Προς το περιεχόμενο

Μπορεί να μάθει ντράμς κάποιος σε πολυκατοικία?


arpegios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τωρα ειμαι βολεμενος. Αλλα σε κανα δυο χρονια που θελω να φυγω απο το σπιτι αυτο(γονεις) και θελω να ειμαι σε δικο μου μαζι με τα ντραμς ομως? Εγω λεω λοιπον, μιας και η Δραμα εχει πολλα βουνα, να παω να χτισω μια καλυβα με καλαμια και λασπη και θα ειμαι αρχοντας :D Πολυ βρομικη φαση, underground σκηνικο :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες...μετα από χρόνια ψάξιμο και φάγωμα με τον εαυτό μου βρήκα μία καλή λύση.Θα ανέβαζα φώτο αλλά δεν ξέρω πως.Μου κόστισε κοντά στα 600ευρά αλλά μιλάμε...για αποτέλεσμα!Βοηθήστε με να ανεβάσω φώτο και θα δείτε.Σίγουρα θα δώσει ιδέες και θα βοηθήσει και άλλους σαν εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανεβασε photos και εξηγησε τι εγινε....Γιατι προφανως σε αυτά τα λεφτα και καλο αποτελεσμα....μας καιει πολλούς να βρούμε.... :)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι η εξέλιξη του Τσακ Νόρις δηλαδή :lol: 8)

 

Τον ΘΕΟ δεν τον αγγίζει κανείς, τα'χουμε ξαναπεί αυτά herr Jasemeister.

¶ντε να αυτομαστιγωθείς 69 φορές τώρα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε οτι κανω και εγω παιζε κανονικα σε ωρες που να μην ειναι κοινης ησυχιας.Μπορεις νακοπανας οσο δυνατα θες και δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα!

 

8O 8O 8O 8O 8O Κι ο αδερφός μου παίζει drums αλλά σεβόμαστε και λίγο τους υπόλοιπους κατοίκους εδώ γύρω. Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πω ότι θα χρειαστεί να ονομάσω τις εταιρίες και τα υλικά που πήρα.Οπότε συγγνώμη αν παραβιάζω κάποιον κανόνα.

Επίσης να πω ότι αυτό που προτίνω είναι μία λύση που βρήκα και δεν θεωρώ ότι είναι κάτι επαγγελματικο.Όμως το αποτελεσμα είναι ΑΚΡΩΣ εντυπωσιακό.

Αρχιζουμε.

1) Θα χρειαστούμε αρχικά ένα σχέδιο σε χαρτί.Εκει σχεδιάζουμε ακριβώς τις διαστάσεις ενός δωματίου μέσα στο οποίο θα τοποθετήσουμε τα οργανα(εγώ τα drums)

Προσέχουμε να μετρήσουμε σωστά ώστε να είμαστε άνετα όταν παίζουμε σε αυτό το δωματιάκι.Προβλέπουμε να δημιουργηθεί και μία πορτα από όπου θα μπαίνουμε

και την οποία θα αφήνουμε ανοιχτή όταν θα παίζουμε με την μπάντα μας.(χαχαχαχα)

 

2)Υπολογίζουμε να δημιουργήσουμε έναν ΓΕΡΟ ξύλινο σκελετό που θα στηρίξει την κατασκευή.Υπολογίζουμε πόσα ξύλα θα χρειασούμε και τι διαστάσεων και πάμε στο

κοντινότερο Praktiker και τα αγοράζουμε.Αγοράζουμε γωνίες μεγάλες και αντίσοιχα βίδες.

 

3)Θα χρειαστούμε καλό ηχομονωτικό υλικό που να κάνει και ηχοαπορρόφηση.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ απέφυγα το πετροβάμβακα λόγω των ινών που έχει και των προβλημάτων που δημιουργρεί στα αναπνευστικό σύστημα όταν βρίσκεται σε άμεση επαφή με περιβάλλον.

Έτσι αγόρασα κάτι σαν ricofon πάλι από το Praktiker.Σύμφωνα πάντα με τα τετραγωνικά που υπολόγισα ότι θα επενδύσω.(η τιμή είναι καλή.Όμως όλα μαζί θα κοστίσουν)Θα χρειαστούμε βενζινόκολλα για να τα κολλίσουμε στο ξύλο.Υπάρχουν panels ricofon σε διαστάσεις

1χ1,50

 

4)Για εξωτερική επένδυση όλης της κατασκευής χρησιμοποίησα 6 παπλώματα 1,50 χ 2 χοντρά όσο γίνεται τα οποία πήρα από το ΙΚΕΑ. +1 για πίσω από την πόρτα.

Kάτω βάσουμε ότι χαλάκια θέλουμε.Χοντρά όμως ή μία μοκέτα.

 

Στη συνέχεια οπλίζεσαι με κατσαβίδια,βίδες,πινέλλα και πολύ πολύ υπομονή και αρχίζεις....σύμφωνα πάντα με το σχέδιο σου.Κάποια στιγμή θα τελειώσεις.

Ήρθε η ώρα να βάλλεις τα όργανα μέσα.Τα στηνεις.Βάζεις μέσα ΦΩΣ + ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑ και δεν ξεχνάς να φτιάξεις μία πόρτα(συρρόμενη κατα προτίμηση) με επένδυση από μέσα και αυτή.

Να πώ ότι έξω ακούγεται ελάχιστα και το καλό είναι η κατασκευή αυτή είναι απλή και σκετικά ελαφριά.Τα συμπεράσματα δικά σας.Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες απότην όλη διαδικάσία και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο σετ θα προσέξετε και το hand made(χαχαχαχαχαχαχαχαχ) δεξιό Hihat μου.Οι τρύπες αφήνουν το αέρα να φύγει γρήγορα από μέσα όταν είναι μισάνοιχτο και έτσι δεν κουδουνίζει τόσο όσο παλία όυτε έχει αυτόν τον ήχο καμπάνας που είχα παλιά.Έτσι βαράω το διπέταλο και με το δεξί μπορώ να έχω αυτήν την επιλογή χωρίς να καταργώ την ελευθερη πάνω - κάτω κίνηση του αριστερού hihat στο βωμό του διπέταλου. (χαχαχαχαχα πως τα λέω ρε χαχαχα)

Αυτά τα ολίγα.Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Σκελετός: http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/simow/IM000199.jpg

Μόνωση:

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/simow/IM000200.jpg

Τελική από μέσα εικόνα πριν τα drums:

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/simow/IM000202.jpg

Tα μωράααααααα μου:

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/simow/IM000243.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι η εξέλιξη του Τσακ Νόρις δηλαδή :lol: 8)

 

Τον ΘΕΟ δεν τον αγγίζει κανείς' date=' τα'χουμε ξαναπεί αυτά herr Jasemeister.

¶ντε να αυτομαστιγωθείς 69 φορές τώρα.[/quote']

 

1450.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Simow :wink: 8)

 

Έτσι δεν κάνεις επέμβαση στο χώρο, ειδικά άμα είναι νοικιασμένος.

 

Έχει κάποιους περιορισμούς η προσέγγιση αυτή αλλά πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση δεδομένων των συνθηκών που έχω δει μέχρι στιγμής!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου