Προς το περιεχόμενο

EQ,Reverb-Πριν το Mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Διαβαζοντας καποιους οδηγους στο ιντερνετ του στυλ "how to prepare a track for mastering" ειναι καποια πραγματα για τα οποια δεν ειμαι εντελως σιγουρως αν τα καταλαβα σωστα [καθοτι και στα αγγλικα]

 

1] Επιτρεπεται να κανουμε καθολου παρεμβασεις με το EQ πριν στειλουμε ενα κομματι για μαστερινγκ σε στουντιο?  Εννοω eq σε ολη την μιξη..Γιατι φανταζομαι στο καθε οργανο ξεχωριστα επιτρεπεται..

  Παρεπιπτοντως παρατηρησα οτι προσθετοντας συνολικα ΕQ στην μιξη, αλλαζουν "ενοχλητικα" οι αναλογιες των οργανων και πρεπει να "ξαναπαιξω" με τις επιμερους εντασεις.

- Να υποθεσω οτι κανω καταχρηση?

-Επισης ειναι κακο που χρησιμοποιω συνολικο EQ πριν τελειωσω το κομματι..ενω γραφω τα οργανα ακομα?[Μιλαμε για vst οργανα,αν παιζει καποιο ρολο]

 

2]REVERB αν καταλαβα μπαινει πριν το μαστερινγκ.. Αν υποθεσουμε οτι μια μιξη εχει λιγοτερο reverb απ οτι χρειαζεται αυτο μπορει να διορθωθει στο μαστερινγκ? [το αναποδο λογικα δε γινεται..]

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται να στειλεις κατι για μαστερινγκ

Ολα επιτρεπονται εκτος απ το κομπρεσσαρισμα και το σκασμενο λιμιτερ στη συνολικη μιξη.

α)με το reverb μην το παρακανεις(βαζε λιγο λιγοτερο απ οσο θελεις.20%με 30%λιγοτερο)το μαστερινγκ μαλλον θα το αυξησει.(Αν χωρις reverb η μιξη ακουγεται καλα στ αυτια σου εισαι σε καλο δρομο...)   

β)αν χρησιμοποιεις vst(καλα vst...),αστα οπως ειναι και προσαρμοσε τα φυσικα οργανα πανω σ αυτα..(εδω ειναι τα δυσκολα...)μετα κανε ελαχιστες παρεμβασεις στο συνολικο eq.

γ)μην το παρακανεις(μαλλον κοντα τα χερια.. ;D) στη γενικη μιξη με μπασα επειδη θες ογκο κ πριμα επειδη θες διαυγεια.

δ)το παιχνιδι παιζεται στα ''μεσαια''.αυτα πρεπει να προσεξεις. 

ε)μην αγωνιζεσαι να δωσεις ενταση στη συνολικη μιξη.εξαντλησε το περιθωριο του καθε οργανου με οσο τοδυνατον καλυτερα και καθαρα σηματα.

στ)φτασε σ ενα σημειο τη μιξη ωστε να αρεσουν σ εσενα απλα οι σταθμες μεταξυ των οργανων και φυσικα η χροια τους(στα φυσικα οργανα).το μαστερινγκ θα σου προσθεσει αυτη τη μαγικη σκονη που λειπει και που δεν μπορεις να δωσεις χωρις υψηλης ποιοτητας κομπρεσορς,λιμιτερς,width processors κτλ..)

ζ)Αν αυτο που θα στειλεις απεχει απο επαγγελματικες παραγωγες πανω απο 50%

θα φτασεις απλα στο 70% του επαγγελματικου και γενικα μην περιμενεις θαυματα...(γνωμη μου...)

η)Αν χρησιμοποιεις φυσικα οργανα,να ξερεις οτι οι περισσοτεροι ξεχνουν οτι...

ενα καλο take θελει καλον οργανοπαιχτη,γι αυτο μην παρατας το οργανο για ηχητικες

ανησυχιες.Το καλο παιξιμο ειναι παρακαταθηκη για ολες τις χρησεις...

 

Τιποτα απ οσα ειπα δεν ειναι νομος.Εξεφρασα τη γνωμη μου βασιζομενος στις ατελειωτες ωρες πανω απ τη κονσολα και το ρακ μου...

Αν υπαρχουν ειδικοι παω πασο... :)

 

Καλη Χρονια!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας καποιους οδηγους στο ιντερνετ του στυλ "how to prepare a track for mastering" ειναι καποια πραγματα για τα οποια δεν ειμαι εντελως σιγουρως αν τα καταλαβα σωστα [καθοτι και στα αγγλικα]

 

1] Επιτρεπεται να κανουμε καθολου παρεμβασεις με το EQ πριν στειλουμε ενα κομματι για μαστερινγκ σε στουντιο?  Εννοω eq σε ολη την μιξη..Γιατι φανταζομαι στο καθε οργανο ξεχωριστα επιτρεπεται..

  Παρεπιπτοντως παρατηρησα οτι προσθετοντας συνολικα ΕQ στην μιξη, αλλαζουν "ενοχλητικα" οι αναλογιες των οργανων και πρεπει να "ξαναπαιξω" με τις επιμερους εντασεις.

- Να υποθεσω οτι κανω καταχρηση?

-Επισης ειναι κακο που χρησιμοποιω συνολικο EQ πριν τελειωσω το κομματι..ενω γραφω τα οργανα ακομα?[Μιλαμε για vst οργανα,αν παιζει καποιο ρολο]

 

2]REVERB αν καταλαβα μπαινει πριν το μαστερινγκ.. Αν υποθεσουμε οτι μια μιξη εχει λιγοτερο reverb απ οτι χρειαζεται αυτο μπορει να διορθωθει στο μαστερινγκ? [το αναποδο λογικα δε γινεται..]

 

 

 

Το να βαλεις eq σε καθε οργανο ξεχωριστα μαλλον θα δεις οτι(συνηθως)ειναι επιβεβλημενο οποτε μην ανησυχεις.Το συνολο,προσωπικα,θα το αφηνα στην ησυχια του οπως & οποιοδηποτε αλλο συνολικο processing.

Παρ'ολα αυτα αν επιμενεις με αυτο το τροπο ποιος ειναι ο οποιοσδηποτε να σου πει τ'αντιθετο!Πολλοι θα σου μιλησουν 'by the book'.Ακουσε τους προσεκτικα,σε καμια περιπτωση ομως μη τους μιμηθεις επειδη 'ξερουν/ειναι χρονια στο κουρμπετι' κ.τ.λ.Μπορει μακροπροθεσμα & μετα απο προσωπικο ψαξιμο να δεις οτι τη βρισκεις με αυτο το τροπο.

Οι ισορροπιες λογικο ειναι να καταστρεφονται.Μαλλον κανεις υπερβολικες ρυθμισεις το οποιο σημαινει οτι κατι παει ισως στραβα στη μιξη οποτε καλυτερα ξεκινα απο την αρχη.Ισορροπησε τα μερη σου σωστα & θα δεις οτι δε χρειαζεται να κανεις μεγαλες αλλαγες στο συνολο.

Reverb μπορει να βγαλει ενας μαστερας απο μια μιξη με καθολου η ελαχιστη αντιχηση.Αν θελεις να το κανεις μονος(δουλευει & σε ξεχωριστα οργανα βεβαια)μπες στο http://dallashodgson.info/articles/OpenAmbienceProject/ , διαβασε το κειμενο & κατεβασε το free plugin.Πιστευω πως θα το βρεις ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερευχαριστω και τους δυο-Με βοηθατε απειρα..

...δεν ξερω αν εχει κανενας το κουραγιο να διαβασει ολα τα παρακατω χρονιαρες μερες:)

 

Καταρχην φτάνω στο (ιστορικο για μενα)σύμπερασμα οτι καλυτερα προς το παρον να επικεντρωθω στις προ-μαστερινγκ διαδικασιες ωστε να φτανει τουλαχιστον το κομματι στα χερια του "μηχανικου" στην καλυτερη δυνατη κατασταση . Διαπιστωνω οτι οσο και να προσπαθω σε θεματα μαστερινγκ σπαω τα νευρα μου[αυτο δεν ειναι κακο], ψιλοχαλαω καποια πραγματα στο κομματι[αυτο ειναι κακο], και στο τελος ξενερωνω και με το κομματι. Και αυτο γινεται γιατι: Δεν εχω 1] το "know how" προς το παρον, και 2] "καθαρα αυτια"  (αν και τα πλενω ;D )

 

β)αν χρησιμοποιεις vst(καλα vst...),αστα οπως ειναι και προσαρμοσε τα φυσικα οργανα πανω σ αυτα..

Χρησιμοποιω μονο VST

 

(Αν χωρις reverb η μιξη ακουγεται καλα στ αυτια σου εισαι σε καλο δρομο...)    

Αν εννοεις "καλα"=χωρις λαθη-ελλατωματικα σημεια τοτε ναι ειναι καλα 100%. Αν εννοεις "καλα"= ολοκληρωμενα τοτε ΟΧΙ, καθολου..Αν ακουσω ενα κομματι μου βγαζοντας τελειως το Reverb, ακουγεται στα αυτια μου τοσο ξερο που δεν αντεχω να τ'άκουω. Να πω οτι συνηθως χρησιμοποιω υπερβολικο reverb γιατι θεωρω οτι ταιριαζει "αισθητικα" στα κομματια μου.

 

Reverb μπορει να βγαλει ενας μαστερας απο μια μιξη με καθολου η ελαχιστη αντιχηση.

α)με το reverb μην το παρακανεις(βαζε λιγο λιγοτερο απ οσο θελεις.20%με 30%λιγοτερο)το μαστερινγκ μαλλον θα το αυξησει.

Αυτα τα δυο , ερχονται καθολου σε αντιθεση,ή εγω παρανοησα?

Αν καταλαβα καλα απο το πρωτο : Το reverb ή θα το βαλεις εσυ ή ο μαστερας??

και για το δευτερο:Το μαστερινγκ "θα το αυξησει" πως το reverb?

  Αν δεν κανω λαθος το reverb ειθισται να μπαινει απ την αρχη. Θα μου προτεινε καποιος να το αφηνα στον "μαστερα"? Το λεω αυτο διοτι εγω,δεδομενης της ασχετοσυνης μου, η μονη επεμβαση που μπορω να κανω με σιγουρια, ειναι να παιξω αναμεσα στα Presets του Cubase ,ReberbA(LARGE,DEFAULT κτλ) Απ' την αλλη η αντηχηση που ακους οταν παιζεις-ηχογραφεις κατι, επηρρεαζει και τον τροπο που θα το παιξεις, που σημαινει οτι ο μαστερας πρεπει να κινηθει πολυ κοντα στο Reverb που ειχες "φανταστει" εσυ. Ετσι?

 

Οι ισορροπιες λογικο ειναι να καταστρεφονται.Μαλλον κανεις υπερβολικες ρυθμισεις

Πες οτι στελνω για μαστεριγκ την συνολικη μιξη [χωρις της πηγες] και χωρις καθολου επεμβαση στο συνολικο ΕQ..Αν κανουν αυτοι εστω και μικρες επεμβασεις στο συνολικο EQ δεν θα επηρεαστουν οι αναλογιες των εντασεων??..Πως θα το χειριστουν αυτο ,χωρις να μπορουν να αλλαξουν τις επιμερους εντασεις των οργανων??

 

Μαλλον κανεις υπερβολικες ρυθμισεις το οποιο σημαινει οτι κατι παει ισως στραβα στη μιξη οποτε καλυτερα ξεκινα απο την αρχη.

Εχω την αισθηση οτι πολλα στραβα ξεκιναν απο την (υπο)σεινηδητη μ@λ@κ1@ να προσπαθω να αυξησω κατα πολυ την ενταση της μιξης χωρις να κατεχω το αθλημα. Το αποτελεσμα ειναι ...μπολικο clipparisma.

Μια απορια: Πως γινεται αλλες φορες να φτανει στο +3 και να ακουω ελαχιστα το clipping και αλλες φορες να ειναι στο +1 και να ακουγεται ενοχλητικα?.Ειναι ιδεα μου? Το οτι ειναι VST ολα τα οργανα εχει καποια διαφορα απο το αν ηταν φυσικα,στο clipping(γενικα)?

 

Οποιος καταφερε να φτασει ως εδω, ειναι πολυ καλος ανθρωπος ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω...

Το reverb το βάζεις σε όλο το κομμάτι γενικά αφού έχει γίνει η μίξη?

Δεν έχεις φροντίσει απο πριν να προσθέσεις reverb σε κάθε track ξεχωριστά όσο και όπου πιστεύεις οτι χρειάζεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reverb το βάζεις σε όλο το κομμάτι γενικά αφού έχει γίνει η μίξη?

Το βαζω γενικα σε ολo το κομματι αλλα πριν καν να αρχισω γραφω τα tracks (μιλαμε μονο για midi tracks]

 

Δεν έχεις φροντίσει απο πριν να προσθέσεις reverb σε κάθε track ξεχωριστά όσο και όπου πιστεύεις οτι χρειάζεται??

Χρησιμοποιω ενα συνολικο reverb για ολα  .[να υποθεσω οτι ειμαι τραγικος?  :) ]. Προφανως αυτος ειναι και ο λογος που στις χαμηλες περιοχες επικρατει μια μονιμη "θολουρα" ε?

Απ την αλλη εγω με το παιδικο μου μυαλο ,σαν αρχαριος σκεφτομαι "Αφου υποτιθεται οτι ολα τα οργανα βρισκονται στο ιδιο χωρο ,Πως γινεται να βαζουμε διαφορετικο reverb σε καθε track :-[  ???"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω ενα συνολικο reverb για ολα  .[να υποθεσω οτι ειμαι τραγικος?

 

δυστυχως εισαι.... ;D

 

reverb στο mix bus βαζουμε παρα πολυ σπανια και σε πολυ ειδικες περιπτωσεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε λοιπόν στο επόμενο project σου να ασχοληθείς λίγο με το τί χώρο (reverb) θα δώσεις ξεχωριστά σε κάθε track.

 

Καλό είναι επίσης να έχεις 3-4 διαφορετικά reverbs για να χρησιμοποιήσεις και όχι το ίδιο σε όλα τα tracks.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-να υποθεσω οτι ειμαι τραγικος?

-δυστυχως εισαι.... ;D

Θελω και AbbeyRoad o ατιμος ;D .Θα μου το στελουν πισω με comment : "Greek tragedy".

 

 

An μπορεσει καποιος να απαντησει και σχετικα με αυτο,θα ημουν ευτυχης για φετος :)

[1]Πες οτι στελνω για μαστεριγκ την συνολικη μιξη [χωρις της πηγες] και χωρις καθολου επεμβαση στο συνολικο ΕQ..Αν κανουν αυτοι εστω και μικρες επεμβασεις στο συνολικο EQ δεν θα επηρεαστουν οι αναλογιες των εντασεων??..Για παραδειγμα αν αυτοι προσθεσουν πριμα, τα οργανα που κινουνται στις ψηλες περιοχες δεν θα ακουγονται "ενισχυμενα" πλεον σε σχεση με τα αλλα? Πως θα το χειριστουν αυτο ,τη στιγμη που δεν μπορουν να αλλαξουν τις επιμερους εντασεις των οργανων??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανουν αυτοι εστω και μικρες επεμβασεις στο συνολικο EQ δεν θα επηρεαστουν οι αναλογιες των εντασεων??..Για παραδειγμα αν αυτοι προσθεσουν πριμα, τα οργανα που κινουνται στις ψηλες περιοχες δεν θα ακουγονται "ενισχυμενα" πλεον σε σχεση με τα αλλα? Πως θα το χειριστουν αυτο ,τη στιγμη που δεν μπορουν να αλλαξουν τις επιμερους εντασεις των οργανων??

 

 

Μια χαρα θα το χειριστουν,η δουλεια τους ειναι αλλωστε (και μπορει να κανουν και ΜΕΓΑΛΕΣ παρεμβασεις αν χρειαστει). 

Το συνολικο eq κανει το απαραιτητο "σιδερωμα" σε ενα Track,φυσικα αν η ΜΙΞΗ δεν ειναι σωστη κανενα μαστερινγκ δεν θα σε σωσει.

 

Φυσικα παρα πολλοι..."μικτες" βαζουν eq στο stereo mix bus (υπαρχουν μηχανικοι ηχου που ξεκιναν να μιξαρουν εχοντας παντα ενα pre set eq στο mix bus τους,συνηθως αυτο δινει 1-2 db στις χαμηλες συχνοτητες ,κοβει 1-2 db στα μεσαια & δινει 2-3 db στις υψηλες συχνοτητες,απο εκει και περα και αυτοι πειραματιζονται)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου