Προς το περιεχόμενο

Δασκαλος ή Ωδειο


nikolas5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλα αυτό μου το λέγανε οταν ημουν μικρος και ξεκίνησα με κλασσική... >:( >:(...πιο μεγάλη παπάτζα και χάσιμο χρόνου δεν υπάρχει....το μονο που μου έμεινε είναι οτι που και που παίζω ακομα με δάκτυλα.

 

Hold your horses, το ότι δεν σου αρέσει ή ότι δεν είναι απαραίτητο δεν σημαίνει ότι είναι χάσιμο χρόνου. Ως ένα σημείο τουλάχιστον.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μιάς και τέθηκε το θέμα δάσκαλος vs ωδείο...

 

Ωδείο

 

Υπέρ:

1)Κοινονικοποίηση. Συναντάς άλλους μαθητές του ίδιου ή και καλύτερα άλλου οργάνου και κάνεις μουσικές γνωριμίες.  :)

2) Μουσικά σύνολα.Τα περισσότερα ωδεία έχουν μουσικά σύνολα και είναι η ουσία κατ'εμέ της εκπαίδευσης. Τα μεγαλύτερα δε, έχουν και διαφόρων στυλ δηλ rock, jazz, latin κτλ  :)

3) Πτυχίο (...λέμε τώρα...), ή να το πούμε καλύτερα βεβαίωση σπουδών με το πέρας της εκπαίδευσης που όμως βέβαια δεν έχει καμμία ουσιαστική αξία στην Eλλάδα γιατί δεν είναι αναγνωρισμένα τα σύγχρονα όργανα από το ΥΠ.ΠΟ.  :P

4) Κατά κύριο λόγο διδάσκουν πιστοποιημένοι καθηγητές-δάσκαλοι με κάποιο πτυχίο.  :)

 

Κατά:

1) Πληρώνεις εγγραφή  :(

2) Πληρώνεις όλο το μήνα τα Χριστούγεννα και κάνεις 2 μαθήματα - το ίδιο για το Πάσχα  :(

3) Πληρώνεις εξέταστρα στο τέλος κάθε χρονιάς  :(

4) Το μάθημα που δεν πηγαίνεις το χάνεις και δεν αναπληρώνεται ακόμα και αν έχεις ειδοποιήσει εγκαίρως  :(

5) Αν το μάθημα σου συμπέσει με αργία το χάνεις και δεν αναπληρώνεται.  :(

6) Περιορισμός στο χρόνο διεξαγωγής μαθήματος, στο μεγαλύτερο ποσοστό 4 το απόγευμα-10 το βράδυ  :(

7) Δεν μπορείς να διακόψεις για 1 μήνα για να τον αφιερώσεις  στο διάβασμα για το...lower  :(

 

Ιδιαίτερα

 

Υπέρ:

1) Ευελιξία στο πότε θα γίνει το μάθημα. Πχ.....3 τα ξημερώματα Σάββατο (λέμε τώρα...)  ;D

2) Δεν πληρώνεις εγγραφή ή εξέταστρα  :)

3) Πληρώνεις μόνο τα μαθήματα που κάνεις  ;D

4) Αν το μάθημα σου συμπέσει με αργία πχ Καθαρή Δευτέρα του λές: να το κάνουμε Τρίτη γιατί θα πάω να πετάξω χαρταετό και να φάω χαλβά; ;D

5) Διακόπτεις όποτε και για όσο θέλεις.  :)

 

 

Κατά:

1) Δεν γνωρίζεις άλλους μουσικούς-μαθητές  :(

2) Δεν παίζεις σε μουσικά σύνολα - πρέπει να ψαχτείς μόνος σου να βρεις συγκρότημα  :(

3) Δε παίρνεις βεβαίωση σπουδών  :P

4) Ο "δάσκαλος" μπορεί να είναι "αυτοδίδακτος" ή "αμφιβόλου πιστοποίησης" ή "χωρίς πτυχίο" ή να είναι ένας φοιτητής που έχει έρθει από την επαρχία να φοιτήσει στην Αθήνα μάγειρας και "παραδίδει" ιδιαίτερα μαθήματα....χωρίς  βέβαια να σημαίνουν κάτι όλα αυτά.  :P

 

Και τα δύο έχουν υπέρ και κατά και ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του διαλέγει.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους.Το πρωτο μου θεμα στο forum και η ερωτηση μου ειναι   Δασκαλος ή Ωδειο????

 

Παιζω κιθαρα και ειμαι βασικα αρχαριος γιατι το μονο που εχω κανει ειναι να μαθω κανα τραγουδι απο το internet.Εχω ενα φιλο ο οποιος παει σε ενα δασκαλο και λεει οτι ειναι πολυ καλος αλλα μηπως θα παρω καλητερες γνωσεις απο το ωδειο??? τι λετε?

Δασκαλος στο σπιτι και στο λεω γιατι ειμαι δασκαλος και σε ωδειο αλλα κανω και ιδιαιτερα

(να διευκρινησω πως δεν παω να ψαρεψω μαθητες..)

και μπορω να σου πω οτι το βασικο μειον του ωδειου ειναι

1.αυτο το καταραμενο 40λεπτο το οποιο ειναι αυστηρο για να χωρανε πολλες ωρες μαθηματων σε λιγες αιθουσες

2. οτι την ωρα του μαθηματος ακους απο αλλες αιθουσες ασκησεις φωνητικης,πιανο,βιολι κλπ κλπ

3.ο καθενας μπορει να χτυπησει την πορτα και να διακοψει το μαθημα την ωρα που ζοριζεσαι να καταφερεις καποια δυσκολη ασκηση πχ

4.αν χασεις καποιο μαθημα για δικο σου λογο ειναι στην καλη θεληση του εκαστωτε

δασκαλου να στο αναπληρωσει...

5.πλεον με τα grades του rgt  δεν το χρειαζεσαι

 

το μονο συν που βρισκω ειναι πως ερχεσαι σε επαφη με αλλο κοσμο που αγαπαει τη μουσικη και ειναι πολυ σημαντικο αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστο πολυ για τις απαντισεις σας.

Μαλλον θα κανω αυτο που λεει ο FABRICAUDIO. Δηλαδη θα ξεκινισω στο ωδειο ,να κοινονικοποιηθω και με αλλους μουσικος που πιστευω μετραει....και αργοτερα στο δασκαλο.

Η τεραστια χαζομαρα του ωδειου ειναι ειναι οτι δεν με αφηνουν να κανω ενα δοκιμαστικο μαθημα πριν κανω εγγραφη.Μεγαλη χαζομαρα αυτο αλλα τεσπα...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστο πολυ για τις απαντισεις σας.

Μαλλον θα κανω αυτο που λεει ο FABRICAUDIO. Δηλαδη θα ξεκινισω στο ωδειο ,να κοινονικοποιηθω και με αλλους μουσικος που πιστευω μετραει....και αργοτερα στο δασκαλο.

Η τεραστια χαζομαρα του ωδειου ειναι ειναι οτι δεν με αφηνουν να κανω ενα δοκιμαστικο μαθημα πριν κανω εγγραφη.Μεγαλη χαζομαρα αυτο αλλα τεσπα...  :-\

 

τι??? :o :o :o :o :o :o

αυτο ειναι σαν αγραφος κανονας στα ωδεια...το λιγοτερο που μπορουν να κανουν

ειναι να σε αφησουν να παρακολουθησεις ενα μαθημα...και στα ιδιαιτερα αλλα και στα ωδεια

εχεις δικαιωμα να το ζητησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hold your horses, το ότι δεν σου αρέσει ή ότι δεν είναι απαραίτητο δεν σημαίνει ότι είναι χάσιμο χρόνου. Ως ένα σημείο τουλάχιστον.

 

Με παρεξήγησες... ;) ;)χάσιμο χρόνου η κλασσική δεν είναι σε καμία περίπτωση ίσα ίσα...αλλά το οτι για να μάθεις ηλεκτρική πρέπει πρωτα να μάθεις κλασσική δεν ισχύει...ε μεταλλάκι ως ημουν το να παίζω το άξιον εστί ήταν κάπως.... ;D ;D

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δεν έχει σχέση με το topic να πω κι εγώ ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει σε έναν κιθαρίστα η εκμάθηση κλασσικής, είτε παίζουμε metal, είτε Γονίδη. Εγώ ξεκίνησα κατευθείαν ηλεκτρική και μετά από 10 χρόνια πήγα και βρήκα δάσκαλο να μελετήσω κλασσική. Όσο για την τεχνική του δεξιού χεριού με τα δάχτυλα, λίγο το 'χεις;

 

Edit: Όσον αφορά το θέμα δασκάλου/ωδείου, από προσωπική εμπειρία έχω να πω τα εξής: Έχω κάνει και τα δύο. Με πολλούς δασκάλους ιδιαίτερα και αργότερα φοίτησα για 3 χρόνια στο μοντέρνο τμήμα ωδείου της Αθήνας. Τείνω να προτείνω το ωδείο παρ' όλα του τα αρνητικά. Και αυτό απλά γιατί όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες, είναι μάθημα από μόνο του το να συγχρωτιστείς με άλλους σπουδαστές, όχι μόνο από την άποψη του να παίξεις μαζί τους, αλλά να δεις διαφορετικές οπτικές πάνω σε αυτό που διδάσκεσαι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δεν έχει σχέση με το topic να πω κι εγώ ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει σε έναν κιθαρίστα η εκμάθηση κλασσικής, είτε παίζουμε metal, είτε Γονίδη. Εγώ ξεκίνησα κατευθείαν ηλεκτρική και μετά από 10 χρόνια πήγα και βρήκα δάσκαλο να μελετήσω κλασσική. Όσο για την τεχνική του δεξιού χεριού με τα δάχτυλα, λίγο το 'χεις;

 

Χασιμο χρόνου εννοουσα για ένα παιδάκι που ξεκινάει να μάθει και τους αρέσουν π.χ. οι νιρβάνα.Μουσικά τεχνικά εννοειτε οτι όχι μονο βοηθάει αλλά σου ανοιγει και το μυαλό...αν είχα χρονο και γω θα έκανα μαθήματα κλασσικής...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου