Προς το περιεχόμενο

"επισκευη" σε κιθαρα


ESP1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο διπλούς κι ένα μονό δεν φοράει αυτή η Ibanez;

 

Χωρίς να ξέρω τί παίζεις ή τί θες να πετύχεις στον ήχο σου, θα πω ότι μου τελευταία μου έχουν κεντρίσει την προσοχή οι DiMarzio του Eric Johnson. Ρίξε μια ματιά. Οι κριτικές ισχυρίζονται ότι αυτοί οι humbuckers αποδίδουν ευκρινώς ακόμα και σε πολύ "πηχτό" distortion...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα θα φανει αστειο αλλα αυτα που παιζω δεν εχουν καμια σχεση με αυτα για τα οποια ειναι προορισμενη η κιθαρα αυτη(η περιπου)μπλουζοροκιες παιζω κατα βαση και κατα παραβαση τυπου vai κ.τ.λ. κοματια(pro-tech νομιζω κατηγοριοποιουνται) οπου εδω κολλαει η ibanez :lol: απλα θελω καποιους μαγνητες για να την αναστησω λιγο :( (βασικα το μυαλο μου γυρω απο dimarzio γυρναει μιας και νομιζω κολλανε περισσοτερο)μεχρι να αρχισω την κατασκευη της rockinger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

ΕΠΕΙΓΟΝ!!

θέλω την βοήθειά σας.

έχω μια ακουστική κιθάρα και έχει ξεκολλήσει λίγο ο καβαλάρης (το λέω σωστά; δεξιά που ξεκινάνε οι χορδές όχι εκεί που είναι τα κουρδιστήρια!!).

Επειδή προβλέπω να εκσφεντονίζεται μαζί με όλες τις χορδές, τι κόλλα πρέπει να του βάλω;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθώς ανέστη το θέμα...

 

Από αυτό που περιγράφεις καταλαβαίνω οτί ο καβαλάρης είναι ακόμα πάνω στο καπάκι και έχει ξεκολλήσει ένα μέρος του.

Σαν επισκευή δεν είναι τόσο απλή δυστυχώς. Ο καβαλάρης πρέπει να βγει τελείως, να ΙΣΙΩΣΕΙ (αφού τώρα έχει κάνει "χαμόγελο"), να καθαριστεί/ προετοιμαστεί το καπάκι, να κολληθεί και να ασκηθεί πίεση για να εφαρμόσει καλά με κατάλληλο σφιγκτήρα.

Γνώμη μου να την πας σε μάστορα.

Αν πάλι είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις μια μεγαλύτερη ζημιά φτιάχνοντας τη μόνος σου, η κόλλα που ψάχνεις λέγεται tidebond.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου