Προς το περιεχόμενο

Σεταρισμα κιθαρας, προτιμήσεις και κιθαριστικα διλήμματα


jkstigma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδια ολοι εχουμε βρεθει στη στιγμη που ενω τα χεις βρεις με το οργανο σου, εχεις καταλήξει(οσο γινετε) στις ρυθμισεις που σε βολευουνε και σου αρεσουν ...αλλά...

 

Το οργανο σου αρνείτε??  ;D

Κ εννοώ..υποθετουμε παιζεις με πχ μια Stratocaster

 

H καθε κιθαρα απο μόνη της ειναι προσανατολισμενη για καποια παιξιματα.

Τωρα..αν εσεις εχετε βρει ενα setup το οποιο σας βολευει γιατι ειναι,,μαλακό χαμηλό σβλετο κτλ κτλ, αλλα βλέπετε ταυτοχρονα πως η συγκεκριμενη κιθαρα...ΔΕΝ κανει για τετοιου ειδους σεταρισμα...

 

Τι κανετε? αρκειστε να βρειτε μια χρυση τομη?

ή <φέρνετε> την κιθαρα στο γουστο σας ακομα και αν αν αυτο...της αλλάζει λιγο το χαρακτηρα?

 

προσωπικα δεν μπορω να διαλεξω αν θελω την κιθαρα μου με χαμηλο και flat σεταρισμα που μου θυμιζει fushion οργανο...ή αν ειναι τελικα καλυτερο ενα πιο classic σεταρισμα ωστε να χαρεις και λιγο...χτύπημα χορδων

 

χαμηλωνω,,,,γουσταρω τρελα με παει με τα 1000000

αλλα στις μπασες χορδες...ξενερωνω αφου θελει Μόνο soft πενιά.

Eπισης...μου φαινετε πως στενευει? ο ηχος και χανει sustain?

 

Ανεβαζω action....ξενερωνω σε ευκολία κ καποια αλλα πραγματα(πχ σε ασκησεις που χρειαζονται rolling πχ)..αλλα γουσταρω τρελα σε Bluesies!!

 

πωωωωω

καταραμενοι κιθαριστες ρε

δεν το γυρναμε λεω εγω σε φυσαρμονικα που δεν θέλει setup?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα αλλαξει απο 9αρες σε 10αρες στην στρατ μου ηθελα να μην τριζει πουθενα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ειναι παρα πολυ ψηλα οι χορδες και να εχει πολυ καθαρο ηχο και στραγαλατο! Αλλα κουραζοντουσαν τοσο πολυ τα χερια μου και τα μπεντ γινοντουσαν με δυσκολια και ετσι κατεβασα στο action .

 

Δεν νομιζω οτι θα ξαναρυθμιζα με αλλο action. Καλο σεταπ μονο χαμηλο σεταπ!!!χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δεδομενο οτι οσο κατεβαινουν οι χορδες χανεις σε δυναμικες-τονο-σκασιμο

και φυσικα αν θες να παιξεις δυνατα το ξεχνας απο το πολυ fret-buzz!!!

δεν μου αρεσει να περναει και δαχτυλο αναμεσα σε χορδες και ταστιερα αλλα το

χαμηλο σεταρισμα δεν μου αρεσει με τιποτα!!!και ειδικα σε strat!!

αν δεν σε ενδιαφερει και τοσο ο ηχος χαμηλωσε αλλα αν σου αρεσει τοσο(φυσιολογικο

μου φαινεται) φερτες εκει που το οργανο παιζει καλα και μαθε να παιζεις ετσι,μονο καλο θα σου κανει... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια ολοι εχουμε βρεθει στη στιγμη που ενω τα χεις βρεις με το οργανο σου, εχεις καταλήξει(οσο γινετε) στις ρυθμισεις που σε βολευουνε και σου αρεσουν ...αλλά...

 

 

 

πωωωωω

καταραμενοι κιθαριστες ρε

δεν το γυρναμε λεω εγω σε φυσαρμονικα που δεν θέλει setup?

αυυτο το εχω πει χροονια τωρα......και οχι μονο για την κιθαρα αλλα γενικα με τον ηχο του κιθαριστα...εχουμε καταντησει οι ''μουσικοι'' με τα περισσοτερα ψυχολογικα προβληματα...... αυπνιες....και φυσικα αφραγκιες απο τα εξοδα........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καθε κιθαρα απο μόνη της ειναι προσανατολισμενη για καποια παιξιματα.

 

δεν υπαρχει αυτο που λες,ολες οι κιθαρες μπορουν να παιξουν τα παντα & φυσικα  να σεταριστουν τελεια οπως ακριβως θελεις (φτανει να ξερει ο μαστορας σου τη δουλεια του),αν θες εξωφρενικα χαμηλο action πρεπει να πας σε ενα μαστορα για να σου κανει fret dress συμφωνα με το ΔΙΚΟ σου παιξιμο.

 

απλα καλο ειναι να γνωριζεις οτι με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα με ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ χαμηλο action o ηχος σου θα υποφερει... πικρα... ;D  (οπως αλλωστε θα υποφερει και με υπερβολικα υψηλο action)

 

επισης αν η κιθαρα σου ΤΡΙΖΕΙ ακουστικα αλλα οχι στον ενισχυτη τοτε ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ σεταρισμενη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στρατ μου ηθελα να μην τριζει πουθενα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ειναι παρα πολυ ψηλα οι χορδες ...

Το fret buzz κατ' αρχάς είναι μέρος του ήχου της strat. 2oν όσο πιο ψηλά οι χορδές τόσο καλύτερα ακούγεται. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως βλέπεις, όσους κιθαρίστες ρωτήσεις τόσες απαντήσεις θα πάρεις.  ;)

 

Από τη στιγμή που δεν είσαι χθεσινός, και έχεις αναπτύξει έτσι κι'αλλιώς το δικό σου στυλ, θα πρότεινα να δεις ποιο setup ταιριάζει σε ποιες τεχνικές (απ'αυτές που χρησιμοποιείς) και σε τι είδους παιξίματα. Κάπου θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις, αναμφίβολα, αλλά η χρυσή τομή μπορεί να βρεθεί πιστεύω. Αν ΔΕΝ μπορεί να βρεθεί αυτή η χρυσή τομή, τότε, πολύ απλά, το όργανο που χρησιμοποιείς δεν κάνει για σένα.

 

Ίσως είναι πικρό να το συνειδητοποιήσει κάποιος αλλά έτσι είναι. Δεν κάνουν όλες οι κιθάρες για όλους, αλλιώς θα έβγαινε μια κιθάρα σε πολλά χρώματα.  ;D

 

Και να συμπληρώσω ότι, για τα "extreme" όρια σε μουσικά είδη (π.χ. slide, παίξιμο σχεδόν αποκλειστικά με tapping (βλ. Stanley Jordan), "ακραία" κουρδίσματα κλπ) πιθανώς να χρειαστείς άλλο όργανο, αλλά πόσο συχνά παίζεις έτσι? Οπότε επικεντρώσου στο 85-90% της μουσικής που παίζεις, όχι στα άκρα.

 

P.S: Λίγη προσοχή στην ορθογραφία γμτ...  :-\

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως το προβλημα το απέκτησα όταν πηρα το σκάφος μου.

ιβανεζ pm100.

 

Του φοραω 11ρες χορδες και παίζει σε πολυ χαμηλο σεταρισμα μια χαρά.

 

Τωρα..τους τελευταιους 6 μηνες χρησιμοποιουσα μόνο αυτο για διαβασμα..με αποτελεσμα τωρα που επιασα ξανά την ηλεκτρική να φου φαίνετε αβολη και να μην ξερω τι μου φταει.

Την σεταρω χαμηλα μου αρεσει στα χερια με ενοχλει ο ήχος,,

την σεταρω ψηλά..θελει συνηθεια στα χερια αλλα εχει καλό ήχο.

 

Ισως να ειναι καλή ιδεα να την σεταρω κοντα σε εργοστασιακες ρυθμισεις και να την αφησω ετσι για λιγο καιρό.

 

 

Στο τρεμολο επισης ..βλεπω πως αν το ακουμπησω στο σωμα..κερδιζει σε attacka το οργανο και ισως σε sustain αλλα απο την άλλη..χανει την μαγεια του...

 

μου φαινετε καλη ιδέα να παρατησω τα κατσαβίδια, να ανοιξω καμια μπύρα και να παιξω να το ευχαριστηθω .

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο θέμα, πολλά κομπλεξ, πολλα έξοδα και τελικά ένας φόβος για κάτι που αγαπάμε τόσο πολύ.... Θέλω να επικεντρωθώ στο θέμα του πόσο μας προκαλέι ανασφάλεια μια κιθάρα πιο ''δυσκολη'' (χορδές-action) και πόσο τελικά είναι στο μυαλό μας όλο το θέμα του setup και της ευκολίας. Θα δώσω 2 παραδείγματα:

 

1.)     όπως λέει και το γνωστό ανέκδοτο χρειάζονται 100 κιθαρίστες για να αλλάξουν μια λάμπα. ένας την αλλάζει και οι άλλοι 99 του κάνουν υποδείξεις πώς θα το κάνει...

 

2.)     έτυχε μια φορά να πέσει στα χέρια μου μια black beauty κάπου στο '70 κατασκευασμένη...Με χαρά την έπιασα και μου κόπηκε αμέσως όταν διαπίστωσα ότι ο τύπος της φορούσε 11αρες και το action ήταν στο Θεό......  (Παίζω τις κιθάρες μου με 9αρες και χαμηλό action). Πραγματικά δε μπορούσα να παίξω καθόλου... Την άφησα λοιπόν... Μετά από 4 χρόνια βρεθήκαμε τυχαία με το παιδί να παίζουμε σε ένα φεστιβάλ σε άλλες μπάντες και ήρθε να με συγχαρεί...

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Οι ακραίες ρυθμίσεις στο action δεν είναι κακό να γίνονται αν εξυπηρετούν τον παίχτη. Οι επιλογές είναι άπειρες, οι κιθάρες, τα εφέ, οι ενισχυτές, οι προενισχύσεις, τα μικρόφωνα, το P.A. αν μιλάμε για live, το studio αν μιλάμε για recording με άλλα 10.000.000 επιλογές και παραμέτρους....Όλα αυτά θα φροντίσουν ώστε ότι όργανο και να κρατάς να σου δίνουν το 100% της αόδοσής του. Ο φίλος ''The Genius Loci'' νομίζω ότι έδωσε τη καλύτερη απάντηση. Το στύλ του παίχτη και το πόσο καλά κάθονται τα χέρια του πάνω στο όργανο, θα ορίσουν το παχος των χορδών και το action. Για μένα η πηγή είναι τα δάχτυλα. Αν αυτά νιώσουν καλά, το sustain και ο όγκος, ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου