καποια φαζ που εχω δοκιμασει οπως το big muf kai to zvex αλλα νομιζω γενικοτερα,αδικουνται παραφορα σε ενα μη λαμπατο ενισχυτη ειναι σχεδον αλλα πεταλια κατα τη γνωμη μου το λεω απο προσωπικη πειρα και μεταβαση απο εναν πολυ καλο τρανζιστορικο tech 21 trademark 30 σε εναν καλο λαμπατο fender hot rod deluxe απλα στον λαμπατο ακουστηκαν εντελως διαφορετικα απο οτι στο καθαρο καναλι του tech.Γενικοτερα παντως το big muff ειναι τιμιοτατο για τα λεφτα του και το zvex σταθερη αξια αλλα αρκετα ακριβο και τα 2 θελουν αρκετο ψαξιμο στις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο από τα fuzz του Roger Mayer, που είναι ίσως και ο πιο φημισμένος κατασκευαστής fuzz στην πιάτσα... Το προσωπικό μου αγαπημένο είναι το Axis Fuzz, που είναι silicon fuzz για τελείως Hendrix καταστάσεις, αλλά για αυτό που θες εσύ πιθανά να προτιμάς κάποιο από τα υπόλοιπα των rocket series... Και οι τιμές είναι μέσα στα όρια που βάζεις (στο Thomann είναι 193 ευρώ το καθένα, όμως αλλού μπορεί να τα βρείς και φθηνότερα).

 

Δες τα εδώ (και μετά άκου τα στο youtube):

http://www.roger-mayer.co.uk/rockets.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τα έχεις ακούσει επάνω στον συγκεκριμένο ενισχυτή? Θέλω να καταλάβω υπό ποια οπτική προτείνεις αυτό του Mayer (πέρα και από αυτά τα συγκεκριμένα της λίστας που αναφέρθηκε προηγουμένως), και πώς συστήνεις την διαμόρφωση άποψης από το YouTube.

 

Εγώ προτείνω ένα αυθεντικό Dallas Arbiter Fuzz Face γερμανίου του '67 ή ακόμη καλύτερα (για στόνερ όπως ζητάς) ένα DAM Meathead Deluxe. Θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά, θα περιμένεις δυο-τρια χρόνια σε λίστα για να μπορέσεις να το δεις ακόμη και ζωγραφιστό ΑΛΛΑ θα μεταμορφώσει ως δια μαγείας όλο σου το σετάπ (για να μην αναφέρω ότι εξολοθρεύει και την φυλλοξήρα από τις βουκαμβίλιες, και ανεβάζει και το σεξ απίλ, ειδικά μόλις ποστάρεις στο Νόιζ ότι το απέκτησες).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τα έχεις ακούσει επάνω στον συγκεκριμένο ενισχυτή? Θέλω να καταλάβω υπό ποια οπτική προτείνεις αυτό του Mayer (πέρα και από αυτά τα συγκεκριμένα της λίστας που αναφέρθηκε προηγουμένως), και πώς συστήνεις την διαμόρφωση άποψης από το YouTube.

 

Δεν έχω παίξει ούτε τον ενισχυτή του παιδιού, ούτε έχω ακούσει τα πετάλια, γιατί πολύ απλά μένω Ηράκλειο Κρήτης, και εδώ όχι Roger Mayer, αλλά ούτε και τα μισά (και πολλά λέω) από όλα τα υπόλοιπα πετάλια που αναφέρονται στο topic μπορείς να βρείς έτοιμα να τα δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα. Επομένως, αν περίμενα να αγοράσω μόνο μηχανήματα που μπορώ να δοκιμάσω από κοντά, νομίζω ότι ακόμα με την Boss GT-6 θα ήμουν (όχι ότι αυτό είναι κακό, απλώς τυχαίνει τα μηχανήματα που έχω τώρα να με καλύπτουν πολύ περισσότερο).

 

Κατά τα άλλα, δεν θέλω να το παίξω ξερόλας, γιατί πραγματικά δεν είμαι κανένας ειδήμων σε θέματα gear, αλλά ο λόγος που πρότεινα στο παιδί τα fuzzes του Roger Mayer είναι γιατί δεν είδα να αναφέρονται πουθενά, τη στιγμή που μιλάμε για τον κατασκευαστή που σχεδίαζε πετάλια για τον ίδιο τον Jimi (και για πάρα πολλούς άλλους μεγάλους), και ταυτόχρονα είναι μέσα στα λεφτά που μπορεί να δώσει το παιδί. Επομένως θεώρησα ότι μια ακόμη πρόταση δεν θα το ζημιώσει.

 

Τώρα σε ό,τι αφορά τα online videos δοκιμών, αποτελούν κριτήριο για την αξιολόγηση ενός μηχανήματος, εάν ξέρεις πώς να αξιολογήσεις αυτό που ακούς, και εάν με την εμπειρία μπορείς να καταλάβεις αν το εν λόγω μηχάνημα θα συμβάδιζε με το δικό σου εξοπλισμό, για το σκοπό που το θέλεις. Φυσικά και δεν ισχυρίζομαι ότι ένα τέτοιο βίντεο είναι ατράνταχτο κριτήριο, αλλά είναι αρκετά χρήσιμο, πολλές φορές χρησιμότερο από τη γνώμη κάποιου εδώ μέσα που μπορεί να προτείνει κάτι επειδή στα αυτιά του ακούγεται σούπερ... κι αυτό γιατί το σούπερ ενός μπορεί να αντιστοιχεί σε απευκταία κατάσταση για κάποιον άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει ούτε τον ενισχυτή του παιδιού, ούτε έχω ακούσει τα πετάλια, γιατί πολύ απλά μένω Ηράκλειο Κρήτης, και εδώ όχι Roger Mayer, αλλά ούτε και τα μισά (και πολλά λέω) από όλα τα υπόλοιπα πετάλια που αναφέρονται στο topic μπορείς να βρείς έτοιμα να τα δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα. Επομένως, αν περίμενα να αγοράσω μόνο μηχανήματα που μπορώ να δοκιμάσω από κοντά, νομίζω ότι ακόμα με την Boss GT-6 θα ήμουν (όχι ότι αυτό είναι κακό, απλώς τυχαίνει τα μηχανήματα που έχω τώρα να με καλύπτουν πολύ περισσότερο).

 

Eπομένως, αφού όχι μόνο δεν το έχεις δοκιμάσει καθόλου με τον συγκεκριμένο ενισχυτή αλλά ούτε με οποιονδήποτε άλλον, πώς μπορείς να το προτείνεις? Δεν σκέπτεσαι πως είναι μια πρόταση που δεν έχει κάποια βάση? Εγώ πχ. όντως το έχω δοκιμάσει επάνω σε μερικούς λαμπάτους και πιστεύω πως δεν κάνει για στόνερ ή γενικά heavy rock, όπως επίσης και ο ενισχυτής που χρησιμοποιεί ο συνφορουμίτης. Για περισσότερες λεπτομέρειες για τις δικές μου προτάσεις επί του πολυσυζητημένου θέματος του θρεντ, τα γνωστά (ψαχτήρι).

 

Κατά τα άλλα, δεν θέλω να το παίξω ξερόλας, γιατί πραγματικά δεν είμαι κανένας ειδήμων σε θέματα gear, αλλά ο λόγος που πρότεινα στο παιδί τα fuzzes του Roger Mayer είναι γιατί δεν είδα να αναφέρονται πουθενά, τη στιγμή που μιλάμε για τον κατασκευαστή που σχεδίαζε πετάλια για τον ίδιο τον Jimi (και για πάρα πολλούς άλλους μεγάλους), και ταυτόχρονα είναι μέσα στα λεφτά που μπορεί να δώσει το παιδί. Επομένως θεώρησα ότι μια ακόμη πρόταση δεν θα το ζημιώσει.

 

Πίστεψέ με, αν ξεκινούσαμε όλοι να αναφέρουμε ονόματα που δεν είδαμε να παρουσιάζονται στο παρόν θρεντ, θα γεμίζαμε άχρηστες σελίδες. Εγώ πχ. που αστειεύτηκα για το Fuzz Face ή το Meathead που δεν εμφανίστηκαν ως προτάσεις, πρόσθεσα τίποτα ουσιαστικό στη συζήτηση? Το θέμα είναι να προτείνουμε κάτι που έχουμε έναν βάσιμο λόγο από δικιά μας εμπειρία να πιστεύουμε πως μπορεί όντως να βοηθήσει. Όπως σημειώθηκε και προηγουμένως (και πολλές φορές στο παρελθόν), τα φαζ είναι εξαιρετικά "ιδιοσυγκρασιακά" βρωμοπέταλα που δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό με ένα πολύ συγκεκριμένο σετάπ, ενώ την ακριβώς επόμενη στιγμή μπορούν σε ένα άλλο - ακόμη και ελαφρά διαφορετικό - να ακούγονται απαίσια. Ως εκ τούτου, ποτέ δεν θα πρέπει να προεξοφλείς πως θα ακούγονται καλά στο δικό σου, και ακόμη περισσότερο σε κάποιου άλλου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου