Προς το περιεχόμενο

Σκάψιμο κιθάρας και τοποθέτηση FloydRose...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγαπητοι συνforumites χρόνια πολλά!! ;D

επειδη η κιθάρα που έχω (cort explorer) δεν διαθέτει floydrose, και γενικά δεν είναι καθόλου σκαμμένη, και οσο περνάει ο καιρός (παιζω κοντα 2 χρονια) βλέπω οτι και με τρελαίνει ο ήχος τους αλλά και βοήθαει στην κιθάρα αλλά και επίσης παιζω σε μια μπάντα και καθώς είμαι ο μόνος κιθαρίστας το floydrose χρειάζεται (κυρίως για τα solo)...θα ηθελα να μου δώσετε οσες συμβουλές μπορείτε σχετικα με την τοποθέτηση ενος floydrose στην κιθαρα, πόσο κοστίζει το όλο εγχείρημα, αν γίνεται DIY κτλ,κτλ....

 

ευχαριστώ!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο παραπάνω λινκ η κιθάρα είναι ήδη σκαμμένη μιας και έχει τρέμολο. Η κιθάρα του φίλου δεν εχει ούτε αυτό, πράγμα που κάνει τη δουλειά ακόμα δυσκολότερη.

 

Η γνώμη μου είναι να αγήσεις την cort ως έχει και να πάρεις άλλη μια κιθάρα. Δεν αξίζει τόσο μεγάλο έξοδο, άσε που μετά θα έχεις και 2 κιθάρες!!

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1^^^  ;)

 

η κιθάρα ειναι των 400 ευρω και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο τον ήχο της...απλα λειπει ενα f.r. δευτερη κιθάρα στέκει απλα αν ήθελα να το βάλω στν 1η κι8άρα ποσοθα κόστιζε πρπ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα ειναι των 400 ευρω και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο τον ήχο της...απλα λειπει ενα f.r. δευτερη κιθάρα στέκει απλα αν ήθελα να το βάλω στν 1η κι8άρα ποσοθα κόστιζε πρπ???

Σε μία κιθάρα 400 ευρώ, θα αγοράσεις ένα f.r (αλήθεια original?)...πόσο κάνει? Και άντε να σου πάρει ο μάστορας κανένα 100 για σκάψιμο τοποθέτηση. Θέλεις κανένα 50-60 για ξαναρύθμισμα, άντε να είσαι καλός και να το κάνεις μόνος σου. Εάν ο μάστορας είναι μάστορας και δεν χρειαστείς ξαναβάψιμο-ξαναγυάλισμα, καλώς. Εάν όχι κράτα και κανένα 250-300...βάλτα κάτω, μέτρα τα και καλή τύχη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία κιθάρα 400 ευρώ, θα αγοράσεις ένα f.r (αλήθεια original?)...πόσο κάνει? Και άντε να σου πάρει ο μάστορας κανένα 100 για σκάψιμο τοποθέτηση. Θέλεις κανένα 50-60 για ξαναρύθμισμα, άντε να είσαι καλός και να το κάνεις μόνος σου. Εάν ο μάστορας είναι μάστορας και δεν χρειαστείς ξαναβάψιμο-ξαναγυάλισμα, καλώς. Εάν όχι κράτα και κανένα 250-300...βάλτα κάτω, μέτρα τα και...

...ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!

Το έχω κάνει εγώ. Σε hardtail Strat. Την παλιά εποχή που για να έχεις FR έπρεπε να αγοράσεις Kramer ή Jackson. Μεγάλη μανούρα, δύσκολη δουλειά με πολύ ρίσκο. Επίσης, ξέχνα τον ήχο που έχεις τώρα. Δεν λέω ότι θα χαλάσει αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι διαφορετικός.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθάρα σου εχει τρέμολο ή σταθερή γέφυρα? Αν εχει τρέμολο απλό, κάτι γίνεται κι αξίζει τον κόπο. Αν όχι, δες κάποια καινούργια explorer ή οτι σχήμα σε βολεύει με floyd rose licenced στο internet. Θα κοστίσει πανω-κάτω τα ίδια με την μετατροπή και θα έχεις και back-up όργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα τέτοιο (εάν είσαι έτοιμος να πληρώσεις τη 200άρα) και μην σκάψεις καθόλου.

http://www.wammiworld.com/u7300.html

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου