Προς το περιεχόμενο

Σεταρισμα κιθαρας, προτιμήσεις και κιθαριστικα διλήμματα


jkstigma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα η πηγή είναι τα δάχτυλα. Αν αυτά νιώσουν καλά, το sustain και ο όγκος, ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ !

 

πολυ σωστος+1

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω οταν αρχισα να παιζω live με μπαντες, ειχα μια gibson sg custom, (σκαλα 34,4), της εβαζα 8ρες χορδες, κουρδισμενες σε μι υφεση (ακουγα πολυ hendrix  ;D) και το action τερμα χαμηλα... δεν μπορω να καταλαβω πως επαιζα  ;D ;D

 

μετα απο χρονια επαιζα με 14ρες flatwound σε μια gibson 335, ψηλα τις χορδες, και σε strat εντεκαρες οσο ψηλα γινοταν χωρις να χανεται το intonation... εχω δει πολλους blues και rock παικτες που συνηθως εχουν την κιθαρα ρυθμισμενη ψηλα... εχω δει ομως και πολλους απο αυτους να ταλαιπωρουνται με τενοντιτιδες

 

σημερα βαζω δεκαρες στις fender, 11ρες στις gibson, και γενικα παιζω με medium-χαμηλο action... νομιζω οτι εχει να κανει με το στυλ που θελεις να παιξεις.. ταχυτητα και legato παιξιμο δεν υπαρχουν με τις χορδες ψηλα, αλλα βελτιωνεται ο ογκος και το articulation της νοτας (στα δικα μου αυτια τουλαχιστον).. τελικα ειναι θεμα γουστου.

 

μια καλη αρχη ειναι επισης να ψαξεις πως παιζουν οι κιθαριστες που σου αρεσουν και να δοκιμασεις κατι παραπλησιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου