Προς το περιεχόμενο

Συμβουλη για μαγνητες σε les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας τελειωσει με τις πανελληνιες αποφασισα να κανω ενα δωρακι στον εαυτο μου.Αποφασισα να αλλαξω τους μαγνητες στην κιθαρα μου μια epiphone les paul.Θελω  οι μαγνητες να μου δωσουν ενα γεματο,γλυκο,πλουσιο ηχο fat ανγλιστι.Με το συγκροτημα στο οποιο παιζω κειμενομαστε στο stoner χωρο οποτε θελω ειδικα απο τον neck μαγνητη να μπορει ν βγαζει  ογκοδη ηχο αλλα επισης να μην χανει σε γλυκαδα στα leads.Θελω επισης να εχουν εναν ωραιο γλυκο καθαρο ηχο και να μπορω να παιξω με αυτους και πιο χαλαρα πραγματα.Σκεφτομουνα για seymour duncan pearly gates για bridge και seymour duncan 59 για neck.Ειμαι περισσοτερο αναποφασιστος για τον 59 καθως δν ξερω αν θα δινει το βαρυ ηχο αλα iommi που θελω στα riff.

και τα οπτικοακουστικα παραδειγματα του ηχου που επιθυμω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν έχεις καλό & κατάλληλο ενισχυτή, και αν δεν τον χρησιμοποιείς σε καλές εντάσεις (όχι κατεδάφισης αλλά έστω αξιοπρεπείς), μην περιμένεις να απολαύσεις αλλαγή μαγνητών. Όλες οι προτάσεις που θα σου γίνουν εδώ θα αποδειχθούν άχρηστες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν έχεις καλό & κατάλληλο ενισχυτή, και αν δεν τον χρησιμοποιείς σε καλές εντάσεις (όχι κατεδάφισης αλλά έστω αξιοπρεπείς), μην περιμένεις να απολαύσεις αλλαγή μαγνητών. Όλες οι προτάσεις που θα σου γίνουν εδώ θα αποδειχθούν άχρηστες.

 

+10

 

Αυτό είναι αλήθεια.Εκτός αν μας πεις με τι ενισχυτές παίζετε στο στούντιο (αν πηγαίνετε σε στούντιο).Ο michael amott με 59 παίζει στη νεκ θέση σίγουρα,όχι τον jazz?Γιατί στην γέφυρα έχει νομίζω τον jb. Ο 59 έχει λιγάκι πιο αιχμηρό crunchy ήχο επειδή έχει πιο πολλά μεσσαία.Αν θες τα γλυκά καθαρά και γλυκά leads που λες εγώ θα σου πρότεινα τον Jazz (sh-2n νομίζω τον λένε).Πάντως ο pearly gates δε μου φαίνεται τόσο γκαζωμένος για να δέσει με τον 59 στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.Αν θες και καλά ΙOMMY ήχο γιατί δεν βάζεις τον el diablo στη γέγυρα.Ο bloody sunday μιας και stoneras θα έχει καλύτερες απόψεις ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα παω σε αλλαγη μαγνητων γιατι δεν εχω αρκετα λεφτα για ενισχυτη και θελουμε τωρα το καλοκαιρι να βαζουμε μπρος για να ηχογραφησουμε ψδ.Eιναι και το schoolwave στην μεση επομενως ειπα να κανω μια αναβαθμιση στην κιθαρα.Στο σπιτι παιζω με εναν vox valvatronix(ωραιος ενισχυτης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο αυτον) ομως θα ηχογραθησω με τον orange ad30th.Eπισης χρησιμοποιω ενα ibanez tube king

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα παω σε αλλαγη μαγνητων γιατι δεν εχω αρκετα λεφτα για ενισχυτη

 

Όπα,τότε αλτ!!Δεν κάνεις τίποτα έτσι...Στις ηχογραφήσεις μπορείτε να φτιάξετε ότι ήχο θέλετε και η κιθάρα απλά είναι ένα 10-20 τα εκατό και πολύ λεω.Πρώτα ο ενιχυτής.Τσάμπα λεφτα θα ξοδέψεις και προκοπή δεν θα δεις τουλάχιστον μέχρι να αναβαθμιστείς στον ενισχυτή.Καλύτερα να πάρεις για τα live μια πεταλιέρα καρφί σε λαμπάτο και είσαι κομπλέ ;D

Και αυτά που έχεις καλά είναι προς το παρόν.Οι καλοί μαγνήτες θέλουν και καλή ενίσχυση για να ακουστούν καλά και προπάντων να καταλάβεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παω σε αγορα ενισχυτη γιατι πολυ πιθανον να χρειαστω αυτα τα λεφτα για προικα καθως απο σεπτεμβρη μπορει να ζω λογω σπουδων σε αλλη πολη και θελω να επιβαρυνω την οικογενεια μου οσο το δυνατον λιγοτερο.Πανω κατω τα λεφτα τα εχω για ενισχυτη και με λιγη υπομονη τον αγοραζω αλλα καταλαβαινεις ειναι αλλοι οι ανασταλτικοι παραγοντες.Γενικα καταφερνω να βγαζω εναν παρα πολυ ικανοποιητικο ηχο απο ολους τους ενισχυτες με τους οποιους παιζω απλα παντοτε (ειδικα στα σολο με τον neck)νοιωθω σαν να λειπει κατι απο τον ηχο,λιγα περισσοτερα μεσσαια,λιγο περισοτερη γλυκαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νοιωθω σαν να λειπει κατι απο τον ηχο,λιγα περισσοτερα μεσσαια,λιγο περισοτερη γλυκαδα.

 

Δοκίμασε να παίξεις και λιγάκι με τα tone controls του νεκ μαγνήτη,η δοκίμασε να τον κατεβάσεις λιγάκι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με το tone αλλα και με το υψος των μαγνητων της κιθαρας εχω πειραματιστει

 

Τότε δεν έχω κάτι άλλο να πω...απλά ο 59 δεν είναι για γλύκες...είναι φτιαγμένος για πιο treble/scoop ήχο στη νεκ θέση.Αν θες γλύκα βάλε τον jazz κατά τη γνώμη μου

 

δες εδώ είναι ο Lil 59 βέβαια διπλός σε μέγεθος μονού αλλά πλησιάζει πολύ.

 

 

στο σόλο του τύπου με την jackson στο 2.Παίζει βέβαια και με ενισχυτάρα αλλά μια γεύση την παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου