Προς το περιεχόμενο

garageband


GIANNHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση η οποία είμαι σίγουρος πως είναι χιλιο απαντημένη

Θέλοντας να φύγω από τα παράνομα προγράμματα …, πειραματίζομαι σε linux και… σκέφτομαι και τη λύση ενός mac . Θέλω  λοιπόν να μάθω αν το garageband μπορεί να ανταπεξέλθει ποιοτικά σε αυτά που ζητάει ένας χρήστης του cubase, ή θα πρέπει να αγοράσω κάποιο άλλο πρόγραμμα….

Από την άλλη πάλι σκέφτομαι πως με τα λεφτά αυτά (του mac) μπορεί κανείς να στήσει ένα i7 ή να αγοράσει τα προγράμματα για windows και γλιτώνει και το χρόνο εκμάθησης του καινούργιου περιβάλλοντος αλλά παραμένει σε μπλε οθόνες και στo ίδιο βαρετό desktop

Αξίζει λοιπό το garageband; ή με κάποιο (φτηνό) πρόγραμμα κάνω δουλειά σε mac  ή τελικά να κάτσω στα αυγά μου;

 

ευχαριστώ

 

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειραματίζομαι σε linux και… σκέφτομαι και τη λύση ενός mac

 

Γειά σου και σένα! Linux και Mac, άσχετα μεταξύ τους ως υλοποίηση... Linux προς το παρόν εντελώς ακατάλληλο για μουσική!

 

Από την άλλη πάλι σκέφτομαι πως με τα λεφτά αυτά (του mac) μπορεί κανείς να στήσει ένα i7 ή να αγοράσει τα προγράμματα για windows και γλιτώνει και το χρόνο εκμάθησης του καινούργιου περιβάλλοντος αλλά παραμένει σε μπλε οθόνες και στo ίδιο βαρετό desktop

 

Οι εποχές είναι δύσκολες για έξοδα, εγώ στη θέση σου θα έστεινα ένα οικονομικό pcάκι, θα αγόραζα κι ένα φτηνό daw για απλές home studio εφαρμογές και θα ήμουν οκ. Τις μπλε οθόνες έχω να τις δω χρόνια... Σπάνια εμφανίζονται πλέον, είναι είδος προς εξαφάνιση!

 

Για να σου πουν όμως και τα υπόλοιπα μέλη τη γνώμη τους, καλό θα ήταν να μας πεις το budget σου, και τι εμπειρία έχεις με τους υπολογιστές γενικότερα, και ειδικά με μουσικά προγράμματα :)

Πάρε μια ιδεά για το garageband: http://www.apple.com/ilife/garageband/

Δες και μια φτηνή garageband-like εφαρμογή για windows: http://www.acoustica.com/mixcraft/index.htm και video εδώ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τασσο, ευχαριστώ για την απάντηση και για τα λινκ θα τα κοιτάξω .

Λοιπόν με τους υπολογιστές έχω άριστη σχέση το μηχανηματάκι μου είναι core 2 quad  6600

Mpla mpla

Κάρτα ήχου tascam us-224 

Μέχρι τώρα δούλευα με cubase , groove agent, virtual bassist, και καμιά 15 ακόμα  vst

Τα λεφτά που διαθέτω περίπου 1000 με 1500 ευρώ.

ta ubuntu βλέπω πως δίνει κάποια μουσικά προγραμματάκια αλλά είναι νωρίς ακόμα για να ξέρω τις δυνατότητες τους.

 

Για mac δηλαδή να μην το σκέπτομαι ε?

 

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το pc σου, γιατί θέλεις να το αλλάξεις; Με πολύ λιγότερα χρήματα αγοράζεις νόμιμο λογισμικό... Βάλτου κι όση μνήμη αντέχει, ίσως κανα δίσκο παραπάνω αν χρειάζεται. Δες cubase essential το οποίο έχει κάτι παραπάνω από €100 αν δεν κάνω λάθος, επίσης αυτό που σου πόσταρα παραπάνω με κόστος περίπου €60 είναι πολύ καλή λύση.

Για mac δηλαδή να μην το σκέπτομαι ε?

 

Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο. Αγόρασε έναν mac αρκεί να ξέρεις γιατί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τίγκα στις ram και με 1 tb σκληρό … δεν χρειάζεται αναβάθμιση…  ;D

Πράγματι το essential έχει 130 € πώς και δεν το είχα δει ποτέ όλο το STEINBERG CUBASE 5 MIDI & AUDIO PRODUCTION SOFTWARE που κάνει 570€ έβλεπα…  ??? ??? οπότε τώρα αλλάζουν τα πράγματα…

Μια (ηλίθια) ερώτηση ακόμα… αν αγοράσω cubase το  εγκαταστήσω και μετά από καιρό κάνω format..

Μπορώ να το ξανά εγκαταστήσω γιατί κάποια στιγμή είχα ακούσει μια συζήτηση από ένα φίλο ότι δεν μπορείς(λίγο κουφό)…

 

Επίσης ποια η διαφορά του essential me STEINBERG CUBASE 5 MIDI & AUDIO PRODUCTION SOFTWARE

Σε ευχαριστώ…. Απόψε νομίζω θα κοιμηθώ ανάλαφρος…

 

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια (ηλίθια) ερώτηση ακόμα… αν αγοράσω cubase το  εγκαταστήσω και μετά από καιρό κάνω format.. Μπορώ να το ξανά εγκαταστήσω γιατί κάποια στιγμή είχα ακούσει μια συζήτηση από ένα φίλο ότι δεν μπορείς(λίγο κουφό)…

 

Ναι, μπορείς κανονικά.

 

Επίσης ποια η διαφορά του essential me STEINBERG CUBASE 5 MIDI & AUDIO PRODUCTION SOFTWARE

 

Υπάρχει πίνακας σύγκρισης για την έκδοση 5:

 

http://www.steinberg.net/en/products/musicproduction/cubaseessential5/cubaseessential5_features.html

 

Πάντως γενικότερα θα σου έλεγα να μη βιαστείς. δες και το Mixcraft που σου είπα παραπάνω, έχει δοκιμαστική έκδοση για 15 μέρες, κατέβασέ το να το δεις δε χάνεις κάτι! Δυστυχώς μερικές φορές αγοράζουμε πολλά περισσότερα απ' ότι πραγματικά χρειαζόμαστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το πρόβλημά σου δεν είναι μόνάχα το sequencer (Cubase), όπου μπορείς να πάς και προς Reaper, που είναι πάμθηνο για οικιακή χρήση.

 

Το πρόβλημά σου είναι τα 15αριά VSTs... Το Cubase πες πως κάνει 600 ευρώ. αν έχει και το VSL, Και όλα απο EW, τότε το ποσό ανεβαίνει στις 15,000 ευρώ που δεν συζητιέται...

 

Και φυσικά και ξανακάνεις install το Cubase. Μάλιστα, όπου θές και με το dongle σου το δουλεύεις όπου θες (ένα τη φορά...). Τα καλά του dongle... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικολα το ξέρω αλλά ρε γμτ δεν βρίσκω λύση μάλλον πρέπει να κάνω μια μακροχρόνια επένδυση..................................................... μεχρι να με βαρεθεί και να με χωρίσει η γυναίκα μου... και μετά πρέπει να κάνω καμάκι... κύκλος η ζωή....

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου