Προς το περιεχόμενο

Fender highway stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια,θα ηθελα τα φωτα σας.Απο την πρωτη εβδομαδα κιολας της αγορας της highway ειχα τριξιματα σε χορδες.Αυτον τον καιρο υστερα απο 3 μηνες τριζει ολοκληρη [οι χορδες].Την επομενη εβδομαδα θα την παω στον Καγμακη να μου την σεταρει, ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση.Τα τριξιματα [πολυ εντονα] ειναι ευθυνη του εργοστασιου η του μαγαζιου που την αγορασα? Με την ευκαιρια σκεφτομαι να αλλαξω και τους μαγνητες της και εδω θελω τη βοηθεια σας..Τι προτεινετε [ μου αρεσει ενας ηχος οπως του Μπαμπη του Παπαδοπουλου απο τις ΤΡΥΠΕΣ] .Ζηταω τη γνωμη σας πριν παω εκει καθοτι ασχετος και αυτο ειναι επικυνδηνο καποιες φορες..Ευχαριστω για την υπομονη σας

ΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΡΑΠΕΤΕΥΟΥΝ ΕΜΑΘΑΝ ΤΙ ΓΥΡΕΥΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Highway HSS, και φυσικά ήρθε πριν από 6 βδομάδες απο Γερμανία.Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι δεν είχε καθόλου τριξίματα, out of the box ΤΕΛΕΙΑ σεταρισμένη (έπαθα πλάκα) οι μαγνήτες αρκετά καλοί, ο humbucker είναι ο atomic ΙΙ της Fender πολύ καλός έχει "χαρακτήρα" και οι άλλοι δύο μονοί σε σχέση με τους ΤΕΧ ΜΕΧ που έχει άλλη αμερικάνα μου αυτοί που έχει επάνω η Highway 1 είναι πολύ πιο "ζωντανοί" μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι (δεν ξέρω αν ισχύει και για τις Higway με 3 single coils) έχει πιό φαρδύ μπράτσο! απο ήχο κλασσικότατη στρατοκάστερ!!! Τώρα δε ξέρω αν έτυχε αλλά πριν την παραγγείλω πήγα σε ένα μαγαζί στην αθήνα στο κέντρο, την άκουσα βέβαια δεν ξέρω τι "μαιμουδιά" έπαιξε μιας και αυτή που μου "σερβίρανε"

πρώτον είχε το χρώμα του humbucker ΑΣΠΡΟ ενώ η Fender την κατασκευάζει με μαυρο (δεν κόλησα στο χρώμα προς Θεού),δεύτερον μπράτσο σαν τόξο και άλλα ....αλλά εκεί που κόλησα ήταν ότι αυτή που μου ήρθε απ'έξω ΔΕΝ είχε ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτή που τσέκαρα στην Αθήνα. Τώρα θα μου πεις γιατί την παράγγειλες? ¶στο φίλε........ ένστικτο......για πολλά......

πάντως πήγαινέ την σε έναν καλό τεχνικό, και πες του πως ακριβώς σε βολεύει το σεταπ, σημείωσε ότι του πεις και μόλις την παραλάβεις έχε το σημείωμα μαζί και τσεκαρε όλες τις παρατηρήσεις που είχες κρατήσει αν έγιναν όλα όπως ήθελες :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια' date='θα ηθελα τα φωτα σας.Απο την πρωτη εβδομαδα κιολας της αγορας της highway ειχα τριξιματα σε χορδες.Αυτον τον καιρο υστερα απο 3 μηνες τριζει ολοκληρη [οι χορδες'].Την επομενη εβδομαδα θα την παω στον Καγμακη να μου την σεταρει, ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση.Τα τριξιματα [πολυ εντονα] ειναι ευθυνη του εργοστασιου η του μαγαζιου που την αγορασα? Με την ευκαιρια σκεφτομαι να αλλαξω και τους μαγνητες της και εδω θελω τη βοηθεια σας..Τι προτεινετε [ μου αρεσει ενας ηχος οπως του Μπαμπη του Παπαδοπουλου απο τις ΤΡΥΠΕΣ] .Ζηταω τη γνωμη σας πριν παω εκει καθοτι ασχετος και αυτο ειναι επικυνδηνο καποιες φορες..Ευχαριστω για την υπομονη σας

 

η κιθαρα σου προφανως θελει σετ-απ,σχεδον ΚΑΜΜΙΑ κιθαρα μαζικης παραγωγης δεν σεταρεται στο εργοστασιο (οσο ακριβη κι αν ειναι) αντι να σκας διαβασε και κανε αυτο (βεβαια κανονικα επρεπε να στην σεταρουν αν την αγορασες απο εδω) το καλο με την Αθηνα βεβαια ειναι οτι εχει το ιδανικο κλιμα οποτε σπανια οι σωστα σεταρισμενες κιθαρες απορυθμιζονται...

 

http://www.noiz.gr/article-307--0-0.html

 

οι μαγνητες της κιθαρας σου δεν ειναι & οτι καλυτερο (& βεβαια ο ηχος του Παπαδοπουλου ΔΕΝ οφειλεται μονο στους μαγνητες του,εξαλου αλλαζε συνεχεια κιθαρες στις ΤΡΥΠΕΣ οποτε μπορει να σου αρεσει ο ηχος απο την τελε η το ταυρακι του...) για να εισαι παντως σιγουρος βαλε ενα απλο & φθηνο σετακι Fender vintage 57-62 για γλυκο & αυθεντικο ηχο strat. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Τριτη που μας ερχεται θα παω τη highway στον καγμακη για σεταρισμα και αλλαγη μαγνητων.Αν επελεγα για τον humbucker μια συγκεκριμενη μαρκα και τυπο και για τους μονους μια αλλη[fender για παραδειγμα ο ενας μονος di margio αλλος και dunkan ο humbucker...]θα μποροουσα να διευρυνω την ηχητικη παλετα της κιθαρας τοσο στα καθαρα οσο και στα βρωμικα η' απλα κατι τετοιο δεν λειτουργει και θα γελαει ο κοσμος?

ΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΡΑΠΕΤΕΥΟΥΝ ΕΜΑΘΑΝ ΤΙ ΓΥΡΕΥΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Αν επελεγα για τον humbucker μια συγκεκριμενη μαρκα και τυπο και για τους μονους μια αλλη[fender για παραδειγμα ο ενας μονος di margio αλλος και dunkan ο humbucker...]θα μποροουσα να διευρυνω την ηχητικη παλετα της κιθαρας τοσο στα καθαρα οσο και στα βρωμικα η' απλα κατι τετοιο δεν λειτουργει και θα γελαει ο κοσμος?

 

Mπορείς να βάλεις ότι μαγνήτες σου γουστάρει! Η μάρκα τους δεν έχει καμία' date=' μα καμία σημασία.

 

[u']Νομίζω[/u], όμως καλό θα είναι να μην έχουν τεράστια διαφορά στην έξοδο , για να μην έχεις πρόβλημα όταν "αλλάζεις" μεταξύ των μαγνητών...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ισοροπημένη λύση που μου είχε προταθεί και εμένα και αποδείχθηκε τέλεια, (αν και μαγνήτες = προσωπική άποψη / γούστο), είναι στη θέση bridge Pearly gates plus (dunkan) που δίνει απίστευτο όγκο και "στρογγυλεύει" τον ήχο ή και JB jounior (πολύ γκάααααζιιι) και Little 59 (duncan) στη θέση neck (διπλός σε μέγεθος μονού μαγνήτη) που δίνει το απαραίτητο "γκάζι" και "γέμισμα" στον ήχο στο neck position. Τους έχω τοποθετήσει σε μια μεξικάνα με floyd και δεν πίστευα στο αποτέλεσμα ..... με μια λέξη αψογο! η συγκεκριμμένη κιθάρα έχει "πατήσει" πολλές άλλες ακριβότερες.... απίστευτο? και όμως.. 8) 8)

Αν και πιστεύω ότι οι μαγνήτες της μαμάς δεν είναι άσχημοι... έχουν καλύτερη έξοδο από μία αμερικάνα μου με S1 switch της οποίας δυστηχώς οι tex mex έχουν πιο noiseless προσανατολισμό και κατά την αποψή μου "χάνουν" πολύ σε σχέση με της highway 1 που είναι τύπου vintage και ΔΕΙΧΝΟΥΝ πολύ πιο ζωντανοί! :lol: :lol: αυτά γιατί και γω μιαααααα ζωή πληρώνωωωωω (που λέει και το άσμα) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο Καγμάκης κανει τελεια set-ups. Δεν θα την αναγνωριζεις την κιθαρα σου! Μια καλή πρόταση για μαγνήτες είναι:

Custom Fender Strat '69 για neck & middle και Seymour Duncan JB στη θέση bridge. Ζήτα split στον JB και reverse polarity στους δυο μονούς.(reverse μεταξυ τους, εννοω). Καλη επιτυχία εύχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,μηπως γνωριζεται και ποσο περιπου θα κοστισει η διαδικασια?

ΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΡΑΠΕΤΕΥΟΥΝ ΕΜΑΘΑΝ ΤΙ ΓΥΡΕΥΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για ενα απλο setup με αλλαγη χορδων(χωρις αλλαγη ταστων κλπ), πληρωσα στον καγμακη 70 ευρω.κανονικα 80 εκανε αλλα μου εκανε εκπτωση. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για ενα απλο setup με αλλαγη χορδων(χωρις αλλαγη ταστων κλπ)' date=' πληρωσα στον καγμακη 70 ευρω.κανονικα 80 εκανε αλλα μου εκανε εκπτωση. :lol:[/quote']

 

Με τις υγείες σου!! :cry:

και γώ μετά από αυτό και πολλά άλλα πήγα σε άλλον και

α. έτριψε τάστα

β. τοποθέτησε μαγνήτες από άλλη κιθάρα

γ. τοποθέτησε τους μαγνήτες που έβγαλε από την μία στην άλλη

δ. σέταρε και τις δύο

ε.άλλαξε χορδές και στις 2

στ.τοποθέτησε σπλιτερ διακόπτη στην μία

ζ. έκανε 5 μέρες (με Σ/Κ να παρεμβάλεται)

 

και με χρέωσε 110 ευρώ (και δέκα από μένα γιατί έμεινα ευχαριστημένος

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου