Προς το περιεχόμενο

Mεγαλη θερμοκρασια σε τελικη tweed champ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χάρα .Ηθελα να κανω μια ερωτηση .εχω φτιαξει ενα tweed champ τον οποιο ομως τον εχω biasαρει πολυ ψηλα σε σημειο να βγαζει 14 watt ( με jj 6v6 ).το προβλημα ειναι οτι μετα απο 30 λεπτα μυριζει η βαση της jj 6v6 .υπαρχει περιπτωση να σκασει και να κανει κανενα βραχυκυκλωμα και τιναξω τιποτα στον αερα η το οτι μυριζει δεν σημαίνει τιποτα .αν μπορουν ας απαντησουν οι γλουρου του ειδους .ευχαριστω

υγ. εχω δικομασει ποιο cold bias αλλα ο ηχος δεν μου αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://frank.pocnet.net/sheets/163/6/6V6S.pdf

 

αυτα ειναι τα ορια της,αν τα εχεις ξεπερασει θα εχεις προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι τωρα τον εχω δουλεψει και 1 -1.5 ωρα χωρις να παθει κατι. στην αρχη μυριζε ποιο πολυ περνοντας ο καιρος μυριζει λιγοτερο .δε με ενδιαφερει αμα φθαρει ποιο γρηγορα η λαμπα με ενδιαφερει αμα κανω καμια ζημια.αν το μονο που μπορει να παθει ειναι να καει η λαμπα τοτε δε τρεχει τιποτα.το ερωτημα ειναι αν γινει ζημια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε single ended, class A διάταξη όπως αυτή του champ είναι σύνηθες οι λυχνίες να δουλεύουν κοντά στο όριό τους, πολλές φορές και πάνω από το 100% του max plate dissipation.

Πάντως η συγκεκριμένη λυχνία της JJ είναι ιδιαίτερη, κάτι ανάμεσα σε 6V6 και 6L6 και έχει μεγαλύτερες ανοχές.Αν το παρακάνεις όμως κινδυνεύεις να πάρεις στο χέρι όχι μόνο τη λυχνία αλλά και τον Μ/Σ εξόδου.

Πες μας ακριβώς αν θες και τις τάσεις ανόδου/καθόδου και την αντίσταση καθόδου.Αυτό με τη μυρωδιά είναι παράξενο σαν παρατήρηση.Αν ζορίζεται η λυχνία θα δεις ότι κοκκινίζει η άνοδος (το redplating που λέμε και στο χωριό μου ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν κοκκινίζει η άνοδος και ο Μ/Σ δεν ζεσταίνεται το μονο που κανει ειναι να μυριζει μετα απο 30-40 λεπτα λιγο η βαση της λυχνιας.υπαρχει περιπτωση επειδη την εχω στα ορια η μαλλον πανω απο αυτα να καει η λυχνια και να με χτυπησει το ρευμα ?(παραλογος φοβος ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κανεις να απαντηση στη ερωτηση μου ? :'(

Βάλε βάσεις από τεφλόν ή πορσελάνη. Πιθανόν όμως να φταίει και κάποια κόλληση στα ποδαράκια.

Με το συμπάθιο δηλαδής κιόλας αλλά για 14w "στον τροχό" με 6v6 (ότι και να ναι αυτή), από χλωμό έως καμμένο το βλέπω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου