Προς το περιεχόμενο

Δεν παίζει το Musikding Das Face '69


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Ο Αη Βασίλης μου εφερε  ένα Das Face '69 kit

 

Επειδή το πετάλι δεν παίζει, παρά μόνο βγάζει κάτι ήχους καταστροφής  >:( όταν έχω τέρμα το volume, μπορεί κάποιος να βοθήσει με τα εξής;

 

α. Η δίοδος D1 σε μερικές φωτογραφίες είναι ανάποδα, π.χ. εδώ (δεν υπάρχουν αυτές οι οδηγίες στα αγγλικά), μήπως μπορεί κάποιος με γνωσεις ηλεκτρονικής να μου πει πώς μπαίνει τελικά η δίοδος;

 

β. Αν τη βάλω ανάποδα, μπορεί να την έκαψα; Σε κάτι φάσεις έβγαλε λίγο ντουμάνι νομίζω ;)

 

γ. Ο πυκνωτής C5 παράλληλα με τη R1 δεν υπάρχει στο κιτ, αλλά έχει θέση στην πλακέτα και είναι σε ένα από τα πολλά ελαφρώς διαφορετικά σχεδια των Γερμανών. Μήπως ξέρει κάποιος τι κάνει και αν είναι καλό τον βάλω για όχι;

 

δ. Το πετάλι είναι με τρανζίστορ γερμανίου και έχει θετική γείωση. Αυτό σημαίνει ότι θα το τροφοδοτήσω μόνο του. Με την ίδια πολικότητα με τα άλλα, έτσι δεν είναι; Θέλω να πω, ένα τροφοδοτικό για μπος κάνει όπως είναι και απλώς δεν πρέπει να βάλω κι άλλα πετάλια; Ή πρέπει να το αντιστρέψω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α&β. Ναι αν την έβαλες ανάποδα παίζει να την έκαψες! Η φορά της παίζει ρόλο ανάλογα με το ποιο fuzzface φτιάχνεις! Germanium or Silicon?!

 

γ. Οι R1/C5 δεν χρειάζονται αναγκαστικά. Το original face δεν τα έχει. Αλλά θα βοηθήσουν αν χρησιμοποιήσεις ΤΒΡ για να μην έχεις "ποπς" κάθε φορά που πατάς τον διακόπτη...

 

δ. Άρα η δίοδος θέλει το (-) προς τα κάτω! Μάλλον έβαλες λάθος τροφοδοσία... ακολούθησε το σχέδιο σε αυτό το pdf!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έβγαλε ντουμάνι...  ;D κάτι έκανες λάθος στα σίγουρα.

 

Η τροφοδοσία πρέπει να γίνει ανάποδα στα πετάλια με θετική γείωση, δηλαδή θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μετασχηματιστή με αποσπώμενο καλώδιο που μπαίνει κι ανάποδα ή μετασχηματιστή που έχει διακοπτάκι γιά την πολικότητα (παραθέτω φωτό).

 

http://img.alibaba.com/photo/208863458/Universal_AC_DC_Adapter.jpg

 

Γιά τη δίοδο δεν ξέρω, πάντως αν ακολούθησες πιστά τίς οδηγίες θα πρέπει να είναι ΟΚ.

 

Το είχα πάθει κι εγώ με ανάποδη γείωση σ' ένα fuzz, τα τίναξε ένας ηλεκτρολυτικός...  ;D Λογικά μετά την αντικατάσταση θα πρέπει να δουλεύει.

 

Γιά περισσότερα (και πιό σίγουρα) περίμενε να σε ενημερώσει κάποιος από τούς guru.

 

ΕΔΙΤ: Με πρόλαβε ο Μύστερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, θα κοιτάξω την τροφοδοσία. Δηλαδή θέλω στο βύσμα - στο έξω και + στο μέσα; Άλλα λεει το διάγραμμα, δεν έχω καταλάβει

 

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο: δε μπορώ να γυρίσω ανάποδα το βύσμα τροφοδοσίας στο πετάλι και να παίζει με συνηθισμένο τροφοδοτικό;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με update, τσέκαρα τροφοδοσία και δίοδο. Παίζει μόνο όταν έχω το volume τέρμα, με σιγανό και "κατεστραμμενο" ήχο, ενώ ζεσταίνεται πολή η δίοδος. Μήπως έχει κανείς καμια ιδέα; Ευχαριστώ και πάλι

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς και στα άλλα πεταλάκια σου!

το σχέδιο είναι σωστό, αλλά η φωτογραφία στην ίδια σελίδα δείχνει τη δίοδο ανάποδα!

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφία με το κύκλωμα έχει τη δίοδο ανάποδα. Πρέπει να μπει με την άσπρη γραμμή προς τα κάτω, όπως φαίνεται στο pdf.

 

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο: δε μπορώ να γυρίσω ανάποδα το βύσμα τροφοδοσίας στο πετάλι και να παίζει με συνηθισμένο τροφοδοτικό;

 

Μπορείς, αλλά θα πρέπει να θυμάσαι να του βάζεις και ξεχωριστό τροφοδοτικό γιατί αν από το ίδιο τροφοδοτικό τροφοδοτείς κι άλλα πετάλια, θα γίνει βραχυκύκλωμα.

 

Επανέρχομαι με update, τσέκαρα τροφοδοσία και δίοδο. Παίζει μόνο όταν έχω το volume τέρμα, με σιγανό και "κατεστραμμενο" ήχο, ενώ ζεσταίνεται πολή η δίοδος. Μήπως έχει κανείς καμια ιδέα; Ευχαριστώ και πάλι

 

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις τη δίοδο ανάποδα και είναι σαν να τροφοδοτείς το κύκλωμα με... 0,7 Volt αντί για 9. Βάλτην σωστά και θα είσαι οκ.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχέδιο είναι σωστό, αλλά η φωτογραφία στην ίδια σελίδα δείχνει τη δίοδο ανάποδα!

 

Trust me! Το σχέδιο και η φορά της διόδου είναι σωστά σ'αυτό που σου'στειλα! Αν βέβαια το φαζζ που φτιάχνεις είναι γερμανίου....

 

Τροφοδοτικό θα χρησιμοποιήσεις το κλασικό που χρησιμοποιείς και για τα υπόλοιπα πεταλάκια σου. (+) έξω (-) μέσα αλλά το φαζζ θα το τροφοδοτήσεις ΜΟΝΟ του. Όχι με Ντέιζη Τσέην και άλλα πεταλάκια στη σειρά! Ή ακόμη καλύτερα μπαταρία.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους. Νομίζω τα έχω βάλει σωστά τώρα, αλλά παίζει χάλια, με μερικές ρυθμίσεις των κουμπιών δεν παίζει καθόλου, και δεν παίζει πιο δυνατά από το bypass όταν είναι τερμα. Μόλις είδα ότι τα 2 τρανζίστορ είναι διαφορετικά, ac122 και ac128, αυτό είναι σωστό; Στο parts list λέει ή το ένα ή το άλλο, αλλά αυτοί μου έστειλαν ένα από το καθένα  :-\

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου